Постанова від 24.10.2017 по справі 615/963/17

Справа № 615/963/17

Провадження № 2-а/615/35/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2017 року м. Валки

Валківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Токмакової А.П.,

секретаря Антоненко М.Г.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Валки Харківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому, уточнивши в подальшому вимоги, просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування позивачу пенсії за вислугою років з 26.02.2015 року із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2006 рік згідно розпорядження № 128176 від 02.03.2015 року;

- скасувати розпорядження Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 128176 від 02.03.2015 року та зобов'язати відповідача усунути допущені у лютому 2015 року порушення прав позивача шляхом нарахування та виплати пенсії за вислугу років з 26.02.2015 року, застосувавши показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2012-2014 роки, з якої сплачено страхові внески та враховується при обчисленні пенсії, здійснивши нарахування та виплату пенсії за вислугою років з 26.02.2015 року, за віком з 26.06.2017 року по 01.10.2017 року відповідно до норм чинного законодавства та Конституції України.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 20.12.2006 року звернулася до Валківського об'єднаного УПФУ Харківської області із заявою про призначення пенсії за вислугою років, але пенсію жодного разу не отримувала, оскільки 27.12.2006 року подала заяву вже про закриття пенсійної справи в зв'язку з поверненням на роботу на займану посаду, тобто фактично відмовилась від пенсії за вислугою років, вважаючи, що у разі виходу на пенсію пізніше, розмір її буде значно більший. Таким чином жодного разу з 20.12.2006 року пенсії їй проведено не було, пенсійне посвідчення у 2006 році не видавалося, хоча дійсно перебувала на обліку в управлінні як пенсіонер.

Вказала, що 26.02.2015 року звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугою років в зв'язку зі звільненням з роботи. Після нарахування пенсії виявилося, що цього ж числа пенсії призначено не було, а поновлено виплату пенсії за вислугою років у розмірі, яка була нарахована та призначена станом на 20.12.2006 року замість проведення призначення, нарахування та виплати у розмірі відповідно до норм чинного законодавства - станом на день подання заяви з урахуванням середньомісячної заробітної плати за період 2012-2014 роки. Пенсійне посвідчення позивачу не видано. Вперше отримала пенсію в березні 2015 року.

Позивач вважає, що відповідачем не взято до уваги дату, з якої позивач має право на призначення пенсії за вислугою років, тобто 26.02.2015 року; не застосування норм ст.ст.40,42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач та її представник ОСОБА_2, що діє на підставі договору про надання правової допомоги, підтримали позовні вимоги в повному обсязі, наполягали на їх задоволенні.

Представник відповідача ОСОБА_3, що діє на підставі довіреності, в судовому засіданні заперечила проти задоволення адміністративного позову, посилаючись на дотримання відповідачем норм чинного законодавства при призначенні та нарахуванні позивачу пенсії, як за вислугою років, так і за віком.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що згідно копії Трудової книжки серії БТ-І № 3804148 від 03.08.1981 року ОСОБА_1 - позивач у справі, 19.12.2006 року звільнена з посади провізора - аналітика аптеки № 1 м. Валки за власним бажанням в зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.

20.12.2006 року позивач звернулася до Валківського об'єднаного УПФУ Харківської області із заявою про призначення пенсії за вислугою років, 27.12.2006 року - із заявою про припинення виплати пенсії в зв'язку із виходом на роботу в аптеку № 1 ПП «Зелена планета».

Згідно копії Трудової книжки серії АО № 154570 від 01.12.2010 року, позивача 27.12.2006 року прийнято на посаду провізора - аналітика аптеки № 1 м. Валки. 16.02.2015 року переведено за згодою на посаду начальника лабораторії з контролю виробництва дієтичних надбавок.

26.02.2015 року позивач звернулася до Валківського об'єднаного УПФУ Харківської області із заявою про поновлення пенсії за вислугою років.

На підставі розпорядження № 128176 від 02.03.2015 року позивачу проведено нарахування та поновлено виплату пенсії за вислугою років з 20.12.2006 року, застосувавши показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одна застраховану особу в цілому за 2004 рік.

26.06.2017 року позивач звернулася до Валківського об'єднаного УПФУ Харківської області із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший.

