про залишення позовної заяви без руху
27 жовтня 2017 року Справа № 803/1410/17
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Плахтій Н.Б., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Західінкомбанк» Костенка Ігоря Івановича про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернулася в суд з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Західінкомбанк» Костенка Ігоря Івановича ( далі - уповноважена особа Костенко І.І.), в якому просить зобов'язати відповідача включити ОСОБА_1 до переліку вкладників першої черги, що мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Західінкомбанк», та виплатити кошти по вкладу ОСОБА_1 в сумі 18000 грн.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та містить такі недоліки.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
З прохальної частини адміністративного позову вбачається, що позивач просить поновити строк на звернення до суду з вказаним позовом, з огляду на що суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини другої статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як передбачено частинами першою, другою статті 100 цього ж Кодексу, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
З матеріалів адміністративного позову слідує, що процедура виведення Публічного акціонерного товариства «Західінкомбанк» з ринку розпочалася 29 травня 2014 року на підставі рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 28 травня 2014 року №38.
Враховуючи, що інформація про проведення процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства «Західінкомбанк» перебувала в загальному доступі, перебіг строку звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 розпочався з 29 травня 2014 року.
Однак, позивач звернулася з адміністративним позовом до суду лише 24 жовтня 2017 року, тобто з порушенням встановленого частиною другою статті 99 КАС України шестимісячного строку звернення до суду.
Разом з тим, у позовній заяві представник позивача ОСОБА_3 та позивач ОСОБА_1 не обґрунтовують причини пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, лише просять його поновити.
Відтак, у позовній заяві не наведено, з яких причин пропущено строк звернення до суду, чи пов'язані ці причини з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення дій щодо звернення до суду, та не приєднано будь-яких доказів на підтвердження пропуску строку звернення до суду з поважних причин, що позбавляє суддю можливості виконати вимоги частини першої статті 107 КАС України, тобто з'ясувати, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом, або чи є підстави для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними в разі подання адміністративного позову з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду.
Згідно із частиною першою статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Оскільки подана позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків, - до 09.11.2017 року. Позивачу у цей строк слід усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом надання доказів наявності поважних причин пропуску строку звернення із даним адміністративним позовом до суду.
Керуючись статтею 108 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Західінкомбанк» Костенка Ігоря Івановича про зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків до 09 листопада 2017 року.
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Н.Б.Плахтій