Постанова від 16.06.2009 по справі 2а-9738/09/2570

Справа № 2а-9738/09/2570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" червня 2009 р. м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді - Гром Л. М.

при секретарі - Закупрі П.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Чернігові до Відкритого акціонерного товариства «Чернігівгаз» про застосування арешту активів у вигляді зупинення операцій по розрахунковим рахункам платника податків та продовження терміну повного адміністративного арешту, -

ВСТАНОВИЛА:

05.06.2009 року позивач звернувся до суду з позовною заявою (подання) до Відкритого акціонерного товариства «Чернігівгаз» про застосування арешту активів у вигляді зупинення операцій по розрахунковим рахункам платника податків (крім погашення податкового боргу перед бюджетом) в установах банків:ВАТ Банк «Демарк», МФО 353575, № р/р 4591, № р/р 26001300000678, № р/р 26013100000710; Чернігівська ОДВАТ «Райффайзен Банк «Аваль» (м. Чернігів), МФО 353348, № р/р 26006639, № р/р 26058535, № р/р 26067883, № р/р 260028078, № р/р 260058077, № р/р 260098079; АКБ «Легбанк» (м. Київ), МФО 300056, № р/р 2600330101551;ТОВ КБ «Фінансова ініціатива», (м. Київ), МФО 380054, № р/р 260010100066, № р/р 260020200066; Чернігівська обласна філія ВАТ «Ощадбанк», МФО 353553, № р/р 260053019832;Філія АКБ «Золоті ворота» (м. Київ), МФО 300238, № р/р 260083012396;Чернігівська ОФ АКБ «УСБ», МФО 353014, № р/р 2600330101551, № р/р 2603530101550, № р/р 2603630101551;ЧФ ВАТ «Банк Біг Енергія», МФО 353508, № р/р 26006001000317;Управління НБУ в Чернігівській області, МФО 353467, № р/р 35133316403 та продовжити термін повного адміністративного арешту на 5 064 годин, мотивуючи тим, що відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі вносить податки до бюджету, станом на 03.06.2009 року має податковий борг з податку на додану вартість в сумі 16 800 011, 70 грн., з податку на прибуток 27 162 710 грн., а також відмова службовими особами ВАТ «Чернігівгаз» в допуску податкового керуючого до бухгалтерської документації та активів підприємства для проведення перевірки стану збереження активів, які перебувають в податковій заставі, що є підставою для адміністративного арешту активів відповідно до п. п «г» п. 9.1.2. ст. 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язання платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р., № 2181 - ІІІ.

В судовому засіданні представниками позивача було надано суду заяву від 16.06.2009 року про зміну позовних вимог, де просить суд змінити строк застосування адміністративного арешту активів підприємства - боржника з 5064 годин на 2160 годин (90 діб) з метою забезпечення погашення податкового боргу, щодо арешту активів у вигляді зупинення операцій на рахунку платника податків зменшив свої вимоги.

Представники відповідача не визнали пред'явлені вимоги державної податкової інспекції та не погодились з доводами останніх в повному обсязі, мотивуючі тим, що у ДПІ у м. Чернігові не було законних підстав для проведення перевірки визначених законодавством. Мотивуючи це тим, що відповідно до ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову служби в Україні» право на проведення планової перевірки платника податків надається лише в тому випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення. Це повідомлення про проведення 1 червня 2009 року перевірки стану збереження активів ВАТ «Чернігівгаз», які перебувають в податковій заставі від 22.05.2009 року за № 9428/10/24-012 підписаного заступником начальника О.М.Кадощенко вручено товариству поштовим повідомленням 26.05.2009 року, тобто за 4 дні до проведення перевірки, а не за 10 днів як це зазначено в п.2 Указу Президента України «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності». Також позивачем невірно було зазначено майно, яке знаходиться в податковій заставі та невірно було записано в акті перевірки від 14.04.2009 року. Вони звертали увагу податкового керуючого, що майно, що внесено до акту частково належить на праві власності державі, частково вже вибуло з їх власності. Крім того, представники відповідача зазначали, що дії податкової інспекції спрямовані на арешт активів у вигляді зупинення операцій по розрахунковим рахункам платника податків приведе до повної зупинки підприємства, а можливо і до його банкрутства. Приймаючи специфіку їх підприємства, що пов'язане з постачанням газу, зупинка підприємства може привести до негативних наслідків.

