Постанова від 25.10.2017 по справі 805/3195/17-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2017 р. Справа № 805/3195/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бабаш Г.П. розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області про:

- визнання протиправними дій з приводу надання неправомірних відмов в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 14 років, площею 7,4га ріллі, площею 16,3га ріллі, площею 14,3га ріллі, площею 1,5га пасовищ, площею 4,6га ріллі, площею 1,0га пасовищ із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Керменчицької сільської ради Великоновосілківського району Донецької області за межами населених пунктів для сінокосіння і випасання худоби (листи головного управління Держгеокадастру від 12.06.2017 року №№Д-2261/0-1695/6-17, Д-2264/0-1691/6-17, Д-2270/0-1690/6-17, Д-2268/0-1679/6-17, Д-2263/0-1680/6-17, Д-2267/0-1681/6-17);

- зобов'язання виключити з переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які можуть бути виставлені на земельні торги, земельну ділянку площею 7,4га ріллі, площею 16,3га ріллі, площею 14,3га ріллі, площею 1,5га пасовищ, площею 4,6га ріллі, площею 0,1га пасовищ із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Керменчицької сільської ради Великоновосілківського району Донецької області за межами населених пунктів для сінокосіння і випасання худоби (земельні ділянки, на які подані клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою);

- зобов'язання розглянути клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 14 років площею 7,4га ріллі, площею 16,3га ріллі, площею 14,3га ріллі, площею 1,5га пасовищ, площею 4,6га ріллі, площею 1,0га пасовищ із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Керменчицької сільської ради Великоновосілківського району Донецької області за межами населених пунктів для сінокосіння і випасання худоби, зареєстрованих в ОСОБА_2 управлінні Держгеокадастру у Донецькій області від 12.05.2017 року №№ Д-2261/0/5-17, Д-2264/0/5-17, Д-2270/0/5-17 відповідно до вимог Земельного кодексу України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 03 травня 2017 року вона звернулась до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області з клопотаннями про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 14 років - площею 7,4 га ріллі, площею 16,3 га ріллі, площею 14,3 га ріллі, площею 1,5 га пасовищ, площею 4,6 га ріллі, площею 1,0 га пасовищ із земель господарського призначення державної власності, які перебувають у запасі на території Керменчицької сільської ради Великоновосілківського району Донецької області за межами населених пунктів для сінокосіння та випасання худоби. На зазначені клопотання відповідачем були надані відповіді про відмову у видачі дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які перебувають у запасі на території Керменчицької сільської ради Великоновосілківського району Донецької області, у зв'язку із плануванням їх включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які можуть бути виставлені на земельні торги. Позивач вважає, що при наданні зазначених відповідей відповідачем не наведено їх нормативного обґрунтування. Позивач вважає, що відмовою у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів. Позивач також вважає необґрунтованим посилання відповідача на Постанову КМУ від 07.06.2017 року №413 «Деякі питання удосконалення управління у сфері використанні охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними», яка набрала чинності 14 липня 2017 року, тобто після звернення позивача із клопотаннями про надання дозволу. Позивач зауважує, що відповідно до вимог ст. 58 Конституції України Закони України та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Таким чином, позивач вважає свої позовні вимоги обґрунтованими.

Відповідач позовні вимоги не визнав. В письмових запереченнях, наданих до суду, відповідач зазначив, що Постановою Кабінету Міністрів України № 413 від 07.06.2017 року затверджено стратегію удосконалення механізму управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності, згідно якої передача в оренду земельних ділянок для сінокосіння, випаси худоби, городництва можлива лише за результатами земельних торгів. Відповідач вказує на те, що обрані позивачем земельні ділянки внесені до Переліку земельних ділянок як лоти, підготовлені до аукціону. Статтею 135 Земельного Кодексу України обумовлено, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. Відповідач також зазначає, що за результатами розгляду декількох клопотань ОСОБА_1 ним встановлено невідповідність місця розташування об'єкта та площі, а саме площа, зазначена позивачем, не відповідає площі земельних ділянок, наведеній у інформаційних довідках Держгеокадастру. Таким чином, відповідач вважає, що він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені законом.

Представник позивача надала до суду заяву про здійснення розгляду справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача не заперечував проти розгляду справи у письмовому провадженні.

Згідно з ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

У відповідності до ст. 128 КАС України суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

12 травня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області з клопотаннями про надання дозволу на розробку проектів щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 14 років по наступним земельним ділянкам: площею 16,3000 га, 14,3000 га, 7,4000 га, 4,6 га, 1,0 га та 1,5 га для сінокосіння, випасання худоби та території Керменчицької сільської ради Великоновосілківського району Донецької області (за межами населених пунктів). Разом з даними клопотаннями позивачем до ОСОБА_2 управління надано інформаційні довідки, видані міськрайоннним управлінням у Великоновосілківському районі, стосовно кожної земельної ділянки та графічні матеріали земельних ділянок.

ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області від 12.06.2017 року №Д-2264/0-1691/6-17 позивачу надано відповідь про неможливість надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 16,3000 га у зв'язку із плануванням її включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які можуть бути виставлені на земельні торги.

