Справа № 760/13704/17
2-а/760/2020/17
10 жовтня 2017 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Лазаренко В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві в якому просить: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду Укераїни у місті Києві, щодо відмови ОСОБА_1 , у здійсненні перерахунку пенсії, виходячи з 86% грошового забезпечення, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, винагороди за тривалу безперервну службу та грошової допомоги при звільненні, з якого сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, отриманих протягом останніх 24 місяців підрід при звільненні з військової служби; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити перерахунок пенсії, виходячи з 86% грошового забезпечення, ОСОБА_1 , з часу подання заяви - 16 травня 2017 року про перерахунок, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, винагороди за тривалу безперервну службу та грошової допомоги при звільненні, з якого сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, отриманих протягом останніх 24 місяців підряд при звільненні з військової служби
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що після звільнення його з військової служби, яку проходив у Військовій частині НОМЕР_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 січня 2010 року. Обчислення його пенсії при її призначенні відбулося без врахування всіх видів грошового забезпечення визначеного згідно ч. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постановою КМУ від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», а саме - грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, винагороди за тривалу безперервну службу та одноразової грошової допомоги при звільненні. У зв'язку з чим, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві копію позовної заяви отримало 15 вересня 2017 року. Будь-яких заперечень проти позову до суду не подало.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .
З 01.01.2010 позивач перебував спочатку на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду Сумської області, а з 27.02.2012 на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та йому призначено пенсію відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок його пенсії та додав довідки про розмір грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 16 червня 2017 року №14144/03/В-1135, позивачу відмовлено в задоволенні заяви про перерахунок пенсії, пославшись на те, що положення ст..43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» не містять таких видів грошового забезпечення як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, вихідна допомога та індексація, а тому не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення з якого обчислюється розмір пенсії ОСОБА_1 .
Згідно зі ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
До складу грошового забезпечення військовослужбовців, відповідно до положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ст. 9 входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер , премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат, (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом , у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005 №4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» при обчислені пенсії враховуються всі види грошового забезпечення, які одержували військовослужбовці перед звільненням зі служби.
Отже, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація, винагороди за тривалу безперервну службу та одноразова грошова допомога при звільненні, яку він отримував під час роботи, з якої нараховані та сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Таку правову позицію висловив Верховний Суд України в своїх постановах від 10.03.2015 р. у праві № 21-70а15, 20.10.2015 р. у справі № 21-2942а15.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України не відповідають вимогам чинного законодавства України.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, відповідачем не надано суду беззаперечних доказів правомірності своїх дій.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є неправомірними.
З огляду на наведене, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статтями 9, 11, 69-86, 128, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві вжити дій щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 16 травня 2017 року пенсії, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, винагороди за тривалу безперервну службу та одноразової грошової допомоги при звільненні, які отримував ОСОБА_1 протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: