12 вересня 2017 року № 810/2841/17
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання - Сіренко Ю.П., за участю представника позивача, представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу Товариства з обмеженою відповідальністю «СИНЕРГІЯ ГАЗ» до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про внесення протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ТОВ «СИНЕРГІЯ ГАЗ» звернулося з вказаним позовом до суду. Просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.03.2017 №0011151406 ГУ ДФС у Київській області.
У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що в період з 14.03.2017 по 16.03.2017 ГУ ДФС у Київській області проведено фактичну перевірку газової АЗС за адресою: Київська обл., м. Бровари, вул. Броварської сотні, 28 а, що належить ТОВ «СИНЕРГІЯ ГАЗ». В ході перевірки встановлено порушення порядку проведення розрахунків, про що складено відповідний акт .
Пояснив, що за результатами зазначеної перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 29.03.2017 №0011141406 та №0011151406.
Вважає, податкове повідомлення-рішення від 29.03.2017 №0011151406 незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
У судових засіданнях представники позивача підтвердили обставини викладені у позовній заяві, позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.
Відповідач ГУ ДФС у Київській області проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що працівниками ГУ ДФС у Київській області проведена фактична перевірка газової АЗС за адресою: Київська обл., м. Бровари, вул. Броварської сотні, 28 а, що належить ТОВ «СИНЕРГІЯ ГАЗ», в ході якої встановлено порушення порядку проведення розрахунків. На підставі чого винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, з 14.03.2017 по 16.03.2017 ГУ ДФС у Київській області проведено фактичну перевірку газової АЗС за адресою: Київська обл., м. Бровари, вул. Броварської сотні, 28 а, що належить ТОВ «СИНЕРГІЯ ГАЗ», за результатами якої складено Акт перевірки в якому були зафіксовані виявлені порушення п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Порушення виразилось в тому, що в реалізації та на зберіганні в ємкості газової АЗС за адресою: Київська обл., м. Бровари. вул. Броварської сотні. 28а. що належить ГОВ «СИНЕРГІЯ ГАЗ» на момент початку перевірки знаходилось 3445.11 літрів газу скрапленого по ціні 10.30 грн. за літр загальної вартості 35 484,63 грн. не облікованого належним чином за місцем реалізації та зберігання.
За результатами розгляду матеріалів перевірки ГУ ДФС у Київській області винесено податкове повідомлення-рішення від 29.03.2017 №0011151406, яким до позивача визначено штрафні (фінансові) санкції (штраф) санкції в сумі 71054,26 грн.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню суд вважає за необхідне вказати наступне.
Судом встановлено, що між ТОВ «Синергія Оіл» (Орендодавець) та ТОВ «Синергія Газ» (Орендар) укладено договір оренди №01/04/2016 від 01.04.2016. Згідно якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Орендодавець зобов'язується прийняти в строкове платне користування обладнання (майно, що орендується) та зобов'язується сплачувати Орендодавцеві орендну плату. Найменування майна, що орендується: модуль, для заправки автомобілів зрідженим газом, обладнаний відповідно до вимог ТУ У 29.1-30838462-006:2009; світловий двосторонній вказівник; протипожежний щит з вогнегасником.
Облік газу вуглеводного зрідженого паливного па підприємстві ведеться згідно Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України №332 від 03.06.2002 (далі - Інструкція), з виконанням п.8.2, п.8.1 1. п.8.12. п.8.1 3. п.9.1. п.9.2. п.9.3.
Згідно п.8.11 Інструкції, у разі наявності па підприємстві скраплений вуглеводневий газ (далі - СВГ), що знаходиться за договорами комісії та договорами зберігання, робочими інвентаризаційними комісіями підприємства, то зберігає СВГ, на підставі актів інвентаризації СВГ за формою № 7-ГС або № 8-ГС складаються акти інвентаризації СВГ в розрізі видів договорів комісії або відповідального зберігання за формою № 12-ГС або № 13-ГС, відповідно (додатки 12 та 13).
Судом встановлено, що газ, отриманий за додатковою угодою до договору оренди №01/04-2016 та актом приймання - передачі товаро - матеріальних цінностей на відповідальне зберігання №1 від 16.02.2017, що знаходиться на відповідальному зберіганні обліковується актом інвентаризації СВГ за формою №13-ГС.
