20 жовтня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/1427/17
15 год. 00 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Кальченко-Булановій М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного Управління ДСНС України в Херсонській області до Південного офісу Державної аудиторської служби України про визнання протиправними та скасування пунктів 1, 3 вимоги від 08.09.2017 р. № 15-21-04-21/3529,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що Управлінням Південного офісу Державної аудиторської служби в Херсонській області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області за період з 01 січня 2015 року по 31 березня 2017 року. За результатами проведеної ревізії складено акт від 03.08.2017 року №15-21-04-30/07.
На підставі вищевикладеного акту, Управлінням Південного офісу Державної аудиторської служби України в Херсонській області направлено вимогу "Про усунення порушень законодавства" від 08 вересня 2017 року №15- 21-04-21/3529.
Розглянувши вимогу Управління Південного офісу Державної аудиторської служби в Херсонській області, Аварійно-рятувальний загін СП ГУ ДСНС України у Херсонській області вважає пункти 1 та 3 зазначеної вимоги неправомірними, безпідставними припущеннями та які не відповідають нормам чинного бюджетного законодавства.
Пунктом 1 спірної вимоги Управління Південного офісу Державної аудиторської служби в Херсонській області встановило порушення законодавства в частині покриття витрат з оплати праці коштами загального фонду в сумі 191000,00 грн., які повинні проводитись коштами спеціального фонду.
На думку аудиторської служби, протягом ревізійного періоду штати добового складу загону, посади яких безпосередньо задіяні в наданні послуг на платній (договірній) основі та повинні утримуватись за рахунок коштів спеціального фонду, доходи формуються за рахунок надходжень від надання таких послуг, взагалі не утворені та не затверджені. Доходи отримані від надання таких послуг загін використовував на видатки за наступними КЕКВ: 12 0 "Предмети, матеріали, обладнання та інвентар", 2230 "Продукти харчування", 2240 "Оплата послуг та (крім комунальних)", 2282 "Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку", 2800 "Інші поточні видатки" та 3110 "Придбання обладнання і предметів довгостроково користування".
З такою позицією Аварійно-рятувальний загін погодитись не може, оскільки зазначена вимога є необґрунтованою та суперечить вимогам Бюджетного законодавства.
Щодо пункту 3 спірних вимог від 08.09.2017 оку №15-21-04-21/3529 відповідно до якого Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області виявило порушення в покритті за рахунок бюджетних коштів витрат пов'язаною юридичної особи всупереч законодавству на суму 827000,14 грн., в результаті нанесено збитків державному бюджету. Ревізією в обґрунтованості розрахунків до проектів кошторисів та затверджених обсягів видатків як по загальному, так і по спеціальному фондах встановлено, що до розрахунків включались видатки, не пов'язані з виконанням завдань та основних функцій, покладених безпосередньо на АРЗ згідно з затвердженим Статутом, а включались видатки, пов'язані з виконанням функцій і завдань, докладених вищестоящу організацію - ГУ ДСНС України у Херсонській області, чим не забезпечено суворий режим економії коштів державного Бюджету та вимагає усунути виявлене порушення в установленому законодавством і порядку.
Відповідно до Статуту Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного Управління ДСНС України у Херсонській області, затвердженою головою Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 17.10.2016 р., Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного Управління ДСНС України у Херсонській області є підрозділом територіального підпорядкування із статусом державної аварійно-рятувальної служби, який утворено з метою запобігання, реагування та ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та окремих їх наслідків, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, випробувальних та дослідних робіт, дослідження пожеж та надзвичайних ситуацій, пов'язаних з ними, інших робіт у зоні відповідальності, а також здійснення відповідно до вимог законодавства проведення первинної професійної підготовки (професійно-технічного навчання), перепідготовки та підвищення кваліфікації робітничих кадрів.
Аварійно-рятувальний загін є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня від рівня Головного управління ДСНС України у Херсонській області.
Таким чином, Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області вказує на порушення з боку Аварійно-рятувального загону спеціального призначення, який фактично є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня.
