18 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/6168/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Костіва М.В.
суддів Бруновської Н.В., Шавеля Р.М.,
за участю секретаря Богдан А.О.
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області на постанову Іршавського районного суду Закарпатської області від 13.04.2016 в справі №301/453/16-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області про зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У травні 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулась в суд із адміністративним позовом до відповідача УПФ України в Іршавському районі Закарпатської області, в якому просила: 1) зобов'язати відповідача здійснити позивачу донарахування і виплату недоплаченої пенсії за період з 01.07.2006 р. по 30.04.2015 р. в сумі 11812,53 грн.; 2) зобов'язати відповідача і надалі нараховувати і виплачувати позивачу пенсію з 01.05.2015 р. і довічно з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 35% посадового окладу та надбавки за спеціальне звання (радник податкової служби III рангу); 3) зобов'язати відповідача здійснити позивачу виплату індексації пенсії в сумі 5221,83 грн.; 4) зобов'язати відповідача здійснити позивачу виплату компенсації з урахуванням індексації пенсії в сумі 11574,80 грн.; 5) зобов'язати відповідача перерахувати і виплатити позивачу компенсацію пенсії з урахуванням індексації пенсії до місяця фактичної виплати недоплаченої пенсії з урахуванням її індексації у зв'язку з проведенням розрахунку станом на 30.04.2015 р.
Постановою Іршавського районного суду Закарпатської області від 13.04.2016 р. позов задоволено. Зобов'язано УПФ України в Іршавському районі Закарпатської області здійснити ОСОБА_1 нарахування і виплату недоплаченої пенсії за період з 01.07.2006 р. по 30.04.2015 р. в сумі 11812,53 грн. Зобов'язано УПФ України в Іршавському районі Закарпатської області нараховувати і виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01.05.2015 р. і довічно з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 35% посадового окладу та надбавки за спеціальне звання (радник податкової служби III рангу). Зобов'язано УПФ України в Іршавському районі Закарпатської області здійснити ОСОБА_1 виплату індексації пенсії в сумі 5221,83 грн. Зобов'язано УПФ України в Іршавському районі Закарпатської області здійснити виплату ОСОБА_1 компенсації з урахуванням індексації пенсії в сумі 11574,80 грн.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.08.2016 скасовано постанову Іршавського районного суду Закарпатської області від 13.04.2016 р. та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково: зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 35% посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, починаючи з 27 листопада 2014 року, з врахуванням виплачених сум; у задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 за період із 27 листопада 2014 року відмовлено; позовну заяву ОСОБА_1 в частині вимог за період із 01 липня 2006 року по 26 листопада 2014 року включно залишено без розгляду.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 27.04.2017 зазначену вище постанову Львівського апеляційного адміністративного суду скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області, що стосуються періоду з 27.11.2014 про зобов'зання здійснити виплату компенсації з урахуванням індексації пенсії в сумі 11574,80 грн та про зобов'язання перерахувати і виплатити компенсацію пенсії з урахуванням індексації пенсії до місяця фактичної виплати недоплаченої пенсії з урахуванням її індексації у зв'язку з проведеним розрахунком станом на 30.04.2015; справу у цій частині направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції; в іншій частині постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.08.2016 у справі №301/453/16-а залишено без змін.
Направляючи справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, суд касаційної інстанції зазначив, що у якості підстав для відмови у задоволенні вказаних позовних вимог суд апеляційної інстанції послався на необґрунтованість таких позовних вимог та відсутність в матеріалах справи доказів та розрахунків таких грошових виплат за період, починаючи з 27.11.2014. Жодного аналізу нормативно-правових актів, які стали підставою для звернення до суду з вказаними позовними вимогами, в сукупності з встановленими обставинами справи, суд апеляційної інстанції не навів, але при цьому скасував постанову суд першої інстанції у цій частині.
Переглядаючи рішення суду першої інстанції в частині позовних вимог та беручи до уваги висновки суду касаційної інстанції, колегія суддів керується наступним.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 33.07.1991 № 1282-ХІІ (надалі - Закон №1282) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Статтею 2 Закону №1282-ХІІ визначені об'єкти індексації, зокрема, до них відноситься пенсія.
Згідно зі ст.4 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, яким є Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078)
За змістом п.2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Згідно з Порядком № 1078 базові місяці для проведення індексації переглядаються відповідно до п. 5 цього Порядку, яким визначено, що у разі підвищення, зокрема, пенсії, а також у разі зростання грошових доходів населення, місяць, в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається з 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами на цей місяць, не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Отже, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
Колегія суддів зазначає, що законодавством визначено декілька підстав для проведення визначення розміру споживчих цін для здійснення індексації із встановленням відповідного базового місяця, а саме: - коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком (загальна підстава); - коли має місце підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів.
Відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.08.2016 зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 35% посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, починаючи з 27 листопада 2014 року, з врахуванням виплачених сум. З огляду на наведене, зазначене є підставою для проведення визначення розміру споживчих цін для здійснення індексації із встановленням відповідного базового місяця з 27.11.2014.
Відтак, адміністративний позов в частині позовних вимог про нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації пенсії у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, підлягає частковому задоволенню, а саме - з 27.11.2014, з врахуванням виплачених сум.
Щодо позовної вимоги про здійснення компенсації втрати частини пенсії, колегія суддів зазначає наступне.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (далі Закон № 2050-ІІІ) та Порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України для реалізації згаданого Закону.
Відповідно до статей 1, 2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців ;виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Статтею 4 Закону № 2050-III передбачено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Питання пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати врегульовані Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 (далі - Порядок).
Згідно зі статтею 6 Закону № 2050-III компенсацію виплачують, в тому числі, за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 1 Порядку його дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Відповідно до пункту 3 Порядку компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону № 1058-IV, статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі органом ПФУ) добровільно чи на виконання судового рішення.
Таким чином, вимоги ОСОБА_1 щодо нарахування та виплатити компенсації за втрату частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати частини пенсії за період її невиплати з 27.11.2014 року є правомірними.
Відповідно до вимог частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У відповідності до вимог ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Беручи до уваги зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, не доведено обставини, які суд першої інстанції вважає встановленими, що у відповідності до ст. 202 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції в частині позовних вимог з прийняттям нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області задовольнити частково.
Скасувати постанову Іршавського районного суду Закарпатської області від 13.04.2016 в справі №301/453/16-а в частині позовних вимог про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області здійснити виплату індексації пенсії та компенсації з урахуванням індексації пенсії до місяця фактичної виплати недоплаченої пенсії та прийняти нову постанову про часткове задоволення позову.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію пенсії у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 27.11.2014, з врахуванням виплачених сум.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію пенсії з урахуванням її індексації, починаючи з 27.11.2014 по день фактичної виплати заборгованості пенсії, з врахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог в цій частині відмовити.
Постанова набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів після набрання нею законної сили, а у разі складення такої в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Головуючий суддя М. В. Костів
судді Н. В. Бруновська
Р. М. Шавель
Повний текст постанови складено 23.10.2017.