Облік власного газу, що придбаний для реалізації ведеться відповідно до пунктів 9.1, 9.2, 9.3 даної Інструкції.
На АГЗС проводиться оперативний контроль за кількістю СВГ, результати якого використовуються для ведення обліку, звірення кількості отриманого і відпущеного СВГ. Кількість обліку руху СВГ на АГЗС (АГЗП) ведеться за змінним звітом за формою №14ГС.
Факт передачі на зберігання 1760 кг. (3437 л.) газу скрапленого підтверджуються відповідними первинними документами, а саме: актом приймання-передачі товаро-матеріальних цінностей на відповідальне зберігання від 16 лютого 2017 року №1; актом приймання за кількістю СВГ, що надійшов автомобільний транспортом від 16 лютого 2017 року; товарно-транспортною накладною від 16 лютого 2017 року № Р16/1 ;
Судом встановлено, що позивач, згідно Інструкції, склав окремо дві форми обліку газу скрапленого, що перебував у відповідному модулі за місцем реалізації та зберігання, а саме: 14-ГС для власного газу (на підставі п. 9 Інструкції); 13-ГС для газу, що належав ТОВ «СИНЕРГІЯ Oіл» та знаходився на відповідальному зберіганні відповідно договору оренди від 04.04.2016 року №01/04/2016 із змінами, внесеними додатковою угодою від 12.04.2016 року (на підставі п.п. 8.11 п. 8 Інструкції).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV (далі - Закон №996-XIV) бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.
Згідно 4.2 ст.8 Закону №996-XIV, питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належить до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.
Частина 5 статті 8 Закону №996-XIV визначає, що підприємство, зокрема, самостійно визначає облікову політику підприємства, розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського обліку), звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписанні бухгалтерських документів, затверджує правила документообігу і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку.
Згідно ч.1 ст.9 Закону №996-XIV визначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
Отже, до документів, що є підставою для оприбуткування (обліку) товару за місцем їх реалізації, належать первинні документи щодо походження (руху) товару, наприклад: накладні на внутрішнє переміщення товару, податкові, прибуткові та видаткові накладні, акти приймання-передачі тощо.
Відповідач, в свою чергу, ні в акті перевірки, ні у повідомленні про розгляд заперечення на відповідний акт перевірки, не заперечував щодо походження 1,760 кг. скрапленого газу у відповідному модулі для заправки автомобілів.
Порушенням порядку ведення бухгалтерського обліку товару за місцем їх реалізації є, зокрема, відсутність у суб'єкта підприємницької діяльності первинних документів, які підтверджують рух таких товарів. Тому, при відсутності зазначених документів, перевіряючі повинні були встановити факт реалізації позивачем не облікованих товарів.
Як вказує відповідач оскаржене податкове повідомлення-рішення від 29.03.2017 № 0011151406 винесено за порушення ТОВ «СИНЕРГІЯ OІЛ» п.12 ст.З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон), яким визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
При визначенні розміру штрафної санкції відповідач посилався на ст.20 Закону, якою визначено, що до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Однак судом встановлено, що позивач надав до перевірки всі первинні документи щодо походження 3445,11 літрів газу скрапленого та реалізації такого палива в точці реалізації за адресою: Київська обл., м. Бровари, вул. Броварської сотні, 28а.
Суд вважає, що газ в кількості 5095,43 літри на момент перевірки знаходився в резервуарі позивача, що підтверджено: актами приймання - передачі на відповідального зберігання та змінними звітами №14-ГС в кількості 2 шт. (відповідно до облікової політики) та актом інвентаризації №13-ГС.
Отже, вищевказаний висновок податкового органу, що викладений в Акті фактичної перевірки, є необґрунтованим, а податкове повідомлення-рішення від 29.03.2017 №0011151406 винесено протиправно, а тому має бути скасовано.
Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір в сумі 1600,00 грн.
Понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 1600,00 грн. підлягають стягненню з Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до положень статті 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 69, 70, 71, 72, 94, 158-163, 167, 2442 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 29 березня 2017 року №0011151406 .
3. Стягнути судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СИНЕРГІЯ ГАЗ» за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Щавінський В.Р.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 18 вересня 2017 р.