про залишення позовної заяви без руху
27 жовтня 2017 року Справа № 803/1419/17
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Андрусенко О. О., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу Волинської області Веремчука Сергія Володимировича, ОСОБА_3 про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу Волинської області Веремчука Сергія Володимировича, ОСОБА_3 про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно, а саме: квартиру АДРЕСА_1 за громадянкою ОСОБА_3, визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно, а саме: квартиру АДРЕСА_1, видане на ім'я ОСОБА_3 та зобов'язання державного реєстратора - приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу Волинської області Веремчука С. В. внести зміни про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно, а саме: квартиру АДРЕСА_1 за громадянкою ОСОБА_3 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), та містить такі недоліки.
Так, відповідно до пунктів 3, 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначається: ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У позовній заяві позивачем одночасно зазначено двох відповідачів - приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу Волинської області Веремчука Сергія Володимировича та ОСОБА_3, проте, в порушення вимог пункту 4 частини першої статті 106 КАС України, позивачем не заявлено жодних позовних вимог до ОСОБА_3.
Крім того, згідно з частиною третьою статті 50 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Пунктом 7 частини першої статті 3 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень
Враховуючи те, що ОСОБА_3 у спірних правовідносинах не є суб'єктом владних повноважень, тому не може бути відповідачем в даній адміністративній справі. При цьому, необхідно звернути увагу на те, що рішення у даній справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки ОСОБА_3.
Відповідно до частини другої статті 53 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі. Якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Крім того, згідно з частиною четвертою статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції від 23.03.2017 року) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з пунктами 7, 8 частини першої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться в такому порядку, зокрема, формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; видача/отримання документів за результатом розгляду заяви
Рішення державного реєстратора, витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав надаються в електронній та (за бажанням заявника) в паперовій формі (частина перша статті 21 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
У позовній заяві міститься вимога про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно, а саме: квартиру АДРЕСА_1, видане на ім'я ОСОБА_3, при цьому, позивачем не долучено вказаний документ до позовної заяви. Разом з тим, чинним законодавством передбачено, що документами, які підтверджують виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно є Рішення державного реєстратора, витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Отже, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків, - до 09.11.2017 року. Позивачу у цей строк слід усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду належним чином оформленої нової редакції позовної заяви разом з її копіями відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб, у якій зазначити належних відповідачів та третіх осіб у справі, а також уточнити позовні вимоги з урахуванням положень статті 105 КАС України.
Керуючись статтями 106, 108 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу Волинської області Веремчука Сергія Володимировича, ОСОБА_3 про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків до 09 листопада 2017 року.
Роз'яснити позивачеві, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя О. О. Андрусенко