На підставі ч.3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 16 червня поточного року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 23.06.2009 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов(подання) не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство «Чернігівгаз» зареєстровано Виконавчим комітетом Чернігівської міської Ради 24.11.1994 року, на обліку в ДПІ у м. Чернігові перебуває з 06.12.1994 року.

13.04.2009 року (вих. 18/678) відповідач відмовив ДПІ у м. Чернігові надати перелік активів для реєстрації податкової застави.

14.04.2009 року податковим керуючим складений акт опису активів ВАТ «Чернігівгаз» на які поширюється право податкової застави № 13 відповідач відмовився від підпису та отримання акту опису активів № 13 від 04.04.2009 року про що складений відповідний акт відмови від підпису в присутності понятих осіб (акт відмови від підпису № 113/24 від 14.04.2009 року).

16.04.2009 року (вих. ДПІ 7459/10/24-018 від 16.04.2009 року) другий примірник акту опису активів на які поширюється право податкової застави № 13 від 14.04.2009 року, витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна податкової застави відповідно до акту опису з вимогою надати інформацію щодо балансової вартості активів зазначених в акті опису направлений відповідачу (отриманий 21.04.2009 року).

07.05.2009 року отриманий лист (вих. № 18/813 від 06.05.2009 року) про те, що відповідач не має можливості надати інформацію, оскільки зазначене в акті рухоме майно не перебуває на балансі ВАТ «Чернігівгаз».

22.05.2009 року відповідачу направлене повідомлення про проведення перевірки стану збереження активів платників податків, які перебувають у податковій заставі від 22.05.2009 року № 7 (отримано 26.05.2009 р.) в якому відповідача повідомлено про проведення 01.06.2009 р. перевірки стану збереження активів.

01.06.2009 року працівниками ДПІ у м. Чернігові був здійснений виїзд на ВАТ «Чернігівгаз» на підставі повідомлення та з метою проведення перевірки стану збереження активів платників податків, які перебувають у податковій заставі.

01.06.2009 року службовими особами ВАТ «Чернігівгаз» було відмовлено в допуску податкового керуючого до бухгалтерської документації та активів підприємства для проведення перевірки стану збереження активів, які перебувають у податковій заставі, про що був складений відповідний акт № 182/23 від 01.06.2009 року.

Так відповідно до п.п. 8.6.1 п. 8.6 ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, здійснює вільне розпорядження ними, за винятком операцій, що підлягають письмовому узгодженню з податковим органом:

а) купівлі чи продажу, інших видів відчуження або оренди (лізингу) нерухомого та рухомого майна, майнових чи немайнових прав, за винятком майна, майнових та немайнових прав, що використовуються в підприємницькій діяльності платника податків (інших видах діяльності, які за умовами оподаткування прирівнюються до підприємницької), а саме готової продукції, товарів і товарних запасів, робіт та послуг за кошти за цінами, що є меншими ніж звичайні;

б) використання об'єктів нерухомого чи рухомого майна, майнових чи немайнових прав, а також коштів для здійснення прямих чи портфельних інвестицій, а також цінних паперів, що засвідчують відносини боргу, надання гарантій, поручительств, уступлення вимоги та переведення боргу, виплату дивідендів, розміщення депозитів або надання кредитів;

в) ліквідації об'єктів нерухомого або рухомого майна, за винятком їх ліквідації внаслідок обставин непереборної дії (форс-мажорних обставин) або відповідно до рішень органів державного управління.

Відповідно до п.п.9.1.2 (а), арешт активів може бути застосовано, зокрема, якщо платник податків порушує правила відчуження активів, визначені пунктом 8.6 ст. 8 Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Абзац 2 п.п. 9.3.3 п. 9.3 ст. 9 зазначеного Закону, керівнику відповідного податкового органу (його заступнику) надано право звернутись до суду з поданням про продовження строку арешту активів платника податків за наявності достатніх підстав вважати, що звільнення активів з під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням.

Згідно до рішення Конституційного Суду України від 24.03.2005 року № 2-рп/2005 у справі № 1-9/2005 право податкової застави поширюється не на всі активи платника податків, а залежно від суми його податкового боргу.

Вартість активів, на які розповсюджується право податкової застави, визначається виходячи з їх балансової вартості за даними бухгалтерського обліку платника податків.

