Постанова від 18.10.2017 по справі 352/638/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/7596/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Бруновської Н.В.

суддів: Костіва М.В., Шавеля Р.М.

за участю секретаря судового засідання: Бедрій Х.П.

представника апелянта: Мушинського В.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Клузівської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області на постанову Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 07 червня 2017 року у справі № 352/638/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Клузівської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

11.04.2017р. позивач ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Клузівської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення Клузівської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області від 14.03.2017 р. «Про розгляд заяв громадян» та зобов'язання повторно розглянути заяву від 04.04.2017 року про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Постановою Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 07.06.2017 року позов задоволено.

Не погоджуючись із даною постановою, апелянт Клузівська сільська рада Тисменицького району Івано-Франківської області подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом порушено норми матеріального та процесуального права

Апелянт просить суд, постанову Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 07.06.2017 року скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в позові.

Представник апелянта Мушинський В.Т. в судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу із підстав у ній зазначених.

Інші особи, які беруть участь у справі в судове засідання на виклик суду не з'явились хоча, належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності відповідно до ч.4 ст.196 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, учасника процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість постанови суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Рішенням Клузівської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області від 14.03.2017р. «Про розгляд заяв громадян» у зв'язку із відсутністю земель запасу, земель резервного фонду сільської ради, відмовлено позивачу ОСОБА_2 у задоволенні заяви про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. ( а.с. 6 )

ч.1 ст.3 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

В матеріалах справи відсутня заява позивача про надання дозволу на складення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на підставі якої Клузівська сільська рада прийняла оспорюване рішення.

Представник відповідача Мушинський В.Т. в судовому засіданні пояснив що позивач неодноразово звертався в Клузівську сільську раду з усними та письмовими заявами про надання дозволу на складення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Проте, в Клузівській сільській раді відсутня письмова заява позивача про надання дозволу на складення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на підставі якої прийняте оспорюване рішення.

Отже, колегія суддів дійшла висновку що ОСОБА_2 при зверненні в Клузівську сільську раду в установленому законом порядку не подав письмове клопотання на розробку проекту землеустрою земельної ділянки та не додав графічні матеріали з зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки на що суд першої інстанції не звернув увагу.

Разом з тим, суд першої інстанції не звернув увагу на ту обставину, що в Клузівській сільській раді на час розгляду справи відсутні вільні земельні ділянки для відведення позивачу, що підтверджується даними з Державної статистики звітності з кількісного обліку земель в межах населеного пункту с. Клузів від 17.10.2017 р., Рішенням Клузівської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області від 05.05.2014 р. «Про використання земель які залишились для потреб села».

Пунктом «а» ч.4 ст.83 ЗК України передбачено, що до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо.

За таких обставин колегія суддів вважає що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову оскільки, Клузівська сільська рада як суб'єкт владних повноважень діяв в межах повноважень та у спосіб передбачений законом та Конституцією України. Позивач не дотримав порядок звернення в сільську раду, а саме - не подав письмове клопотання на розробку проекту землеустрою земельної ділянки, не додав графічні матеріали з зазначенням бажаного місця розташування.

У відповідності до вимог ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи тому, колегія суддів дійшла висновку, що постанову слід скасувати та прийняти нову якою відмовити в позові.

Керуючись ст.160, ст.195, ст.198, ст.202, ст.207, ст.212, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Клузівської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області задовольнити.

Постанову Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 07 червня 2017 року у справі № 352/638/17 - скасувати.

В позові ОСОБА_2 до Клузівської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання постановою законної сили.

Суддя Н. В. Бруновська

Суддя М. В. Костів

Суддя Р. М. Шавель

Постанова складена в повному обсязі 23.10.2017 року.