73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
02 грудня 2009 р. Справа № 2-а-2535/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді: Хом'якової В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮП-ГЕЙМ" до Державної податкової інспекції у м. Нова Каховка Херсонської області про визнання нечинними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
встановив:
Провадження у справі відкрито за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЮП-ГЕЙМ" (м. Нова Каховка Херсонської області) до Державної податкової інспекції у м. Нова Каховка Херсонської області про визнання нечинним рішення від 25.05.2007 № 0002452301 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 6560 грн. до позивача за порушення норм п. 1 ст. 3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами і доповненнями) (далі - Закон № 265/95- ВР) . Рішення прийнято за висновком акту перевірки № 04030133/23 від 24.04.2007. В акті перевірки зазначено, що під час перевірки діяльності платника податків з організації проведення азартних ігор, працівниками податкової служби встановлено факт проведення розрахункових операцій при грі на гральних автоматах без застосування реєстраторів розрахункових операцій (реєстратор розрахункових операцій відсутній). За результатами розгляду акту перевірки відповідачем було прийнято вищезазначене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до п. 1 ст. 17 Закону № 265/95 - ВР. Позивач вважає, що рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення п. 1 ст. 3 Закону № 265/95 - ВР є незаконними, позивач не мав обов'язку застосовувати РРО як з огляду на неунормованість спірних правовідносин, так і з огляду на технічну неможливість застосування РРО при наданні гральних послуг на гральних автоматах, які застосовує позивач - обладнаних спеціальними пристроями монето та купюроприймачами. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 121 від 07.02.2001 "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій", згідно з якою термін переведення на облік розрахункових операцій з застосуванням РРО для здійснення діяльності з використанням гральних автоматів був встановлений станом на 01.07.02. За цей час, згідно з п. 2 Постанови № 121, Міністерство економіки зобов'язане було забезпечити до 1 липня 2001р. розроблення технічних вимог до автоматів з продажу товарів (послуг) у межах видатків, передбачених йому у Державному бюджеті України на 2001 рік для прикладних наукових та науково - технічних розробок з пріоритетних напрямів. Міністерство промислової політики зобов'язане було забезпечити до 1 лютого 2003 р. організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють. Позивач посилається на те, що Українська асоціація діячів грального бізнесу звернулась до провідних фірм виробників гральних автоматів з консультаціями, щодо можливості доопрацювання гральних автоматів та встановлення в них фіскальних пристроїв, на що отримали відповіді про виключення можливості доопрацювання існуючих типів автоматів. У випадку втручання у програму автомата виробник знімає з себе відповідальність за можливу некоректну роботу пристрою, не гарантує виконання автоматом закладеного алгоритму роботи, не гарантує гравцеві права на отримання виграшу, що фактично означає ліквідацію існуючого парку гральної техніки в Україні. Позивач експлуатує гральне обладнання вітчизняного виробництва, яке ніхто не знімав з виробництва і не забороняв його експлуатацію, здійснює розрахункові операції із застосуванням книг обліку розрахункових операцій, порядок який ніхто не відміняв і не забороняв.
Представник позивача в судове засідання не прибув, подав письмову заяву про розгляд справи без його участі, на позовних вимогах наполягає.
Представник відповідача (ДПІ у м. Нова Каховка) у судове засідання не прибув, надав суду клопотання з проханням розглянути справу в порядку письмового провадження, проти позовних вимог заперечує, надав суду заперечення в письмовому вигляді, в яких стверджує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001р. №121 (із змінами та доповненнями) зазначено терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій. Для таких форм та умов діяльності як використання гральних автоматів зазначено термін - 31 грудня 2006 року, тобто з 1 січня 2007 року суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють діяльність з надання послуг гри на гральних автоматах (любого типу) при проведенні розрахунків повинні застосовувати реєстратори розрахункових операцій. Відповідач вважає твердження позивача щодо неможливості фіскалізації гральних автоматів помилковим, оскільки наказом ДПА від 01.07.2008 № 430 затверджено Держаний реєстр реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції, в який внесено реєстратори розрахункових операцій (портативні електронні контрольно-касові апарати, стаціонарні електронні контрольно-касові апарати та комп'ютерно-касові системи) встановлення яких можливе в залах гральних автоматів для їх фіскалізації.