Враховуючи викладене, таким чином п.3 вимоги Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області від 08 вересня 2017року №15-21-04-21/3529 не відповідає критеріям законності і обґрунтованості, а тому не підлягає виконанню Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України у Херсонській області.
Позивач просить суд визнати нечинними пункти 1, 3 вимоги Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області від 08.09.2017 року № 15-21-04-21/3529.
У судовому засіданні представники позивача наполягали на позовних вимогах, просили суд задовольнити позов.
Представники відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечували, просили у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
Відповідно до п.2.5 плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України в Херсонській області на II квартал 2017 року та на підставі направлення на проведення ревізії від 10.05.2017 №365, виданого начальником управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області, начальником відділу контролю у соціальній галузі та культури Риженко Л.Г., за участю ревізійної групи, проведена ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області за період з 01.01.2015 по завершений місяць 2017 року (31.03.2017), за результатами якої встановлені порушення законодавства з фінансових питань, що викладені в акті ревізії від 03 серпня 2017 року № 15-21-04-30/07.
Акт ревізії від 03.08.2017 року № 15-21-04-30/07 підписано об'єктом контролю із запереченнями, які Управлінням Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області не прийняті відповідно до висновку на заперечення до акту ревізії від 05.09.2017 року.
З метою повного усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому об'єкту контролю надіслано вимогу про усунення порушень законодавства, виявлених ревізією від 08.09.2017 року № 15-21-04-21/3529.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державну аудиторську службу України утворено постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 року №868, як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, через Міністра фінансів України, внаслідок реорганізації, шляхом перетворення, Державної фінансової інспекції України. Відповідно до Положення про Держаудитслужбу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від
03.02.2016 р. №43 затверджено Положення про Держаудитслужбу, за яким основним завданням цієї служби є забезпечення формування і реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягнення економії бюджетних коштів. При виконанні цих завдань Держаудитслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України.
Правові й організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені приписами Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", частиною 2 статті 2 якого передбачено, що державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
За приписами частини 1 статті 4 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", органам державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані та занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до пункту 46 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами від 20.04.2006 року №550 якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та і разі виявлення порушень пред'являть обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких порушень.
Відповідно до Положення про Південний офіс Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23 орган державного фінансового контролю у разі виявлення збитків, завданих державі, має право визначити їх розмір та звертатися до суду, у разі не виконання вимог підконтрольною установою щодо усунення порушень.
Отже, такі збитки не можуть бути примусово стягнуті з підконтрольної установи шляхом вимоги, вони відшкодовуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, а правильність їх обчислення, як і наявність підстав для відшкодування, перевіряє суд, який розглядає відповідний позов, а не позов підконтрольної установи про визнання протиправною вимоги про відшкодування збитків, яка не породжує безпосередньо права чи обов'язки для цієї установи, оскільки обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства, і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході ревізії збитки.
У оскаржуваній вимозі від 08.09.2017 року № 15-21-04-21/3529 зобов'язано позивача усунути виявлені порушення законодавства в установленому законодавством порядку, інформувати відповідача до 09.10.2017 року про вжиті заходи з усунення порушень і недоліків та попереджено, що у разі не усунення виявлених порушень відповідач буде змушений ініціювати розгляд питання про відповідність керівника установи займаній посаді та про можливість звернення до суду в інтересах держави для відшкодування заподіяної шкоди.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Отже, вимога органу державного фінансового контролю спрямована на коригування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і в цій частині вона є обов'язковою до виконання.
Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються в добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Таким чином, у порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права викладена в постановах Верховного Суду України від 15.04.2014 р. у справах № 21-40а14 та № 21-63а14, від 13.05.2014 р. у справі № 21-89а14, від 20.05.2014 р. у справі № 21-93а14, від 18.09.2014 р. у справі № 21-332а14.
Виходячи з викладеного, на підставі ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 161, 162, 163, 167 КАС України,
постановив:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24 жовтня 2017 р.
Суддя Варняк С.О.
кат. 9.5