З відповіді Валківського об'єднаного УПФУ Харківської області № 1678/02-06 від 31.07.2017 року слідує, що за призначенням пенсії за вислугу років позивач звернувся до УПФУ в Валківському районі 20.12.2006 року. Пенсія призначена з дати звернення (з 20.12.2006 року). Відповідно до ст.7 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» пенсія за вислугу років призначається при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

З 26.12.2006 року виплата пенсії за вислугу років позивачу припинена у зв'язку з працевлаштуванням на посаду, яка дає право на пенсію за вислугу років.

26.06.2017 року позивач звернулася до УПФУ із заявою про переведення на пенсію за віком. Відповідно до ч.3 ст.45 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами.

З 01.10.2011 року ввійшов в дію ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Цим законом прийнято зміни до ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зокрема, абз.2 ч.3 ст. 45 передбачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. З 01.05.2012 року для проведення перерахунку пенсій, призначених до 01.01.2008 року, застосовується показник середньої заробітної плати за 2007 рік, а саме 1197,91 грн.

Тому, як зазначає представник відповідача, при переведенні на пенсію за віком з 26.06.2017 року позивачу застосовано середню заробітну плату за 2007рік. (1197,91грн.).

Індивідуальний коефіцієнт заробітку - 2,23839.

Заробіток для обчислення пенсії - 2681,39 грн.(1197,91*2,23839)

Страховий стаж позивача станом на 26.06.2017 року - 41 рік 3 місяці 08 днів. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,55688.

Основний розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 1493,21 грн. (2681,39*0,55688)

Доплата за понаднормативний стаж (11 років) - 118,14 грн.

Загальний розмір пенсійної виплати - 1611,35 грн.

Ст.1 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Пенсія за вислугою років - це спеціальна пенсія для конкретно визначеного кола осіб, а загально визначена пенсія для усіх категорій осіб - пенсія за віком. Враховуючи той факт, що позивач жодним із видів загально передбаченої пенсії не користувався раніше, то право па пенсію за віком виникло вперше. Дана позиція висвітлена в постанові Верховного Суду України від 19 березня 2013 року справа №21-31а13.

За цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії (ст. 2 Закону №1788-ХІІ).

Відповідно до ст.7 Закону України "Про пенсійне забезпечення" звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Згідно п."е" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Відповідно до п.11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років), пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.

Відповідно до ст.6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

За Законом України "Про пенсійне забезпечення" призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.

З 01.01.2004 року набрав чинності Закон України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV). Пунктом 16 Розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058-IV визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

У ч.1 ст.9 Закону № 1058-IV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно з ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Відповідно до ч.1 ст.44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Ч.3 ст. 45 Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена ч.2 ст.40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч.3 ст.45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом (пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника), на інший.

Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 31 березня 2015 року у справі № 21-612а14, де визначено, що показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.

У даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, оскільки пенсія за вислугу років не передбачена Законом №1058-ІV та не віднесена до видів пенсії, які призначаються згідно цього Закону.

За змістом статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу, тобто з урахуванням передбачених законом підстав для звільнення від доказування. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, позивач перед призначенням пенсії за віком не отримувала жодного виду пенсії, оскільки після призначення пенсії за вислугу років одразу була зарахована на роботу, у зв'язку з чим виплата вказаної пенсії їй була припинена. У випадку припинення пенсії за вислугу років її поновлення можливо лише в разі звільнення з роботи.

Беручи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню, оскільки позивач звернулась до відповідача за призначення пенсії за віком вперше, Управлінням при обчисленні їй пенсії необхідно було застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як це передбачено ч.2 ст.40 Закону №1058-ІV. Таким чином пенсія позивача за вислугою років підлягає перерахунку з 26.02.2015 року, за віком - з 26.06.2017 року, оскільки право позивача у спірних правовідносинах було порушено відповідачем з моменту її призначення та здійсненим перерахунком згідно розпорядження № 128176 від 02.03.2015 року, після звернення позивача із заявою.

Керуючись ст.ст.70,71,160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати дії Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо нарахування ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсії за вислугою років з 26.02.2015 року із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2006 рік - протиправними.

Зобов'язати Валківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, за вислугою років з 26.02.2015 року, застосувавши показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2012-2014 роки, та за віком з 26.06.2017 року по 01.10.2017 року з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Валківський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні - протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя А.П. Токмакова