Іменем України
30.11.2009 року м. Чернівці Справа № 2а-1374/09/2470
15 год. 46 хв.
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ковалюка Ярослава Юрійовича ,
секретар судового засідання , за участю прокурора - Мельничук Н.І., представника позивача - Темчука В.І. ,
розглянувши в м. Чернівці у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом прокурора м. Чернівці в інтересах держави в особі Міністерства паливата енергетики України, яке представляє Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні»
до Міського комунального підприємства Вашківецької міської ради
про стягнення штрафу
Прокурор м. Чернівці області в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, яке представляє Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні»звернувся до суду з адміністративним позовом до міського комунального підприємства Вашківецької міської ради про стягнення штрафу.
Позов обґрунтовується тим, що постановою державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Чернівецькій області № 6/40-88 від 26.12.2008 року до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 1190 грн., які підлягають стягненню у судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному об'ємі та просив їх задовольнити.
Відповідач на призначений судом день розгляду справи у судове засідання не з'явився. Враховуючи, що про час і місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача, розглянувши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Централізоване диспетчерське управління об'єднаною енергетичною системою України здійснюється національною енергетичною компанією «Укренерго»Міністерства палива та енергетики України, відокремленим підрозділом якої в регіоні є Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні.
Відповідно до Закону України «Про електроенергетику»(надалі -Закон) державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі -Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929.
У період з 8 жовтня по 12 жовтня 2008 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Чернівецькій області проведено обстеження міського комунального підприємства Вашківецької міської ради. За результатами обстеження позивачем складено акт обстеження № 848/759 від 10.10.2008 року, яким було встановлено ряд порушень законодавства про електроенергетику. На підставі акту видано припис № 848/426 від 12.10.2008 року (а.с. 9-10), яким відповідача зобов'язано у визначені терміни вжити ряд заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень у сфері електроенергетики. З метою контролю за виконанням зазначеного розпорядження, працівником позивача проведено відповідну перевірку, за результатами якої складено акт № 6/40-1139 від 23.12.2008 року (а.с. 8). Згідно з актом перевірки було виявлено факт невиконання вимог припису № 848/426 від 12.10.2008 року, що є порушенням ст.ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику».
26.12.2008 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Чернівецькій області винесено постанову № 6/40-88 про накладення штрафу у сумі 1190 грн. за порушення законодавства про електроенергетику, а саме за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (а.с. 6).
Постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Чернівецькій області № 6/40-88 від 26.12.2008 року відповідачем в адміністративному або судовому порядку не оскаржувалась.
Статтею 26 Закону України «Про електроенергетику»передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику»суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Держенергонагляду.
Відповідно до частини 4, 5 статті 27 Закону державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.
Згідно частин 6 статті 27 Закону суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Відповідач, штраф у розмірі 1190 грн. до Державного бюджету України в добровільному порядку не перерахував, що і стало підставою для звернення прокурора та позивача з позовом до суду.
Відповідно до пункту 10 Положення «Про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 р., суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Враховуючи вищезазначене, повно, всебічно дослідивши докази по справі, об'єктивно оцінивши їх, суд приходить до висновку - позов задовольнити.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику», ст. ст. 11, 71, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з міського комунального підприємства Вашківецької міської ради (ід.код 34446223) до державного бюджету заборгованість по штрафних санкція у сумі 1190 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апе ляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає закон ної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-третьої, п'ятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, з дня її складання. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для її подання.
Суддя Я.Ю. Ковалюк