Справа № 2а-5243/09/1770
18год. 20хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Юрчука М.І. (головуючий), суддів Друзенко Н.В., Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі
позивача: представник Волошин Л.С.
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод мінеральної води Маломидська"
до Міністерство охорони навколишнього природного середовища України
про визнання потиправними дій
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод мінеральної води Маломидська" - звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про визнання потиправними дій відповідача - Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, які виразилися у невидачі спеціального дозволу на право користування надрами з метою геологічного вивчення з дослідно-промисловою розробкою родовища мінеральної лікувально-столової води «Маломидська» (свердловина № 5230), розташованого в с. Малий Мидськ Костопільського району Рівненської області та зобов'язання відповідача видати спеціальний дозвіл на право користування надрами з метою геологічного вивчення з дослідно-промисловою розробкою родовища мінеральної лікувально-столової води «Маломидська» (свердловина № 5230), розташованого в с. Малий Мидськ Костопільського району Рівненської області терміном на п'ять років та укласти з ТОВ «Завод мінеральної води «Маломидська» угоду про умови користування надрами відповідно до наданої заяви та доданих до неї документів.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ще 06.12.2007р. звернувся із заявою до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України із заявою на отримання спеціального дозволу на право користування надрами з метою геологічного вивчення з дослідно-промисловою розробкою родовища мінеральної лікувально-столової води «Маломидська» (свердловина № 5230), розташованого в с. Малий Мидськ Костопільського району Рівненської області з доданням всіх необхідних документів згідно переліку, встановленому Порядком надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2007 року № 480. На день звернення до суду (14.07.09р.) спеціального дозволу не отримав.
Звертає увагу суду, що відповідачем навмисне затягується розгляд відповідної заяви та її подальше погодження за будь-якими надуманими підставами, що в кінцевому результаті прострочуються не лише встановленими Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами (2007 та 2008 років).
Просить позов задоволити.
Відповідач подав заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги заперечує з підстав, які викладені у позові. Фактично заперечення побудовані на викладі тих обставин, які наведені позивачем у адміністративному позові з тією різницею, що затримка розгляду заяви, її погодження у відповідних інстанціях відбулися не з вини відповідача (до первісної заяви позивач не додав усіх необхідних документів; відбулася затримка під час погодження документів у Мінекономіки, Мінприроди та в кінцевому результаті - в Кабінеті Міністрів України).
Просить в позові відмовити.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши подані ним письмові докази, а також заперечення відповідача, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Суд виходив з такого.
Як вбачається із матеріалів справи Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод мінеральної води «Маломидська» звернулося до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України із заявою на отримання спеціального дозволу на право користування надрами з метою геологічного вивчення з дослідно-промисловою розробкою родовища мінеральної лікувально-столової води «Маломидська» (свердловина № 5230), розташованого в с. Малий Мидськ Костопільського району Рівненської області з доданням всіх необхідних документів згідно переліку, встановленому Порядком надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2007 року № 480 (далі Порядок).
06.12.2007 року Відповідач отримав вказані документи (вхідний реєстраційний номер 10347).
Відповідно до ст. 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземні юридичні особи та громадяни.
Згідно із статтею 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами в межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, що мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні й економічні можливості користування надрами.
Частиною 6 статті 16 Кодексу України про надра встановлено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку, дозволи на всі види користування надрами надаються Мінприроди переможцям аукціонів з їх продажу, а також надрокористувачам у випадках передбачених у пункті 7 цього Порядку.
Відповідно до п. З Порядку на кожний вид користування надрами надається окремий дозвіл. Відповідно до п.6 Порядку строк дії дозволу обчислюється починаючи від дня його реєстрації, якщо в ньому не передбачено інше. Дозвіл надається на: геологічне вивчення надр, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ - не більше як на 5 років.
Підпункт 8 пункту 7 зазначеного Порядку встановлює, що без проведення аукціону дозвіл на користування ділянкою надр надається у разі геологічного вивчення або видобування корисних копалин, якщо відповідно до законодавства України заявник є власником цілісного майнового комплексу, побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл, або такий майновий комплекс надано надрокористувачу в довгострокову оренду.
