Постанова від 24.10.2017 по справі 805/2590/17-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2017 р. Справа №805/2590/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 10-27

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Арестової Л.В.,

при секретарі судового засідання Лапушанському Д.О.,

за участю:

позивач - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Донецькій області в особі територіального сервісного центру 1444 Регіонального сервісного центру МВС України у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю “ОЛЕКСАНДРІВКА-АГРО”, про зобов'язання здійснити державну реєстрацію транспортного засобу, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Регіонального сервісного центру МВС в Донецькій області в особі територіального сервісного центру 1444 Регіонального сервісного центру МВС України у Донецькій області про зобов'язання здійснити державну реєстрацію транспортного засобу - вантажного автомобіля ЗІЛ 433102, транзитний № 05СВ2936, 1994 року виготовлення, № шасі XTZ433102RO032637, загальною вартістю 15 000,00 грн. на підставі договору купівлі-продажу від 18 листопада 2013 року, укладеного між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю “ОЛЕКСАНДРІВКА-АГРО”.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що 18 листопада 2013 року між позивачем та ТОВ “ОЛЕКСАНДРІВКА-АГРО” укладено договір купівлі-продажу вантажного автомобіля ЗІЛ 433102, транзитний № 05СВ2936, 1994 року виготовлення, № шасі XTZ433102RO032637, загальною вартістю 15 000,00 грн.

Листом від 30 червня 2017 року № 31/5/1444-6312 позивачу відмовлено у реєстрації транспортного засобу - автомобіля, придбаного за цим договором, на підставі п. 8, п. 15 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07 вересня 1998 року, у зв'язку з тим, що позивач невчасно звернувся за реєстрацією транспортного засобу.

Вважає, що позивачем дотримано вищенаведений порядок, а саме, надано відповідачу договір, що вимагається Постаново КМУ.

13 вересня 2017 року протокольною ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю “ОЛЕКСАНДРІВКА-АГРО”.

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позов з підстав, викладених у ньому, просили позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, зазначив, що заявлені вимоги є неправомірними, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. В обґрунтування незгоди із позовом зазначив, що єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється «Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07 вересня 1998 року. Порядок № 1388 є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів.

Відповідно до п. 8 Порядку договір, який укладений між позивачем та ТОВ «Олександрівка-Агро» 18 листопада 2013 року на момент його укладення не був документом, що підтверджує правомірність придбання транспортних засобів, не був підставою для проведення державної реєстрації транспортного засобу як на момент його укладення, та і на момент звернення позивача за державною реєстрацією транспортного засобу.

Окрім того, відповідач зазначає, що у відповіді, яку було надано позивачу, вказано що реєстрацію автомобіля буде проведено за умови виконання вимог ПКМ України № 1388, а не відмовлено в реєстрації транспортного засобу.

Аналогічне викладено у письмових запереченнях, які надходили від відповідача до суду 12 та 25 вересня 2017 року.

Представник третьої особи до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином.

Заслухавши позивача, представників сторін, дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.

18 листопада 2013 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ОЛЕКСАНДРІВКА-АГРО» (продавцем) та фізичною особою ОСОБА_1 (покупцем) укладено договір купівлі-продажу вантажного автомобіля ЗІЛ 433102, транзитний № 05СВ2936, 1994 року випуску, № шасі XTZ433102R0032637, загальною вартістю 15 000,00 грн., що підтверджується також видатковою накладною № 1021 від 21 листопада 2013 року та квитанцією від 21 листопада 2013 року.

Так, наказом Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка-Агро» від 11 листопада 2013 року № 255 зазначено начальнику відділу експлуатації машинотракторного парку ОСОБА_4 зняти з обліку в центрі ОУСИАС м. Добропілля вищезазначений вантажний автомобіль.

Як вбачається з облікової картки № 30086790 від 15 листопада 2013 року, Товариством з обмеженою відповідальністю «Олександрівка-Арго» вантажний автомобіль ЗІЛ 433102, транзитний № 05СВ2936, 1994 року виготовлення, № шасі XTZ433102RO032637 знято з обліку у центрі НПП ВАЗ з обслуговування м. Добропілля, Добропільського району при УДАІ ГУМВС України в Донецькій області для реалізації.

21 червня 2017 року Територіальним сервісним центром 1444 Регіонального сервісного центру МВС України у Донецькій області отримано заяву ОСОБА_1 про реєстрацію вантажного автомобілю ЗІЛ 433102, транзитний № 05СВ2936, 1994 року виготовлення, № шасі XTZ433102RO032637, загальною вартістю 15 000,00 грн.