Відповідач також зазначає, що основним видом діяльності позивача згідно довідки статистики є діяльність з організації азартних ігор - код 92.71.0. Класифікатор видів економічної діяльності (КВЕД), затверджений наказом Держстандарту України від 22.10.96 р. № 441, відносив азартні ігри та ігри на гроші до підкласу 92.71.0. Цей підклас включав діяльність, пов'язану з організацією карткових та інших азартних ігор (бридж, покер, преферанс, більярд тощо), а також продаж лотерейних білетів. Наказом Держспоживстандарту № 375 від 26.12.05 затверджено новий Національний класифікатор України "Класифікація видів економічної діяльності" ДК 009:2005, який передбачає вид діяльності 92.7 діяльність у сфері відпочинку та розваг, яка включає підклас - 92.71.0. Діяльність з організації азартних ігор, куди увійшла експлуатація ігрових грошових автоматів. КВЕД має ієрархічну структуру: секція, підсекція, розділ, група, клас, підклас. Згаданий підклас 92.71.0 належить до секції "0" (Надання комунальних та індивідуальних послуг, діяльність у сфері культури та спорту). Тобто, КВЕД віднесено гральний бізнес до сфери послуг.
Державний класифікатор продукції та послуг, який затверджено і введено в дію наказом Держстандарту України від 30 грудня 1997 р. № 822 ДК 016-97, із змінами від 26.02.07, які вступили в силу 01.06.07, організація азартних ігор, розваг та парі за правовою природою завжди кваліфікувалась як надання послуги у сфері відпочинку та розваг (код 92.7), підкатегорія "послуги з організації азартних ігор та парі" (92.71.0), ця підкатегорія включає, зокрема, послуги ігорних грошових автоматів за принципом випадкових виграшів. Цей класифікатор також є складовою частиною Державної системи класифікації та кодування техніко-економічної і соціальної інформації. Крім того, доказом того, що дія Закону про РРО розповсюджується на використання гральних автоматів є приписи Постанови КМУ № 121 від 7 лютого 2001 року "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій". Закон "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" (ст. 5) також відносить гральний бізнес до сфери послуг.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо визнання нечинними рішень про застосування штрафних санкцій задоволенню не підлягають виходячи з наступного.
Підставою для застосування до позивача штрафних санкцій рішенням, яке є предметом оскарження, став акт від 24.04.07 № 04030133/233 перевірки органів державної податкової служби щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктом підприємницької діяльності ТОВ "ЮП-ГЕЙМ". Перевірками здійснення ТОВ "ЮП-ГЕЙМ" розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу встановлено порушення п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: порушення порядку проведення розрахункових операцій у сфері грального бізнесу за готівкові кошти, порушення полягають у непроведенні розрахункових операцій через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку, переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій (РРО). З акту перевірки вбачається, що позивач має гральні апарати, які знаходяться в робочому стані, гральні автомати обладнані монето - та купюроприймачами. Автомати-купюроприймачи не обладнані фіскальними пристроями, внаслідок чого здійснювалось не проведення розрахункової операції через РРО та без видачі розрахункового документу встановленого зразка на загальну суму 200 грн., відсутній журнал персоніфікації фізичних осіб відвідувачів гральних закладів, а також зафіксовано здійснення діяльності у 2007 році без застосування РРО на загальну суму - 1112грн., що підтверджується відомостями Книги обліку розрахункових операцій.
Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Відповідно до п. 4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування РРО за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. № 614, реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Згідно абзацу третього статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахункова операція це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг)… Таким чином, аналіз наведених положень Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Порядку реєстрації, опломбування та застосування РРО за товари (послуги), свідчить про необхідність застосування реєстраторів розрахункових операцій саме при здійсненні розрахункової операції, тобто, при прийманні від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
За порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки (п. 1 ст. 17 Закону про РРО).
