Справа № 712/8130/17
Провадження № 2а/712/613/17
30 жовтня 2017 року суддя Соснівського районного суду м.Черкаси - Мельник І.О. розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання неправомірною відмову в призначенні пенсії по інвалідності державного службовця та механізму нарахування пенсії,
Позивачка звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання неправомірною відмову в призначенні пенсії по інвалідності державного службовця та механізму нарахування пенсії, обґрунтовує свої вимоги тим, що вона з 01.03.2005р. по 10.09.2005р. та 06.03.2006 по 10.03.2017 працювала на посадах державного службовця в ДПІ у м. Черкасах, при призначенні на посаду їй було присвоєно 14 ранг, та складено присягу державного службовця від 28.02.2005року, що засвідчено відповідними записами в трудовій книжці. Позивачка ОСОБА_1, згідно довідки серії 12ААА №539320 виданої медико - соціальною експертною комісією являється інвалідом другої групи захворювання, яке відбулось під час проходження державної служби в ДПІ м.Черкаси. Позивачка07.06.2017 звернулась із заявою про призначення їй пенсії державного службовця, як інваліду, який став інвалідом під час проходження державної служби до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах, проте в задоволенні заяви було відмовлено у звязку з тим, що право на призначення пенсії по інвалідності та навіть за віком після досягнення пенсійного віку за Законом № 3723-ХІІ у позивачки відсутнє. Вважає таку відмову незаконною та такою що порушує її права, тому просить суд иизнати протиправною відмову відповідача щодо призначення їй пенсії по інвалідності, як державному службовцю та зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в м. Черкасах нараховував позивачці пенсію, як інваліду другої групи у період, перебування на державній службі, починаючи з 06.06.2017 року..
Стороною відповідача надано суду заперечення, в яких зазначено про те, що дії Управління відповідають чинному законодавству, у позивача відсутнє право на призначення пенсії по інвалідності навіть за віком після досягнення пенсійного віку за Законом № 3723-ХІІ.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Згідно з п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що Позивачка ОСОБА_2 з 01.03.2005 по 10.09.2005р. та 06.03.2006 по 10.03.2017 працювала на посадах державного службовця в ДПІ у м. Черкасах, при призначенні на посаду та присвоєно 14 ранг, та складено присягу державного службовця від 28.02.2005, що підтверджується відповідними записами в трудовій книжці на імя позивачки серії НОМЕР_1.
Позивачка є інвалідом другої групи захворювання, що підтверджується згідно довідки серії 12ААА №539320 .
ОСОБА_1 звернулась із заявою 07.06.2017 про призначення пенсії державного службовця, як інваліду, який став інвалідом під час проходження державної служби до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах, проте, листом ПФУ в м. Черкасах від 19.06.2017р. №270/в-10 в задоволенні заяви було відмовлено у звязку з тим, що право на призначення пенсії по інвалідності та навіть за віком після досягнення пенсійного віку за Законом № 3723-ХІІ у позивачки відсутнє.
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України „Про державну службу" від 10.12.2015 №889-УІІІ визначено, що державні службовці, які надень набрання чинності цим Законом обіймають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України „Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон від 16.12.1993 №3723-ХІІ) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону від 16.12.1993 №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 №889-УІІІ визначено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону від 16.12.1993 №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право нагіризначення пенсії відповідно до статті 37 Закону від 16.12.1993 №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 1.4,09,2016 р.№622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб. Відповідно до п.З Порядку право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-УІІІ "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, шають жінки, які досяглії пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне тщстне'* страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Посадовим особам контролюючих органів згідно зі статтею 343.1. Податкового кодексу України присвоюються спеціальні звання і, відповідно, ці посади _не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ. І
Отже, право на призначення пенсії по інвалідності та за віком після досягнення пенсійного віку за Законом № 3723-ХІІ у позивачки відсутнє, тому дії відповідача являються такими, що відповідачють чинному законодавству. З наведенного слідує, що позов задоволенню не пілягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 71, 94, 158 - 163, 183-2, 256 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання неправомірною відмову в призначенні пенсії по інвалідності державного службовця та механізму нарахування пенсії відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Головуючий І.О.Мельник