Того ж дня листом від 12.06.2017 року №Д-2270/0-1690/6-17 відповідач на заяву позивача надав відповідь про неможливість відведення в оренду земельної ділянки площею 14,3000 га у зв'язку із плануванням її включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які можуть бути виставлені на земельні торги.

Також листом ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області від 12.06.2017 року №Д-2261/0-1695/6-17 позивачу надано відповідь про неможливість відведення в оренду земельної ділянки площею 7,4000 га у зв'язку із плануванням її включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які можуть бути виставлені на земельні торги.

Листом від 12.06.2017 року №Д-2263/0-1680/6-17 ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру у Донецькій області на клопотання позивача надано відповідь, якою останній рекомендовано повторно звернутись до ОСОБА_2 управління з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 4,6га для городництва з відповідними додатками до нього в установленому законом порядку, оскільки площа земельної ділянки у клопотанні ОСОБА_1 різниться з площею земельної ділянки, вказаною в інформаційній довідці ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області від 04.05.2017 року №0-5-0.181-1013/112-17 та потребує уточнення.

Також листом ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області від 12.06.2017 року №Д-2267/0-1681/6-17 позивачу рекомендовано повторно звернутись до ОСОБА_2 управління з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1га для сінокосіння і випасання худоби з відповідними додатками до нього в установленому законом порядку, оскільки площа земельної ділянки у клопотанні ОСОБА_1 різниться з площею земельної ділянки, вказаною в інформаційній довідці ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області від 04.05.2017 року №0-5-0.181-1010/112-17 та потребує уточнення. Крім того, в зазначеній відповіді відповідачем, керуючись приписами ст. 134 Земельного кодексу України, зазначено про необхідність надання позивачем довідки сільської ради про наявність і кількість поголів'я худоби, що є в користуванні.

Аналогічну відповідь позивачу надано за результатами розгляду її клопотання стосовно надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 1,5га строком на 14 років (лист ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області від 12.06.2017 року № Д-2279/0-1681/6-17).

Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ч.1 ст.3 Земельного кодексу України).

Частиною 1. ст. 34 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;

формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Приписами ч. 2. ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно вимог ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Підставою відмови може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відмови у наданні дозволу відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Зазначений перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є вичерпним.

За приписами ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва;

Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Згідно ч. 1 ст. 34 Земельного кодексу України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Так, з наданих позивачем до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області разом з клопотаннями про надання дозволів на розробку проектів землеустрою інформаційних довідок від 04.05.2017 року № 0-5-0.181-1010/112-17, від 04.05.2017 року № 0-5-0.181-1014/112-17, від 04.05.2017 року № 0-5-0.181-1011/112-17, від 04.05.2017 року №0-5-0.181-1009/112-17, від 04.05.2017 року №0-5-0.181-1013/112-17 та від 04.05.2017 року №0-5-0.181-1012/112-17, виданих міськрайоннним управлінням у Великоновосілківському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області, вбачається, що бажане місце розташування земельних ділянок площею 1,04 га, площею 7,40 га, площею 16,30 га, площею 1,48 га, площею 4,65 га та площею 14,2684 га відповідає вимогам раціональної організації території та компактності землекористування, схемі землеустрою, техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальної одиниці, затвердженим у встановленому законом порядку.

Суд зауважує, що відповідачем при відмові у наданні ОСОБА_1 дозволів на розробку проектів землеустрою для відведення земельних ділянок площею 1,48 га, площею 1,04 га та площею 4,65 га безпідставно ототожнено поняття невідповідності місця розташування об'єктів та невідповідності зазначеної позивачем площі даних об'єктів даним, наведеним в інформаційних довідках.

Суд вважає за необхідне зазначити, що статтею 122 Земельного кодексу передбачено, що зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності особа у поданому нею клопотанні про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зазначає саме орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. Тобто наведена норма не встановлює обов'язку зазначення конкретного розміру певної земельної ділянки.

Згідно ст. 1 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом.

Також в зазначеній статті встановлено, що технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування

Таким чином, конкретний розмір земельної ділянки визначається саме при розробці проекту землеустрою щодо неї.

Отже, відмова відповідача у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 1,48 га, 1,04 га та 4,65 га ОСОБА_1 в оренду є безпідставною.

Щодо посилань відповідача як на відмову у наданні ОСОБА_1 дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 16,3000 га, 14,3000 га 7,4000 га на обставини планування включення зазначених земельних ділянок до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які можуть бути виставлені на земельні торги, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними», затверджена Стратегія удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними.

За приписами даної Стратегії Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в користування (оренда, емфітевзис) повинні, зокрема, у разі надходження заявок на отримання земельних ділянок для сінокосіння, випасання худоби, городництва передавати в користування (оренда, емфітевзис) лише за результатами земельних торгів.

Керуючись зазначеною нормою, відповідач листами від 12.06.2017 року відмовив ОСОБА_1 у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 16,3000 га, 14,3000 га 7,4000 га.

