КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа №2а-375/11/1609
Провадження №
13.01.2011 року суддя Київського районного суду м. Полтави Васильєва Л.М.
розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Київського району м. Полтави про визнання дій протиправними, зобов'язання проведення перерахунку пенсії, суд,-
У грудні 2010 року позивач звернувся до суду з позовом про захист порушених прав. Посилався на те, що він з 1997 року одержує пенсію за віком, що призначена відповідачем . Після призначення йому пенсії він продовжував працювати та в червні 2010 року звернувся з завою та необхідними документами до відповідача для проведення перерахунку пенсії у відповідності до п. 4 ст. 42 ЗУ « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року No 1058-ІУ, яким встановлено, що « У разі якщо застрахована особа після призпачення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії у урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення ( попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати ( дoxoдy), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначеного в частині 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середної заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплчено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії». Його заява була направлена на проведення перерахунку призначеної його пенсії із застосуванням показника середної заробітної плати працівників в цілому по України за попередній рік, а тому відповідно до ви.мог цього Законy перерахунок пенсії здійснюватись із застосуванням середньої заробітної плати за 2009 рік. Однак відповідач перерахував їй пенсію виходячи із середньої заробітної плати працівників за 2007 рік. Зазначає, що прийняте відповідачем рішення порушує його права та інтереси в отриманні пенсії, він з ним не згодний, просив визнати дії відповідача в частині здійснення перерахунку її пенсії протиправними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії відповідно до вимог п. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ.
Розглянувши справу у скороченому провадженні, вивчивши доводи позивача, дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 є пенсіонером за віком та з 1997 року відповідач призначив йому пенсію за віком, яку він отримує у відповідача та перебуває у відповіда ча на пенсійному обліку.
У червні 2010 року позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до п. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхува:ння" від 09.07.2003 року No 1058-ІУ.
Перерахунок пенсії ОСОБА_1 був проведений не відповідно до вимог п.4 ст. 42 цього Закону, а відповідно підпункту третього рункту 11 постанови КМУ вілд 28.05.2008 року № 530 проводились та проводяться із зщастосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік- 1197.91 грн., що підтверджується листом відповідача № 277/Ш-02 від 04.08.2010 року.
Суддя вважає дії відповідача в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 проводились та проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197.91 грн. є протиправними так як не відповідають вимогам п.4 ст. 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІУ.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийняття нових законів або внесенні зммін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 5 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІУ цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дії інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечать цьому Закону.
Щодо показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії позивача, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до п.4 ст. 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058- ІУ встановлено, що " У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначеного в частині 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньо заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особі в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передаує року перерахунку пенсії".
Враховуючи той факт, що Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є єдиним законодавчим актом, який визначає порядок перерахунку пенсій відповідно до п.4 ст. 42 цього Закону та, зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не може посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов'язання взяті державною, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії (Yvonnt van Duyn v. Home Office (Case 41/74 vanDuyn v. Home Office), суд вважає за можливе застосувати саме частину 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" для проведення перерахунку пенсії позивачеві.
Доводи відповідача про відсутність законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено стархові внески не можуть бути підставою для невиконання висог зазначеного Закону.
Керуючись ст. 158-163 Кодексу адміністратвиного судочинства України, суддя,-
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України Київського району м.Полтави в частині здійснення неналежного перерахунку ОСОБА_1 пенсії, передбаченого п.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Київського району м.Полтави здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 червня 2010 року у відповідності до вимог п.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії - за 2009 рік.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції шляхом подачі через Київський районний суд м.Полтави апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Л.М. Васильєва