Ухвала від 26.10.2017 по справі 357/6174/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 357/6174/17 Головуючий у 1-й інстанції: Цуранов А.Ю. Суддя-доповідач: Шурко О.І.

УХВАЛА

Іменем України

26 жовтня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Шурка О.І.,

суддів Василенка Я.М., Степанюка А.Г.,

при секретарі Коцюбі Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 01 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області третя особа:Білоцерківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області третя особа:Білоцерківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області, в якому просив суд: визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 за вислугу років у зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з урахуванням сум грошового забезпечення, визначених у довідці Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області ДФС від 07.04.2017 року за № 5933/Г/10-02-05-040 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також здійснити відповідні виплати за період починаючи з 01.01.2016 року відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 01 серпня 2017 року позов задоволено.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову постанову про відмову в задоволенні позову. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду залишенню без змін, з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 20.07.2011 року наказом № 327-«о» Державної податкової адміністрації в Київській області звільнено з посади та податкової міліції 20 липня 2011 року у відставку за п. 65 пп. «б» (через хворобу) підполковника податкової міліції ОСОБА_2 - заступника начальника слідчого відділення податкової міліції Білоцерківської ОДПІ Київської області.

На ім'я позивача 30.09.2011 року Пенсійним фондом України видане пенсійне посвідчення № НОМЕР_1, вид пенсії за вислугу років.

Звернувшись до Білоцерківської ОДПІ із заявою від 30.03.2017 року позивач отримав довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, за якою загальний розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.12.2015 року за посадою заступника начальника слідчого відділення Білоцерківської ОДПІ становить 3 606,63 грн. Вказана довідка видана з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013.

Позивач звернувся із заявою на адресу відповідача, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням вказаної довідки з 01.12.2015 року.

Листом від 03.05.2017 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області повідомлено позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії призначеної за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку про необґрунтованість відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії, оскільки перерахунок пенсії позивачу має здійснюватись виходячи з норм закону, які були чинними та діяли на момент призначення пенсії.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки вони знайшли своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи виходячи з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 встановлені з 01.12.2015 нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України №77 від 11.02.2016 «Про внесення змін до Постанов Кабінету Міністрів» колегія суддів не приймає до уваги, з огляду на те, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством.

Норми ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не змінені та не скасовані у встановленому Конституцією України порядку. Цим забезпечується соціальна справедливість та створені відповідні соціальні умови при перебуванні військовослужбовців на пенсії.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Положеннями ч. 2 ст. 51 вказаного Закону передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та встановлення змін до деяких нормативно - правових актів" внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", збільшено розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 грудня 2015 року.

Як раніше зазначалося, підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

З огляду на те, що розмір посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців було збільшено, колегія суддів вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії.

Проте, відповідачем перерахунку пенсії позивачу зроблено не було, чим було порушено його права, передбачені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Доводи апелянта щодо необхідності застосування положень ст. 99 КАС України, спростовуються положеннями ч. 3 ст. 51 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надані докази, які є у справі, були оцінені колегією суддів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Крім того, було оцінено належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, що відповідає вимогам ст. 86 КАС України.

При цьому судовою колегією враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Апелянт не надав до суду належних доказів, які б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.

Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.

Отже, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області - залишити без задоволення, а постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 01 серпня 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий:

Судді:

Повний текст ухвали виготовлено 31.10.2017.