Однак, суд зазначає, що згідно картки документу - Постанови Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року №413, розміщеній на офіційному сайті Верховної ОСОБА_3 України, зазначений нормативно-правовий акт набрав чинності 17.06.2017 року, тобто після надання ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру у Донецькій області відмов ОСОБА_1

У зв'язку із зазначеним, суд вважає такі відмови ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області безпідставними, оскільки на момент їх надання Постанова Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року №413 ще не діяла.

Водночас, чч. 1-4 ст. 136 ЗК України встановлено, що організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.

Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає, зокрема, виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості).

Згідно інформації, розміщеної на офіційному сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які буде виставлено на земельні торги, ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру в Донецькій області включено земельні ділянки площею 14,2684га (кадастровий номер 1421284000:01:001:0616) та 16,3га, розміщені на території Керменчицької сільської ради Великоновосілківського району.

Таким чином, враховуючи включення зазначених земельних ділянок до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які буде виставлено на земельні торги, та встановлення заборони відчуження, передавання в заставу, надавання у користування вказаних земельних ділянок до завершення торгів, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача виключити з переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які можуть бути виставлені на земельні торги, земельні ділянки площею 16,3га ріллі та 14,3га ріллі є необґрунтованими та такими, що не підлягає задоволенню.

Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання відповідача виключити з переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які можуть бути виставлені на земельні торги, земельні ділянки площею 7,4га ріллі, площею 1,5га пасовищ, площею 4,6га ріллі, площею 0,1га пасовищ із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Керменчицької сільської ради Великоновосілківського району Донецької області за межами населених пунктів для сінокосіння і випасання худоби, суд зазначає, що відповідно до відомостей, наявних на офіційному сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, вказані земельні ділянки до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які буде виставлено на земельні торги, не включені. Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 в зазначеній частині не підлягають задоволенню.

Враховуючи вищенаведене, беручи до уваги безпідставну відмову позивачу у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок площею 7,4га ріллі, площею 16,3га ріллі, площею 14,3га ріллі, площею 1,5га пасовищ, площею 4,6га ріллі, площею 1,0га пасовищ із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Керменчицької сільської ради Великоновосілківського району Донецької області за межами населених пунктів для сінокосіння і випасання худоби, що призвело до подальшого порушення законних прав позивача, з метою повного захисту і поновлення порушеного права позивача, керуючись приписами ст. 11 КАС України суд вважає за необхідне визнати протиправними відмови ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області в наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 14 років, площею 7,4га ріллі, площею 16,3га ріллі, площею 14,3га ріллі, площею 1,5га пасовищ, площею 4,6га ріллі, площею 1,0га пасовищ із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Керменчицької сільської ради Великоновосілківського району Донецької області за межами населених пунктів для сінокосіння і випасання худоби, викладені у листах від 12.06.2017 року №№Д-2261/0-1695/6-17, Д-2263/0-1680/6-17, Д-2267/0-1681/6-17, Д-2268/0-1679/6-17.

Враховуючи встановлення даним судовим рішенням протиправності відмов відповідача у наданні дозволів ОСОБА_1 на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 14 років, зокрема, площею 7,4га ріллі, площею 1,5га пасовищ, площею 4,6га ріллі та площею 1,0га пасовищ, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 14 років площею 7,4га ріллі, площею 1,5га пасовищ, площею 4,6га ріллі, площею 1,0га пасовищ із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Керменчицької сільської ради Великоновосілківського району Донецької області за межами населених пунктів для сінокосіння і випасання худоби, зареєстровані в ОСОБА_2 управлінні Держгеокадастру у Донецькій області 12.05.2017 року за №№ Д-2261/0/5-17, Д-2263/0/5-17, Д-2267/0/5-17 та Д-2268/0/5-17.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

У відповідності до ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову ОСОБА_1

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно ч. 3 цієї статті якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись ст.ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 98, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними відмови ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області в наданні ОСОБА_1 дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 14 років, площею 7,4га ріллі, площею 16,3га ріллі, площею 14,3га ріллі, площею 1,5га пасовищ, площею 4,6га ріллі, площею 1,0га пасовищ із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Керменчицької сільської ради Великоновосілківського району Донецької області за межами населених пунктів для сінокосіння і випасання худоби, викладені у листах від 12.06.2017 року №№Д-2261/0-1695/6-17, Д-2264/0-1691/6-17, Д-2270/0-1690/6-17, Д-2268/0-1679/6-17, Д-2263/0-1680/6-17, Д-2267/0-1681/6-17.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 14 років площею 7,4га ріллі, площею 1,5га пасовищ, площею 4,6га ріллі, площею 1,0га пасовищ із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Керменчицької сільської ради Великоновосілківського району Донецької області за межами населених пунктів для сінокосіння і випасання худоби, зареєстровані в ОСОБА_2 управлінні Держгеокадастру у Донецькій області 12.05.2017 року за №№Д-2261/0/5-17, Д-2263/0/5-17, Д-2267/0/5-17 та Д-2268/0/5-17

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Донецькій області (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 640 (шістсот сорок) грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Бабаш Г.П.