19 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/9710/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді: Кухтея Р.В.
суддів: Носа С.П., Онишкевича Т.В.
з участю секретаря судового засідання: Сідельник Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на постанову Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 05 вересня 2017 року за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Мукачівської міської ради (далі - Управління) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся в суд із зазначеним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Управління та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 05.05.2017 у розмірі, передбаченому ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» № 3551-XII від 22.10.1993 (далі - Закон № 3551-XII), тобто 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV) та з урахуванням проведених виплат.
Постановою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 05.09.2017 в задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, представник позивача ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, яку мотивує тим, що для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій (ветеранам війни) у 2017 році слід застосовувати не постанову Кабінету Міністрів України № 223 від 05.04.2017 (далі - Постанова № 223), а Закон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу, статтею 12 якого передбачено, що розмір щорічної грошової допомоги до 05 травня повинен становити 5 мінімальних пенсій за віком. Тому просить скасувати постанову Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 05.09.2017 та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, а тому колегія суддів, відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні у справі письмові докази та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
З матеріалів справи видно, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії АА № 344015 від 25.05.2015 та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
З листа Управління № 01-19/272 від 12.06.2017 убачається, що ОСОБА_1 була нарахована разова грошова допомога як учаснику бойових дій в сумі 1 200 грн, розмір якої встановлений Постановою № 223.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходячи з положень пункту 26 Розділу VI «Прикінцевих та перехідних положень» Бюджетного кодексу України, прийшов до висновку про правомірність дій Управління стосовно виплати позивачу щорічної допомоги до 05 травня за 2017 рік у розмірі, встановленому Постановою № 223.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи, з огляду на наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з п.1 Постанови № 223, у 2017 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання).
Таким чином, щорічна разова грошова допомога для учасників бойових дій є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону є учасниками бойових дій. Тобто, фактично ця допомога є формою реалізації конституційного права громадян, які є учасниками, ветеранами чи інвалідами війни, на соціальний захист.
Згідно ст.12 Закону № 3551-XII, з врахуванням Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком.
При цьому, мінімальна пенсія за віком передбачена статтею 28 Закону № 1058-IV та встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», з 01.01.2017 було встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність - 1247 грн.
В той же час, слід зазначити, що 01.01.2015 набрав чинності Закон України № 79-VІІІ від 28.12.2014 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин», пунктом 26 якого встановлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15, 16 Закону № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до положень ч.1 ст.117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Так, Постановою № 223 передбачено, що у 2017 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій здійснюється у розмірі 1200 грн, яку в свою чергу було виплачено позивачу.
Крім того, Рішення Конституційного Суду України мають преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів, є обов'язковими для виконання на всій території України для органів державної влади при виконання ними своїх функцій, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Так, Конституційний Суд України у своєму Рішенні №20-рп/2011 від 26.12.2011 наголосив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з ч.1 ст.17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Таким чином, соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.
У рішенні №3-рп від 25.01.2012 Конституційний суд України зазначив, що надання Верховною ОСОБА_3 України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в п.п.2,3 статті 116 Конституції України.
Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Даним рішенням Конституційного суду дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Згідно п.8 ст.7 Бюджетного кодексу України, бюджетні кошти використовуються лише на цілі, визначені бюджетними призначеннями та відповідно до ст.23 цього ж Кодексу, будь-які платежі можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Отже, у 2017 році соціальні виплати, зокрема, щорічна разова грошова допомога за 2017 рік, підлягали виплаті в порядку та у розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України, у зв'язку з чим Управління перерахувало та виплатило позивачу разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі, встановленому Постановою № 223.
Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про правомірність дій відповідача стосовно виплати позивачу у 2017 році щорічну грошову допомогу до 5 травня.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене вище, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи, прийнята відповідно до норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому відсутні підстави для скасування оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ст.ст.41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 05 вересня 2017 року по справі № 303/4675/17 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя ОСОБА_3
судді ОСОБА_4
ОСОБА_5
Повний текст ухвали складено 20.10.2017.