Згідно ст. 2 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо. Гральний автомат є різновидом реєстратора розрахункових операцій і в ньому мають бути реалізовані фіскальні функції. Тобто, гральний автомат має забезпечувати одноразове занесення, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій. Закон про РРО вимагає застосування реєстраторів розрахункових операцій, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування (п. 3 ст. 3 Закону), відповідно гральні автомати, які не забезпечують реалізації фіскальних функцій, не включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.
Згідно зі ст. 11 вказаного Закону терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України. Відповідно до змін, внесених у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. № 121 "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" (постанова Кабінету Міністрів України від 07.06.2006 № 803) термін переведення суб'єктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій перенесено на 31 грудня 2006 року. Таким чином, з 01.01.2007 суб'єкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів мають здійснювати облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.
Враховуючи, що факт незастосування реєстратора розрахункових операцій при прийнятті під час гри на гральному автоматі-купюроприймачі коштів, невидача відповідного розрахункового документу, що підтверджує прийняття коштів у вказаній сумі підтверджується матеріалами справи, сторонами не заперечується, суд визнає правомірним висновок відповідача щодо порушення позивачем порядку розрахунків передбаченого Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Посилання позивача на ту обставину, що технічно здійснити фіскалізацію гральних автоматів з купюроприймачами неможливо, суд вважає таким, що не спростовує встановленого під час перевірки порушення, а навпаки наведене прямо свідчить, що підприємство свідомо використовувало такі гральні автомати, які не забезпечували порядок проведення розрахункових операцій, передбачений законом, не забезпечували видачу особі відповідного розрахункового документу встановленої форми на повну суму проведеної операції при прийнятті готівкових коштів. Під час перевірки суми не проведених розрахункових операцій при прийнятті коштів не реєструвались. Після закінчення гри відповідно неможливо достовірно підтвердити проведення через РРО у повному обсязі усіх розрахункових операцій здійснених на гральному автоматі-купюроприймачі, оскільки при прийнятті коштів такі суми не реєструються, роздрукування відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій не відбувається. Відповідно така діяльність не відповідає вимогам закону, оскільки не дає можливості забезпечити реєстрацію розрахунку при здійсненні гри. Відсутність на гральному автоматі фіскального пристрою не може бути підставою для незастосування РРО при проведенні розрахункової операції, коли таке застосування передбачено законом, та відповідно в даному випадку не є підставою для звільнення від встановленої законом відповідальності за застосування РРО, непереведеного у фіскальний режим роботи.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ч. 2 ст. 9 КАС України вказує, що суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналіз матеріалів свідчить, що дані відносини регулюються Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та Постановою Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" № 121 від 07.02.2001 року, ці нормативно-правові акти на даний час є чинними. Не виконання Міністерством промислової політики обов'язку щодо забезпечення організації розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють, не тягне за собою скасування положень постанови Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" № 121 від 07.02.2001 року.
Наказом Держспоживстандарту № 375 від 26.12.05 затверджено Національний класифікатор України "Класифікація видів економічної діяльності", який передбачає вид діяльності 92.7 діяльність у сфері відпочинку та розваг, яка включає підклас - 92.71.0. Діяльність з організації азартних ігор, куди увійшла експлуатація ігрових грошових автоматів. КВЕД має ієрархічну структуру: секція, підсекція, розділ, група, клас, підклас. Згаданий підклас 92.71.0 належить до секції "0" (Надання комунальних та індивідуальних послуг, діяльність у сфері культури та спорту). Тобто, КВЕД віднесено гральний бізнес до сфери послуг.
Крім того, доказом того, що дія Закону про РРО розповсюджується на використання гральних автоматів є Постанова КМУ № 121 від 7 лютого 2001 року (із змінами та доповненнями) "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій".
Враховуючи все вищевикладене, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають. Судові витрати відносяться на позивача.
Керуючись ст. ст. 94, ч.3 ст. 122, ст..ст. 158 -163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити в задоволенні позову Товариству з обмеженою відповідальністю "ЮП-ГЕЙМ" (м. Нова Каховка Херсонської області) про визнання нечинними рішення Державної податкової інспекції у м. Нова Каховка Херсонської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25.05.2007 № 0002452301.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.