Постанова від 25.10.2017 по справі 345/3129/17

Справа № 345/3129/17

Провадження № 2-а/345/267/2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.10.2017 року м. Калуш

Калуський міськрайонний суд ІваноФранківської області

в складі: головуючого судді Сухарник І.І.

секретаря судового засідання Баран В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Калуші справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій, суд -

ВСТАНОВИВ:

що позивач звернувся до суду з позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій мотивуючи його тим, що постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 13.01.2017 у справі №345/4661/16-а задоволено його позов та визнано протиправною відмову Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку та виплати йому пенсії за віком в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, а також зобов'язано Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити йому, перерахунок та виплату пенсії за віком у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше, як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 26.06.2016.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2017 вказану постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області залишено без змін. 11.05.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою про надання інформації з приводу розміру його пенсії з 01.05.2017 а також про виплату доплати за понаднормовий стаж та її суму. Листом від 31.05.2017 №143/П-15 відповідач повідомив ОСОБА_1 про розмір його пенсії, однак, на думку позивача, включення до розрахунку пенсії, обчисленої виходячи із 80% середньомісячної заробітної плати шахтаря, доплати за понаднормовий стаж, є неправомірним, а невиплата, як окремих складових, доплат, надбавок, допомог є протиправною.

У зв'язку з цим, позивач звернувся до суду з вказаним позовом в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо невиплати йому з 01.05.2017 доплати за понаднормовий стаж, зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити з 01.05.2017 перерахунок та виплату доплати за понаднормовий стаж і виплатити недоотримані суми, з урахуванням вже проведених виплат, а також стягнути судові витрати по справі.

В судове засідання позивач не з'явився, однак подав суду заяву про те, що позов підтримує та просить його задоволити, а розгляд справи проводити у його відсутності (а.с. 33).

В судове засідання представник відповідача - в.о. начальника управління ОСОБА_2 не з'явився, однак подав суду заперечення мотивуючи його тим, що постанова Калуського міськрайонного суду від 13.01.2017 управлінням виконана, відповідний перерахунок та виплату позивачу пенсії здійснено, а тому в задоволенні позову просить відмовити, справу слухати у його відсутності (а.с. 25-27)

Суд, перевіривши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення з наступних підстав:

Відповідно до ст. 2 ч. 1 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно із ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Встановлено, що трудовий стаж позивача можна віднести до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що підтверджено постановою Калуського міськрайонного суду від 13.01.2017, яку ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2017 залишено без змін (а.с. 5-10, 11-16).

Вказаною постановою суду позов ОСОБА_1 задоволено та визнано протиправною відмову Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку та виплати йому пенсії за віком в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, а також зобов'язано Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити йому, перерахунок та виплату пенсії за віком у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше, як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 26.06.2016.

11.05.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою про надання інформації з приводу розміру його пенсії з 01.05.2017 а також про виплату доплати за понаднормовий стаж та її суму (а.с. 17). Листом від 31.05.2017 №143/П-15 відповідач повідомив ОСОБА_1 про розмір його пенсії, зазначивши, що до розміру пенсії після перерахунку (тобто понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв'язку з закриттям ЧАЕС та доплати до старого розміру ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни (а.с. 18-19).

Таким чином, оскільки розмір пенсії ОСОБА_1, обчислений з врахуванням страхового стажу та заробітку відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не досягає трьох розмірів прожиткових мінімумів, встановлюється доплата, яка повинна бути виплачена згідно рішення суду в сумі - 585, 44 грн. (а.с. 19).

Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці", дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Відтак, ст. 1 цього Закону визначає лише коло осіб, на яких поширюється дія цього закону, визначаючи всіх їх узагальнюючим терміном шахтарі.

Згідно з ст. 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтарям, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по 1 року.

Відповідно до ст. 10 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначено, що дія статті 8 Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах всіх робітників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, передбачено п.п. 1.1 а п. 1 розділу I "Гірничі роботи" Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.

Згідно з роз'ясненням Міністерства праці та соціальної політики України від 18.02.2009 року № 1757/0/1409/10 та Пенсійного фонду України від 20.02.2009 року № 2927/0/0220 дія статей 1, 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці"поширюється на працівників, професії, посади яких передбачені пунктами "а", "б", «в» підрозділу 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників копалень" розділу 1 "Гірничі роботи" Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.

Згідно ст. 28 ч.1 абз. 3 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 13.01.2017 року зобов'язано Калуське обєднане управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зробити перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» з належними доплатами, надбавками та допомога ми відповідно до чинного законодавства. Вказане також регламентується статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Відтак, законодавцем та рішеннями суду чітко визначено мінімальний розмір пенсії шахтарям - три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність а також перерахунок та виплату доплати за понаднормативний стаж, підвищення до пенсії та іншими доплатами до пенсії відповідно до чинного законодавства. Тобто, у вказану суму враховуються будь-які надбавки чи доплати до пенсії.

Враховуючи викладене, оцінивши зібрані докази у сукупності, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення.

В користь позивача також слід стягнути судові витрати у виді сплаченого судового збору у розмірі 640, 00 грн.

На підставі наведеного, керуючись ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці", ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ст.ст. 2, 3, 11, 94, 158 - 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

позов задоволити.

Визнати протиправною бездіяльність Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо невиплати ОСОБА_1 з 01.05.2017 доплати за понаднормовий стаж.

Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити з 01.05.2017 перерахунок та виплату доплати за понаднормовий стаж і виплатити недоотримані суми ОСОБА_1, з урахуванням вже проведених виплат.

Стягнути з бюджетних асигнувань Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 37824000) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судові витрати у виді сплаченого судового збору у розмірі 640, 00 грн.

Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з часу її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд ОСОБА_3 області, а сторонами у цей же ж строк з часу одержання копії постанови.

Головуючий: