"17" жовтня 2017 р.Справа № 916/498/17
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Лавриненко Л.В.
суддів: Аленіна О.Ю., Філінюка І.Г.
при секретарі судового засідання - Безпалюку А.В.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Приватного підприємства “Одеський корпоративний комп'ютерний коледж” м. Одеса
на рішення Господарського суду Одеської області від 05.07.2017 р.
по справі № 916/498/17
за позовом Приватного підприємства “Одеський корпоративний комп'ютерний коледж” м. Одеса
до відповідача ОСОБА_1 відділення Фонду державного майна України в Одеській області м. Одеса
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
1. Міністерства освіти і науки України м. Київ
2. Державного навчального закладу “Одеський центр професійно-технічної освіти” м. Одеса
про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.,-
за участю представників сторін:
від Приватного підприємства “Одеський корпоративний комп'ютерний коледж” м. Одеса: ОСОБА_2, ОСОБА_3 - за довір.
від ОСОБА_1 відділення Фонду державного майна України в Одеській області м. Одеса: ОСОБА_4 - за довір.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 28.07.2017 р., у складі колегії суддів: головуючого судді Лавриненко Л.В., суддів Аленіна О.Ю., Величко Т.А. прийнята до провадження та призначена до розгляду апеляційна скарга Приватного підприємства “Одеський корпоративний комп'ютерний коледж” м. Одеса на рішення Господарського суду Одеської області від 05.07.2017 р. по справі № 916/498/17.
В зв'язку з перебуванням судді учасника - колегії ОСОБА_5 у відпустці, на підставі розпорядження керівника апарату суду від 11.09.2017 р. № 1058 здійснено повторний автоматизований розподіл судової справи.
Протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів, визначено суддю учасника - колегії ОСОБА_6
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 11.09.2017 р. апеляційну скаргу апеляційну скаргу Приватного підприємства “Одеський корпоративний комп'ютерний коледж” м. Одеса на рішення Господарського суду Одеської області від 05.07.2017 р. по справі № 916/498/17 прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючого судді Лавриненко Л.В., суддів Аленіна О.Ю., Філінюка І.Г.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Апеляційна скарга розглянута в межах процесуального строку, встановленого ст. 102 ГПК України.
В лютому 2017 р. Приватне підприємство “Одеський корпоративний комп'ютерний коледж” м. Одеса звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до ОСОБА_1 відділення Фонду державного майна України в Одеській області м. Одеса про визнання незаконною бездіяльності відповідача, яка полягає у нерозміщенні в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб - сайтах орендодавців оголошення про намір передати в оренду нерухоме майно, загальною площею 3966,75 кв. м. (інв. 103001), яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Новосельського, буд. 86, а також про зобов'язання відповідача розмістити на офіційному веб - сайті Фонду державного майна України, ОСОБА_1 відділення Фонду державного майна України по Одеській області оголошення про намір передати в оренду нерухоме майно, загальною площею 3966,75 кв. м. (інв. 103001).
В обґрунтування позовних вимог Приватне підприємство “Одеський корпоративний комп'ютерний коледж” м. Одеса зазначає, що 26.10.2016 р. до відповідача направлено заяву щодо передання в оренду нежитлового приміщення, яке належить до державної власності.
Листом від 09.11.2016 р. ОСОБА_1 відділенням Фонду державного майна України по Одеській області надіслано матеріали щодо передачі в оренду зазначеного приміщення Міністерству освіти і науки України, як органу, уповноваженому управляти державним майном.
Проте, станом на 26.12.2016 р. відповіді ані від орендодавця, ані від Міністерства освіти і науки України до нього не надходило.
З урахуванням зазначених обставин, позивач зазначає, що він 27.12.2016 р. звернувся до ОСОБА_1 відділення Фонду державного майна України по Одеській області з листом про надання інформації щодо розміщення оголошення про намір передати майно в оренду, у відповідь на який відділення зазначило, що Міністерство освіти і науки України, як орган уповноважений управляти державним майном, повідомило про незгоду надавати майно в оренду.
В результаті того, що Міністерством освіти і науки України у передбачений абз. 1 ч. 3 ст. 9 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” строк не надано відповідного висновку щодо передачі майна в оренду, згідно з абз. 4 ч. 3 ст. 9 наведеного Закону, укладення договору оренди вважається з цим органом погодженим.
При цьому, наступна стадія укладення відповідного договору визначена ч. 4 статті 9 Закону, згідно якої Орендодавець протягом 5 днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном, протягом 15 днів після дати її реєстрації розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника.
Проте, оскільки таких дій вчинено відповідачем не було, позивач вважає, що така бездіяльність ОСОБА_1 відділення Фонду державного майна України по Одеській області порушує його охоронювані законом інтереси та права на отримання в оренду вищевказаного майна.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 05.07.2017 р. у задоволенні позову Приватного підприємства “Одеський корпоративний комп'ютерний коледж” м. Одеса відмовлено у повному обсязі.
Не погодившись з наведеним рішенням, Приватне підприємство “Одеський корпоративний комп'ютерний коледж” м. Одеса оскаржило його до Одеського апеляційного господарського суду.
В обґрунтування своїх вимог, позивач посилається на порушення місцевим господарським судом норм матеріального права, а саме неправильне застосуванням судом першої інстанції Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області та Міністерство освіти та науки України в поданих відзивах, проти доводів, викладених в апеляційній скарзі, заперечують та просять суд апеляційної інстанції оскаржуване рішення залишити без змін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга Приватного підприємства “Одеський корпоративний комп'ютерний коледж” м. Одеса не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як свідчать матеріали справи, нерухоме майно, загальною площею 3966,75 кв. м. (інв. 103001), яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Новосельського, буд. 86, перебуває на балансі Державного навчального закладу «Одеський центр професійно - технічної освіти».
Як вбачається з наявного в матеріалах справи Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 30.05.2017 р. № НОМЕР_1, Державний навчальний заклад «Одеський центр професійно - технічної освіти» є державним навчальним закладом, підпорядкованим Міністерству освіти та науки України.
Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 16.10.2014 р. № 630 Міністерство освіти і науки України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Міністерство освіти і науки України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
Згідно з ч. 6 ст. 8 Закону України «Про професійно - технічну освіту» до повноважень міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, яким підпорядковані професійно-технічні навчальні заклади, належать розпорядження державним майном, що перебуває у користуванні підпорядкованих професійно-технічних навчальних закладів.
За приписами ст. 49 наведеного Закону засновник закріплює за професійно-технічними навчальними закладами державної або комунальної форми власності та установами професійно-технічної освіти об'єкти права власності, які належать засновнику на праві власності або орендовані ним у інших власників.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» суб'єктами управління об'єктами державної власності є:
- Кабінет Міністрів України;
- центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності;
- міністерства, інші органи виконавчої влади та державні колегіальні органи;
- Фонд державного майна України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» державну політику у сфері оренди здійснюють:
- Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна;
- органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим;
- органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Фонд державного майна України", Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Згідно з п. 4 ст. 5 Закону України "Про Фонд державного майна України" Фонд державного майна України у сфері оренди державного майна виступає орендодавцем цілісних (єдиних) майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації (корпоратизації), що перебувають у державній власності.
Приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України, відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 цього Закону.
У разі надходження до орендодавця заяви про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), орендодавець, за умови відсутності заборони на передачу майна в оренду, у п'ятиденний строк після дати реєстрації заяви надсилає копії матеріалів органу, уповноваженому управляти відповідним майном.
Перелік документів, які подаються орендодавцеві для укладення договору оренди майна, що належить до державної власності, затверджений наказом Фонду державного майна України від 15.02.2013 р. № 201 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.2013 р. за № 346/22878.
Згідно з приписами цього Переліку разом із заявою про оренду нерухомого майна, що перебуває на балансі підприємства (установи, організації), господарського товариства (заява подається в довільній формі, при цьому в ній зазначаються ідентифікаційний код за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України для юридичних осіб / реєстраційний номер облікової картки платника податків для фізичних осіб (крім тих, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті)) подаються такі документи:
- проект договору оренди об'єкта;
- копії установчих документів орендаря / копії сторінок паспорта для фізичної особи (сторінки 1, 2 та сторінка із зазначенням останнього місця проживання).
В окремих випадках, передбачених законодавством, подаються:
- інформація про орендаря, зареєстрованого згідно з вимогами законодавства та внесеного органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ;
- погодження органу охорони культурної спадщини (у разі належності об'єкта оренди до об'єктів культурної спадщини, що є пам'ятками);
- копія ліцензії орендаря на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню (у разі якщо на об'єкті оренди передбачається здійснення діяльності, що підлягає ліцензуванню).
Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендодавець протягом п'яти днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном (у випадках, передбачених цим Законом, - органом Антимонопольного комітету України), а в разі якщо заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом 15 днів після дати її реєстрації розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника.
Орендодавець відмовляє в укладенні договору оренди, зокрема, у разі, якщо орган, уповноважений управляти майном, не дає згоди на укладення договору оренди.
Як вбачається з матеріалів справи, 26.10.2016 р. Приватне підприємство “Одеський корпоративний комп'ютерний коледж” м. Одеса звернулось до ОСОБА_1 відділення Фонду державного майна України по Одеській області із заявою про укладення договору оренди нежитлового приміщення, загальною площею 3966,75 кв. м. (інв. 103001), розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Новосельського, буд. 86, яке належить до державної власності.
Листом від 09.11.2016 р. ОСОБА_1 відділенням Фонду державного майна України по Одеській області надіслано матеріали щодо отримання згоди на укладення договору оренди зазначеного приміщення Міністерству освіти і науки України, як органу, уповноваженому управляти державним майном.
Міністерство освіти і науки України листом від 09.11.2016 р. відмовило у наданні дозволу на укладення договору оренди майна, за адресою: м. Одеса, вул. Новосельського, буд. 86.
Враховуючи викладені обставини, у ОСОБА_1 відділення Фонду державного майна України по Одеській області, за відсутності відповідної згоди органу управління спірним майном, були відсутні повноваження щодо передачі спірного майна в оренду, що в свою чергу, як результат, відобразилось у не розміщенні в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайті відповідного оголошення про намір такої передачі.
Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги посилання позивача на те, що орендодавець розпочинає процедуру укладення договору оренди, якщо в 15 - ти денний термін не одержав висновків органу управління державним майном, оскільки зазначена норма Закону України «Про оренду державного та комунального майна» розповсюджується виключно на бюджетні установи та організації, проте як організаційно правова форма позивача - приватне підприємство.
Поряд з цим, суд апеляційної інстанції зазначає, що в матеріалах справи наявний лист Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації від 21.01.2014 р. № 01-13/161, відповідно до якого будівля, яка розташована по вул. Новосельського, буд. 86 у м. Одесі, є Прибутковим будинком Одеської ремісничої управи, який споруджений у 1896 р. та належить до об'єктів культурної спадщини.
Крім того, з вказаного листа вбачається, що рішенням виконавчого комітету Одеської обласної ради народних депутатів від 27.12.1991 р. № 580, зазначений будинок взято під охорону держави, як пам'ятку містобудування та архітектури місцевого значення, а наказом Міністерства культури і туризму від 20.06.2008 р. № 728/0/16-08 - занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України під охоронним номером № 553-Од.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України "Про охорону культурної спадщини", об'єкти культурної спадщини, що є пам'ятками (за винятком пам'яток, відчуження або передача яких обмежується законодавчими актами України) можуть бути відчужені, а також передані власником або уповноваженим ним органом у володіння, користування чи управління іншій юридичній або фізичній особі за наявності погодження відповідного органу охорони культурної спадщини.
Проте, в матеріалах справи відсутні докази, що свідчать про погодження Приватним підприємством “Одеський корпоративний комп'ютерний коледж” м. Одеса з Управління охорони об'єктів культурної спадщини щодо передачі в оренду будівлі, яка розташована по вул. Новосельського, буд. 86 у м. Одесі.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог, у зв'язку з чим оскаржуване рішення підлягає залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 85, 91, 93, 99, 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
Рішення Господарського суду Одеської області від 05.07.2017 р. по справі № 916/498/17 залишити без змін, апеляційну скаргу Приватного підприємства “Одеський корпоративний комп'ютерний коледж” м. Одеса без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст постанови складено та підписано 23.10.2017 р.
Головуючий суддя Л. В. Лавриненко
Судді О.Ю. Аленін
ОСОБА_6