Ухвала від 23.10.2017 по справі 751/2808/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 751/2808/17 Головуючий у 1-й інстанції: Косач І.А. Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.

УХВАЛА

Іменем України

23 жовтня 2017 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого-судді: Кучми А.Ю.

суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 27.07.2017 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 27 липня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» задоволено, визнано дії Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України щодо недотримання порядку перерахунку пенсії, призначеної відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії), щодо неврахування суми середнього розміру премії у грудні 2015 року за посадами начальників відділів у розмірі 1602,00 грн., яка зазначена у довідці Чернігівської обласної державної адміністрації від 07 липня 2016 року №01-38/3450, - неправомірними; зобов'язано Чернігівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України здійснити позивачу з 06 грудня 2016 року перерахунок пенсії державного службовця, призначеної відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії), з врахуванням суми середнього розміру премії у грудні 2015 року за посадами начальників відділів у розмірі 1602,00 грн., що зазначена у довідці Чернігівської обласної державної адміністрації від 07 липня 2016 року №01-38/3450.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог, з чим погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Згідно матеріалів справи, ОСОБА_2 з 17 вересня 2010 року перебуває на пенсійному обліку як особа, що отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», у розмірі 87% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На час виходу на пенсію працювала на посаді начальника відділу фінансового забезпечення апарату Чернігівської обласної державної адміністрації - головним бухгалтером.

Постановою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 11 серпня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, визнано неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2; зобов'язано Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести ОСОБА_2 з 01 липня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 87% заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01 грудня 2015 року, відповідно до Постанови КМУ від 09 грудня 2015 року №1013 та довідки Чернігівської обласної державної адміністрації від 07 липня 2016 року №01-38/3450, скоригувавши її на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п.2 Постанови КМУ від 31 травня 2000 року №865, при цьому залишивши незмінними розміри надбавок, премій та інших виплат, зазначених у довідці про складові заробітної плати Чернігівської обласної державної адміністрації від 07 липня 2016 року №13-05/131.

Згідно довідки Чернігівської обласної державної адміністрації від 07 липня 2016 року №01-38/3450, заробітна плата на посаді начальника відділу апарату Чернігівської обласної державної адміністрації, з якої призначено пенсію, встановлена з 01 грудня 2015 року на підставі постанови КМУ від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів» становить: посадовий оклад - 1894,00 грн., надбавка за ранг (6), яка була фактично встановлена на день звільнення - 120,00 грн., надбавка за вислугу років (стаж державної служби понад 17 років), яка була фактично встановлена на день звільнення 25 % - 503,50 грн., надбавка за роботу з таємними документами (залежно від ступеня таємності інформації), яка була фактично встановлена на день звільнення 10 % - 189,40 грн.; одночасно в довідці зазначено, що середній розмір надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, встановлений у грудні 2015 року за посадами начальників відділів - 50 % посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та надбавки за вислугу років - 1258,75 грн.; - середній розмір премії у грудні 2015 року за посадами начальників відділів - 1602,00 грн.

09 листопада 2016 року Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України листом №20431/06 повідомило позивача про виконання постанови суду та про те, що сума доплати складає 1951,05 грн., яка буде виплачена в грудні 2016 року за основними відомостями.

06 грудня 2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про роз'яснення порядку здійснення перерахунку її пенсії на підставі довідки Чернігівської обласної державної адміністрації від 07 липня 2016 року №01-38/3450.

Листом від 22 грудня 2016 року №984/02/Д-7 Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України надало ОСОБА_2 роз'яснення, в якому вказано, що при виконанні постанови Новозаводського районного суду м. Чернігова від 11 серпня 2016 року були враховані довідки про заробітну плату від 07 липня 2016 року за №01-38/3450 та від 07 липня 2016 року №13-05/131; крім того в листі зазначені складові заробітної плати, які враховувались при перерахунку пенсії позивача, однак середній розмір премії у грудні 2015 року за посадами начальників відділів - 1602,00 грн. в розрахунок не врахований.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.

За таких обставин, колегія суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії відповідача щодо недотримання порядку перерахунку пенсії, призначеної відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії), щодо неврахування суми середнього розміру премії у грудні 2015 року за посадами начальників відділів у розмірі 1602,00 грн., яка зазначена у довідці Чернігівської обласної державної адміністрації від 07 липня 2016 року №01-38/3450, є неправомірними, а тому необхідно зобов'язати Чернігівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України здійснити позивачу з 06 грудня 2016 року перерахунок пенсії державного службовця, призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії), з врахуванням суми середнього розміру премії у грудні 2015 року за посадами начальників відділів у розмірі 1602,00 грн., що зазначена у довідці Чернігівської обласної державної адміністрації від 07 липня 2016 року №01-38/3450. Крім того, постановою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 11 серпня 2016 року визначено на підставі якої саме довідки повинно бути проведено перерахунок пенсії позивачу та з врахуванням яких сум, рішення в цій частині не скасовано та набрало законної сили.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України не підлягає задоволенню, постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 27 липня 2017 року необхідно залишити без змін, оскільки вона є законною і обґрунтованою та постановлена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України залишити без задоволення, а постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 27 липня 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 212 КАС України.

Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма

Судді: В.О. Аліменко

Н.В. Безименна