73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"27" листопада 2009 р.
15 год.30 хв.Справа № 2-а-13413/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Мкртчян А.С.,
за участю: представника позивача-Мохненко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до приватного підприємства "Бавария-Юг"
про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі-позивач, Фонд) звернулося до суду з позовом до приватного підприємства "Бавария-Юг" (далі-відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 4210 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, суду пояснив, що в 2008 році середньооблікова чисельність штатних працівників приватного підприємства "Бавария-Юг" складає 12 оіб, з цього розрахунку установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 робоче місце. За 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, відповідач до 16.04.2009 року повинен був самостійно сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 4000 грн. та пеню в розмірі 210 грн. за порушення терміну сплати цих санкцій.
Належним чином повідомлений відповідач в судове засідання не з'явився, не повідомив суд про причину неявки, не надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без його участі за наявними у справі доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем проведено перевірку приватного підприємства "Бавария-Юг" щодо дотримання вимог статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" в 2006-2008 роках, про що складено акт від 15.06.2009 року. За результатами перевірки до відповідача застосована адміністративно-господарська санкція за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів у 2007 та 2008 роках.
Статтею 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991 року № 875-ХІІ зі змінами та доповненнями (далі-Закон № 875-ХІІ) встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціальні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць.
Отже, якщо середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу приватного підприємства "Бавария-Юг" у 2008 році складала 12 осіб, то враховуючи вимоги ст. 19 Закону № 875-ХІІ, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідачем становив 1 робоче місце.
Відповідно до статті 20 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на підприємстві. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, які використовують найману працю, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Статтею 20 Закону № 803-XII встановлено, що підприємства, установи і організації, незалежно від форм власності, їх службові особи зобов'язані сприяти проведенню державної політики зайнятості на основі:
додержання законодавства про працю, а також прийнятих відповідно до нього умов договорів та угод;
організації професійної підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації працівників, а також професійного перенавчання тих, хто підлягає вивільненню з виробництва, у тому числі інвалідів;
працевлаштування осіб, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, в кількості, визначеній місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, та інвалідів у кількості, визначеній згідно із Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
На виконання вищенаведеної норми Закону № 803-XII наказом Міністерства праці та соціальної політики України "Про затвердження форм звітності та інструкцій щодо їх заповнення" від 19 грудня 2005 року № 420, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2005 р. за № 1534/11814 затверджено форму звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій" та Інструкцію щодо заповнення, якими передбачено, що підприємства, установи, організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання подають центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків при наявності вакансій вищезазначений звіт.
Судом встановлено, що відповідач не подавав до центру зайнятості звіт про наявність вакансій форми № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій".
Таким чином суд вважає, що відповідач не виконав обов'язку роботодавця, а саме: не створив робоче місце для працевлаштування інваліда; не надавав державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів у вигляді належним чином складеної звітності форми № 3-ПН; не надавав звітності до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, передбаченої статтею 18 Закону № 875-ХІІ, а тому застосування позивачем до приватного підприємства "Бавария-Юг" адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені є правомірними.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є обгрунтованим, а тому підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-
постановив:
Позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства "Бавария-Юг" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства "Бавария-Юг", ідентифікаційний код юридичної особи - 32391822 на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції в розмірі 4000 (чотири тисячі) грн. та пеню в розмірі 210 (двісті десять) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 01 грудня 2009 р.
Суддя Кисильова О.Й.