30 червня 2017 року відповідачем надано відповідь № 31/5/1444-6312, відповідно до якої реєстрацію автомобіля «ЗИЛ 433102», транзитний номер 05СВ2936, шасі 032637 відповідачем буде проведено за умови виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації, зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» (далі - Порядок № 1388).

Спірним питанням даної справи є правомірність відмови у реєстрації автомобіля на підставі документів, які були надані позивачем до Територіального сервісного центру 1444 Регіонального сервісного центру МВС у Донецькій області.

У судовому засіданні представником відповідача зазначив, що лист від 30 червня 2017 року № 31/5/1444-6312 не є рішенням суб'єкту владних повноважень, а отже не підлягає оскарженню; у зазначеному листі лише вказано на необхідність позивачу надати до сервісного центру документи, необхідність подання яких передбачена наведеним Порядком.

При цьому, суд звертає увагу, що безпосередньо відмова відповідача, викладена у листі від 30 червня 2017 року № 31/5/1444-6312, позивачем не оскаржується.

При прийнятті рішення по справі суд вважає за необхідне зазначити наступне.

За вимогами частини 9 статті 34 Закону України “Про дорожній рух” власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів. Закупівля за державні кошти бланків реєстраційних документів та номерних знаків для транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог законодавства тими органами, на які покладений обов'язок щодо їх реєстрації.

Згідно з ч. 4 ст. 34 Закону України “Про дорожній рух” державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. Для автоматизованого обліку транспортних засобів, що використовуються на вулично-дорожній мережі загального користування і підлягають державній або відомчій реєстрації, та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Міністерство внутрішніх справ України.

Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється Порядком № 1388.

Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Положеннями п. 7 цього Порядку передбачено, що власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).

Пунктом 3 Порядку № 1388 передбачено, що Державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру МВС.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру затверджується МВС.

Процедура проведення державної реєстрації автомобіля визначена п. 8 Порядку № 1388, яким передбачено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України “Про дорожній рух”).

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку:

- договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках;

- укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

- нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

- договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою і скріплені печаткою;

- свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати;

- рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном;

- рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність;

- копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;

- довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;

- акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;

- митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;

- договір фінансового лізингу;

- акт про проведений аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби;

- інші засвідчені та оформлені в установленому порядку документи, що підтверджують набуття, перехід та припинення права власності на транспортний засіб відповідно до закону.

З аналізу викладених норм вбачається, що перелік документів (договорів), які можуть бути подані до сервісного центру для реєстрації транспортного засобу не є вичерпним.

Так, допустимими є не лише договори, укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), договори дарування транспортних засобів, а також і інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб.

Договір купівлі-продажу транспортного засобу складається в простій письмовій формі (ст. 208 Цивільного кодексу України). Цивільним законодавством не вимагає обов'язкового нотаріального посвідчення такого договору.

Сторонами договір не оспарюється, є дійсним.

Тобто, позивачу для реєстрації транспортного засобу до відповідної заяви необхідним було додати договір купівлі - продажу транспортного засобу, який укладений між ним та Товариством з обмеженою відповідальністю “ОЛЕКСАНДРІВКА-АГРО”, що позивачем і було здійснено. Вказане не заперечується відповідачем.

Суд при цьому зауважує, що пункт п. 8 Порядку № 1388 не має жодних застережень щодо зокрема неможливості реєстрації транспортного засобу у зв'язку з недотриманням строку звернення із заявою про проведення такої реєстрації.

В ході розгляду справи відповідачем не доведено існування будь-яких інших перешкод у реєстрації за позивачем транспортного засобу.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ст. 86 КАС України, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Враховуючи наведене вище, з огляду на наявні в матеріалах справи докази, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Беручи до уваги наведене, суд вважає за необхідне стягнути з бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений ним судовий збір у сумі 640,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Донецькій області в особі територіального сервісного центру 1444 Регіонального сервісного центру МВС України у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю “ОЛЕКСАНДРІВКА-АГРО”, про зобов'язання здійснити державну реєстрацію транспортного засобу - задовольнити.

Зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС в Донецькій області в особі територіального сервісного центру 1444 Регіонального сервісного центру МВС України у Донецькій області здійснити державну реєстрацію транспортного засобу - вантажного автомобіля ЗІЛ 433102, транзитний № 05СВ2936, 1994 року виготовлення, № шасі XTZ433102RO032637, загальною вартістю 15 000,00 грн. за договором купівлі-продажу від 18 листопада 2013 року, укладеного між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю “ОЛЕКСАНДРІВКА-АГРО”.

Стягнути з бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру МВС в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складений та підписний 26 жовтня 2017 року.

Суддя Арестова Л.В.