Відповідно до частини 13 п. 7 Порядку Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 90 днів після надходження заяви разом з документами в повному обсязі.
Позивач подав всі необхідні документи відповідачу, про що свідчить опис документів, який доданий до позовної заяви на отримання спеціального дозволу (ліцензії) на право користування надрами та знаходиться у відповідача.
У відповідності до вказаного Порядку відповідач повинен був прийняти рішення про видачу спеціального дозволу не пізніше 07.03.2008 року. Однак, станом на 07.03.2008 року позивачем не отримано ні дозволу, ні обґрунтованої відповіді про відмову у видачі дозволу.
Постановою Кабінету Міністрів України № 273 від 27.02.2008 року «Про затвердження порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами» затверджено новий порядок спеціальних дозволів, який також передбачав видачу спеціальних дозволів на користування надрами власникам та орендарям майнових комплексів без проведення аукціону.
Відповідно до пунктів 1,2 Порядку, дозволи на всі види користування надрами надаються Мінприроди переможцям аукціонів з їх продажу, а також надрокористувачам у випадках передбачених у пункті 7 цього Порядку.
Відповідно до п.6 Порядку строк дії дозволу обчислюється починаючи від дня його реєстрації, якщо в ньому не передбачено інше. Дозвіл надається на: геологічне вивчення надр, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ - не більше як на 5 років.
Підпункт 7 пункту 7 зазначеного Порядку встановлює, що без проведення аукціону дозвіл на користування ділянкою надр надається у разі геологічного вивчення або видобування корисних копалин, якщо відповідно до законодавства України заявник є власником цілісного майнового комплексу, побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл, або такий майновий комплекс надано надрокористувачу в довгострокову оренду.
Факт наявності у Позивача у власності цілісного майнового комплексу, а також спеціальної техніки та обладнання, яке призначене для розливу мінеральної води підтверджується відповідними доказами, а саме: паспорт на свердловину № 5230 передану до статутного фонду ТОВ «Завод мінеральної води «Маломидська» згідно рішення загальних зборів СВК «Серпанок» від 12.03.2007 року, акту прийому-передачі від 12.03.2007 року та статутом позивача, дозвіл на спеціальне водокористування УКР № 1145/Рвн від 07.08.2007 року, свідоцтво право власності на нерухоме майно від 10.05.2007 року, витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 14540363 від 14.05.2007 року, витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 18431988 від 09.04.2008 року, витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 18431456 від 09.04.2008 року, видаткова накладна № ВІ-
від 18.03.2008 року на придбання етикеровачної машини ЕТМА 312, видаткова накладна № ВІ-0000002 від 13.03.2008 року на придбання сатуратора, розливачки, термотунеля та автомата видуву ПЕТ, видаткова накладна № ВІ-0000003 від 18.03.2008 року на придбання компресора та ресивера, видаткова накладна № 130501 від 13.05.2008 року на придбання штабелера ручного гідравлічного, видаткова накладна № ВІ-0000001 від 06.03.2008 року на придбання висушувана повітря.
Позивачем проведено всі необхідні дослідження води «Маломидська» в Українському науково-дослідному інституті медичної реабілітації та курортології м. Одеси, де отримано позитивні висновки щодо розливу води мінеральної сильногазованої "Маломидська" яка може використовуватись для промислового розливу в ПЕТ-пляшки в якості лікувально-столової у травні 2008 р. 13.06.2008 року отримано висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи води мінеральної лікувально-столової «Маломидська». Вода мінеральна «Маломидська» внесена в ДСТУ 878-93.
Торгову марку «МАЛОМИДСЬКА» зареєстровано 10.02.2009 року у встановленому законом порядку в Державному департаменті інтелектуальної власності Українського інституту промислової власності (свідоцтво на знак для товарів і послуг № 102761).
Наведене свідчить, що позивач має право на отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення з дослідно-промисловою розробкою родовища мінеральної лікувально-столової води «Маломидська», розташованого в с. Малий Мидськ Костопільського району Рівненської області без проведення аукціону.