В разі неможливості визначення вартості активів платника податків, що має податковий борг, за даними бухгалтерського обліку вартість таких активів визначається на підставі їх експертної оцінки відповідно до норм Закону України від 12 липня 2001 року № 2658 «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»

У разі збільшення суми податкового боргу право податкової застави поширюється на додаткові активи платника податків до суми не менше ніж двократного розміру його податкового боргу.

При реєстрації у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна до підрозділу «Рухоме майно, крім описаного вище за серійними номерами розділу «Опис предмета обтяження» вноситься запис «Активи платника податків згідно з Актом опису із зазначення його номеру та дати складання.

Як вбачається з Акту опису активів, до Акта опису включаються активи, у тому числі рухоме і нерухоме майно та цінні папери, які в подальшому можуть бути реалізовані в рахунок погашення податкового боргу на публічних торгах (шляхом проведення цільових аукціонів чи біржових торгів) або через організації роздрібної торгівлі.

Платник податків самостійно визначає перелік таких активів, на які розповсюджується право податкової застави і які в подальшому можуть бути реалізовані в рахунок погашення податкового боргу в порядку, встановленому законодавством України.

Якщо платник податків самостійно не визначає перелік таких активів або визначені платником податків активи не можуть бути використані як джерело погашення податкового боргу (не є ліквідним та реальним для продажу), податковий керуючий зобов'язаний самостійно визначити склад активів, на які може бути розповсюджене право податкової застави.

У разі неможливості проведення опису активів у податкову заставу, опис активів такого платника податків може бути здійснений за даними відповідних органів реєстрації.

Відмова платника податків від підпису акта опису активів, на які розповсюджується право податкової застави, не звільняє такого платника податків від виникнення права податкової застави на описані активи. У тому випадку опис здійснюється у присутності не менш ніж двох понятих.

Зміна предмета застави може здійснюватись тільки за згодою органу державної податкової служби.

Відповідальність за здійснення операцій з активами стосується лише тих активів, на які поширюється право податкової застави.

Як вбачається з матеріалів справи податковий борг ВАТ «Чернігівгаз» складає загальний борг з податку на додану вартість в сумі 16 800 011, 70 грн., з податку на прибуток 27 162 710 грн.

Як вбачається з Акту опису активів, на які поширюється право податкової застави від 14 квітня 2009 року № 13 податковим керуючим Березовським Д.В. не визначена оцінка описаного майна та не зазначена сума загальна щодо описаного майна. Взагалі в Акті відсутні які не будь вказівки на вартість майна ( балансова, ступень зносу, оцінка експерта та інше ). Представники ВАТ «Чернігівгаз» у своїх пояснення стверджували, що під час знаходження податкового керуючого на території їх підприємства при складанні Акту опису, останньому було запропоновано разом з бухгалтером підприємства провести звірку майна яке знаходиться в податковій заставі, але податковий керуючий цього не робив пояснивши свої дії відсутністю в нього часу. Ці обставини не були спростовані в судовому засіданні

Представник податкової інспекції до матеріалів справи надав акт опису активів на які поширюється право податкової застави від 14.04.2009 року № 7340/10/24-012 на майно, що складається з 278 одиниць без їх вартості та визначення суми майна з описаних об'єктів, до об'єктів нерухомості ВАТ «Чернігівгаз» не належить об'єкт за адресою м. Чернігів, вул. Горького, 16, кв. 15, що підтверджується і договором купівлі-продажу ВЕС № 00827272 активи,72 одиниці транспорту, що зазначені в акті опису, не належать на праві власності ВАТ «Чернігівгаз», що підтверджується відповіддю з МРЕО Чернігівської області від 11.06.2009 року № 18/1028-1.

За таких підстав суд приходить до висновку, що Акт опису майна податковим керуючим складений з порушенням вимог законодавства, як по своїй формі так і по суті. В першу чергу це стосується того, що обов'язок податкового керуючого полягає у визначенні суми описаного майна в межах податкового боргу та встановлення належності цього майна платнику податків

Встановлені обставини, не підтверджують доводи представників податкової інспекції щодо наявності підстав продовження терміну повного адміністративного арешту.

Також, згідно поданих матеріалів до справи вбачається, що представниками ВАТ «Чернігівгаз» подані матеріали до державної податкової інспекції в яких визначений перелік майна , який знаходиться у володінні підприємства із зазначенням його вартості.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог (подання про застосування арешту активів у вигляді зупинення операцій на рахунку платника податків ) - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду в повному обсязі виготовлена 23 червня 2009 року.

Суддя Л. М. Гром