Ухвала від 24.10.2017 по справі 803/1311/17

УХВАЛА

про залишення без розгляду позовної заяви

24 жовтня 2017 року Справа № 803/1311/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А.Я.,

при секретарі судового засідання Шаблій Л.П.,

за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідачів Лясковця В.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку клопотання Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом про: визнання протиправним та скасування наказу начальника Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 08 вересня 2017 року №471-ос про виключення зі списків особового складу; визнання протиправним та скасування наказу начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 04 вересня 2017 року №459-ос в частині, що стосується звільнення ОСОБА_1; визнання протиправним та скасування наказу начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 26 липня 2017 року №517-аг в частині, що стосується звільнення ОСОБА_1; поновлення на посаді начальника відділення продовольчого забезпечення відділу забезпечення Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України; стягнення з Державної прикордонної служби України в особі Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України грошового забезпечення за час вимушеного прогулу з 09 вересня 2017 року.

19 жовтня 2017 року до суду надійшло клопотання від представника відповідача - Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про залишення позовної заяви без розгляду (а.с.49-54).

У судовому засіданні представник відповідачів просив задовольнити клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

Позивач та представник позивача у судовому засіданні заперечили проти задоволення клопотання та залишення позовної заяви без розгляду.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідачів, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що клопотання Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про залишення позовної заяви без розгляду слід задовольнити частково з огляду на наступне.

Відповідно до частини першої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Тобто, чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Крім того, встановлення таких строків дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, спонукає до своєчасного вчинення ними процесуальних дій, передбачених КАС України, не зловживаючи ними.

Згідно із частиною третьою статті 99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Відповідно до пункту 15 частини першої статті 3 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Як слідує з матеріалів адміністративної справи наказом начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України 04 вересня 2017 року №459-ос по особовому складу ОСОБА_1, начальника відділення продовольчого забезпечення відділу забезпечення, було звільнено з військової служби за пунктом «е» (через службову невідповідність) частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», без права носіння військової форми одягу.

Наказом начальника Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 08 вересня 2017 року №471-ос по особовому складу на підставі наказу начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 04 вересня 2017 року №459-ос, ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення та звільнено з військової служби за статтею 26 частиною 6 підпунктом «е» (через службову невідповідність) Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в запас Збройних Сил України, без права носіння військової форми одягу.

Також судом встановлено, що винесенню наказів передувало проведення службового розслідування з приводу виявлених недоліків у роботі відділення продовольчого забезпечення відділу забезпечення цього прикордонного загону. За результатами проведеного службового розслідування 26 липня 2017 року було винесено наказ №517-аг, яким ОСОБА_1 було оголошено дисциплінарне стягнення - «звільнення з військової служби за службовою невідповідністю». Як слідує з матеріалів адміністративної справи з даним наказом позивач ознайомився 04 серпня 2017 року (а.с.68 зворот).

Таким чином, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу в частині визнання протиправним та скасування наказу начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 26 липня 2017 року №517-аг в частині, що стосується звільнення ОСОБА_1 поданий з пропущенням строку звернення до суду, встановленого частиною третьою статті 99 КАС України.

Крім того, ні позивачем, ні представником позивача не було надано суду доказів, які б свідчили про поважність причин пропуску строку звернення до суду.

Разом з тим, суд звертає увагу, що представник відповідачів не обґрунтував підстав та причин, з яких адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування наказу начальника Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 08 вересня 2017 року №471-ос про виключення зі списків особового складу та наказу начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 04 вересня 2017 року №459-ос в частині, що стосується звільнення позивача, повинен бути залишений без розгляду.

Адміністративний позов ОСОБА_1 в частині зазначених позовних вимог поданий в межах місячного строку, встановленого частиною третьою статті 99 КАС України.

Відповідно до статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Пунктом 9 частини першої статті 155 КАС України передбачено, що суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що клопотання Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про залишення позовної заяви без розгляду слід задовольнити частково та залишити адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 26 липня 2017 року №517-аг в частині, що стосується звільнення ОСОБА_1 без розгляду.

Керуючись статтями 99, 100, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про залишення позовної заяви без розгляду задовольнити частково.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу в частині визнання протиправним та скасування наказу начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 26 липня 2017 року №517-аг в частині, що стосується звільнення ОСОБА_1 залишити без розгляду.

В задоволені решти клопотання відмовити.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.Я. Ксензюк

Ухвала в повному обсязі складена 27 жовтня 2017 року.