Відповідно до п. 7 Порядку Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 70 днів після надходження заяви разом з документами в повному обсязі.
У відповідності до Порядку позивач додатково надав відповідачу всі необхідні документи згідно його вимог для розгляду питання по суті.
Частина 2 пункту 7 Порядку передбачає, що заявники, які мають право на отримання дозволів без проведення аукціону, подають Мінприроди в установленому порядку заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1, обов'язково узгодивши питання про надання дозволів з органами місцевого самоврядування, територіальним органом Мінприроди, а також на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки - з Держгірпромнаглядом.
Так, Позивач відповідно до зазначених вимог узгодило питання щодо отримання дозволу з вищевказаними органами, зокрема, були пред'явлені документи, що свідчать про надання відповідними органами своєї згоди на надання спеціального дозволу: рішення Рівненської обласної ради № 437 від 17.08.2007 року, лист-погодження Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області № 2055/03-06 від 01.10.2007 року, екологічна карта ділянки затверджена 01.10.2007 року, лист-погодження Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду № 01/04-07.12/8213 від 13.11.2007 р., Лист Міністерства охорони здоров'я від 08.07.2008 року № 20.01/58/1970-804, рішення Маломидської сільської ради від 27.06.2007 року № 103, рішення Маломидської сільської ради від 27.08.2007 року № 125, рішення Костопільської районної ради від 23.11.2007 року № 226.
Позивачем виготовлено проект та проведено реконструкцію цілісного майнового комплексу під цех по розливу мінеральної води, а також виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ «Завод мінеральної води «Маломидська» для реконструкції складу під адмінприміщення та картоплесховища під цех по розливу мінеральної води за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення Маломидської сільської ради, розташованої по вул. Шевченка, 170 та 172 за межами с. М.Мидськ Костопільського району Рівненської області. Вказані проекти погоджено та затверджено у встановленому законодавством порядку та отримано позитивні висновки державної експертизи.
Відповідно до листа Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №2170/29/10-09 від 19.02.2009 року «щодо розгляду ліцензійних матеріалів» позивача повідомлено, що Мінприроди опрацювало у 2008 році заяви та пакети документів на отримання спеціальних дозволів на користування надрами, які подані надрокористувачами згідно підпунктами 1,2,7,11,12 пункту 7 Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 273 від 27.02.2008 року, згідно з яким дозволи надаються за рішенням Кабінету Міністрів України. Пакет документів наданий позивачем не відповідав вимогам пункту 7 та Додатку №1 вищезаначеного Порядку. Однак, після надання позивачем у 2008 році додаткових документів Мінприроди опрацювало заяву та пакет документів на отримання спеціального дозволу та направило до Мінфіну.
Мінфін листом від 05.12.2008 року № 31-15050-03/3-5/143632 погодило надання позивачу спеціального дозволу на користування ділянкою Маломидського родовища (свердловина № 5230).
Мінекономіки листом від 23.12.2008 року № 3404-18/399 також погодило надання позивачу вищезазначеного дозволу.
Мінприроди листом від 23.12.2008 року № 17948/29/10-08 направило до Кабінету Міністрів України проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про погодження пропозиції щодо надання спеціальних дозволів на користування надрами».
Зокрема, відповідач у вищевказаному листі повідомив, що порядок 2008 року обмежений у часі та надані позивачем документи будуть розглянуті відповідно до Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами (після його затвердження Кабінету Міністрів України).
При цьому порядок надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами до спірних правовідносин не може бути застосований, оскільки на час їх виникнення (тобто станом на 07.03.2008 року) був чинний порядок надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 273 від 27.02.2008 року за яким відповідач міг розглянути заяву та видати спеціальний дозвіл на користування надрами.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № рп/99 «У справі за конституційним зверненням Національного банку України офіційного положення частини першої ст. 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів», за загальновстановленим принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Відповідачем ні у зазначений строк, у відповідності до Порядку 2007 року та у відповідності до Порядку 2008 року, ні на день звернення позивача з позовною заявою до суду не було розглянуто документи стосовно надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону.
Така бездіяльність з боку Мінприроди позбавляє можливості позивача здійснювати господарську діяльність з виробництва мінеральних вод та інших безалкогольних напоїв, яка згідно довідки АБ № 147525 з єдиного державного реєстру підприємств та організації України від 09.07.2008 року ТОВ «Завод мінеральної води «Маломидська» є основним видом діяльності (код за КВЕД 15.98.0).
Стаття 42 Конституції України гарантує кожному право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена Законом.
Враховуючи, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, Мінприроди повинно було прийняти рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону позивачу з метою здійснення певного виду господарської діяльності.
Позивач вважає, що бездіяльність відповідача триває з 23.12.2008 року, тобто з моменту направлення до Кабінету Міністрів України проекту розпорядження Кабінету Міністрів України «Про погодження пропозиції щодо надання спеціальних дозволів на користування надрами» та виникла внаслідок невиконання ним вимог чинного законодавства.
Таким чином, відповідач внаслідок того, що не розглянув питання про надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами, допустив протиправну бездіяльність і порушив права позивача на отримання відповідного дозволу з метою здійснення своєї господарської діяльності.
За приписом статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 1 ст. 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів належним і неупередженим судом.
Стаття 10 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» передбачає, що дії або бездіяльність посадових осіб дозвільних органів можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому Законом.
У письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач не навів ґрунтовних підстав правомірності своїх дій. Покликання на тривалий період розгляду заяви на видачу спеціального дозволу на користування надрами, погодження проекту розпорядження не знімає вини із відповідача. Викладені доводи спростовують ті обставини, які вказані відповідачем у запереченні.
Поряд з тим суд вважає зазначити, що позивачем щодо другої позовної вимоги адміністративного позову невірно вказано спосіб захисту свого порушеного права та охоронюваного законом інтересу.
Вимогами статті 105 КАС України наведено перелік способів захисту порушеного права, який не є вичерпним. Однак в межах позовної вимоги позивач зобов'язаний був вказати спосіб захисту порушеного права як "зобов'язати відповідача (суб'єкта владних повноважень) вчинити дії...". У системному зв'язку із вимогами статті 162 КАС України це було б логічно. Позовна вимога позивача містить такий спосіб захисту як "Зобов'язати (суб'єкта владних повноважень) видати...", що є невірним у даному випадку. Відтак, враховуючи, що матеріали адміністративного позову містять підстави та предмет щодо обґрунтування такої вимог, суд вважає в цій частині вимоги задовольнити частково в частині способу захисту порушеного права.
З огляду на вищевикладене позовні вимоги позивача підлягають до задоволення у повному обсязі.
Керуючись статтями 160-163 КАС України, суд,-
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства охорони навколишнього природного середовища щодо невидачі Товариству з обмеженою відповідальністю "Завод мінеральної води Маломидська" (33028, м.Рівне, вул. Чорновола, 10, код ЄДРПОУ 35051305) спеціального дозволу на право користування надрами з метою геологічного вивчення з дослідно-промисловою розробкою родовища мінеральної лікувально-столової води «Маломидська»(свердловина № 5230), розташованого в с.Малий Мидськ Костопільського району Рівненської області.
Зобов'язати Міністерство охорони навколишнього природного середовища вчинити дії щодо видачі Товариству з обмеженою відповідальністю "Завод мінеральної води Маломидська" (33028, м.Рівне, вул. Чорновола, 10, код ЄДРПОУ 35051305) спеціального дозволу на право користування надрами з метою геологічного вивчення з дослідно-промисловою розробкою родовища мінеральної лікувально-столової води «Маломидська»(свердловина № 5230), розташованого в с.Малий Мидськ Костопільського району Рівненської області.
В решті позовних вимог відмовити.
Присудити на користь позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод мінеральної води Маломидська" із Державного бюджету судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Юрчук М.І.
Суддя Друзенко Н.В.
Суддя Дудар О.М.
У повному обсязі постанова складена 16.10.09р.