ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
19 жовтня 2017 року № 826/12695/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова Компанія Абслют
Фінанс" (далі - позивач, ТОВ "Фінансова Компанія Абсолют Фінанс")
до Головного управління Державної фінансової служби у м.Києві (далі -
відповідач, ГУ ДФС у м.Києві)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
від 28.08.2017 № 0044031404,
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у м.Києві від 28.08.2017 року № 0044031404.
В обґрунтування заявлених вимог позивач стверджує про безпідставне прийняття відповідачем оскаржуваного рішення з огляду на порушення статті 4 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оскільки він не належить до уповноважених банків або їх агентів, тому не підпадає під сферу дії цієї правової норми та не міг допустити її порушення. Крім того, позивач зазначив, що станом на день проведення перевірки у нього не виник обов'язок використовувати у своїй діяльності реєстратор розрахункових операцій. У зв'язку з цим до позивача, згідно з його доводами, не може бути застосована відповідальність, передбачена статтею 18 вищевказаного Закону.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні та в письмовому запереченні на позовну заяву позов не визнала, просила відмовити в його задоволенні. Зокрема, свої заперечення мотивувала тим, що перевіркою встановлено порушення відповідачем порядку проведення розрахунків при здійсненні операцій купівлі-продажу валюти та відповідачем не дотримано покладений на нього законодавством обов'язок використовувати у своїй діяльності реєстратор розрахункових операцій, у зв'язку з чим зауважила про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування судом оскаржуваного повідомлення-рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Закарпатське відділення № 57 ТОВ "Фінансова Компанія Абсолют Фінанс" є його структурною одиницею, відокремленим підрозділом і здійснює свою діяльність від імені названого товариства.
Позивач має статус фінансової установи та здійснює діяльність на підставі генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій від 28.08.2016 № 196, виданої Національним банком України. Зокрема ТОВ "Фінансова Компанія Абсолют Фінанс" має право здійснювати операції, зазначені у пунктах 3 та 8 (діяльність з обміну валют та переказ коштів) частини першої статті 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», якщо вони є валютними операціями до 31.07.2019.
У період з 30.07.2017 по 08.06.2017 ГУ ДФС у Закарпатській області проведено фактичну перевірку Закарпатського відділення № 57 ТОВ «Фінансова Компанія Абсолют Фінанс», яке знаходиться за адресою: м.Ужгород, вул.Баб'яка, 5, за результатами якої складено акт від 08.06.2017.
Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті перевірки:
- факт придбання позивачем 20 доларів США на суму 525,00 грн. без проведення зазначеної розрахункової операції через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій;
- неоприбуткування станом на 08.06.2017 у книзі обліку розрахункових операцій готівкових коштів сумі 103 636,25 грн., які знаходились на момент проведення розрахунків 30.05.2017.
У зв'язку із виявленими порушеннями ГУ ДФС у м.Києві прийняла податкові повідомлення-рішення від 22.06.2017 про застосування до ТОВ «Фінансова Компанія Абсолют Фінанс» фінансових санкцій на загальну суму 518 182,25 грн., а саме:
- податкове повідомлення-рішення № 0029971404 - про застосування фінансових санкцій в розмірі 1 грн. - за встановлення вперше протягом календарного року в ході перевірки факту непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій;
- податкове повідомлення-рішення № 0029981404 - про застосування фінансових санкцій в розмірі 518 181,25,25 грн. - за неоприбуткування готівкових коштів у книзі обліку розрахункових операцій
Не погоджуючись із такими податковими повідомленнями-рішенням позивач оскаржив їх до Державної фіскальної служби України.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 22.08.2017 № 18628/6/99-99-11-03-01-25 частково задоволено скаргу ТОВ «Фінансова Компанія Абсолют Фінанс»:
- скасовано податкове повідомлення-рішення від 22.06.2017 № 0029981404,
- залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 22.06.2017 № 0029971404;
- збільшено грошове зобов'язання за непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій при виконання операції з купівлі-продажу іноземної валюти, у частині донарахування фінансової санкції на суму 1699,00 грн.
Як наслідок, ГУ ДФС у м.Києві винесено податкове повідомлення рішення від 28.08.2017 № 0044031404 про застосування до позивача фінансових санкцій в розмірі 1 699,00 грн.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані, поміж іншого:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування;
4) забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення;
5) у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Згідно з частиною 2 статті 8 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» форма, зміст та порядок ведення розрахункових документів при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, встановлюється Національним банком України за погодженням з органом доходів та зборів.
Пунктом 1 розділу І Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.12.2002 № 502 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 30 квітня 2014 року N 249), визначено, що банки, фінансові установи здійснюють операції з готівковою іноземною валютою на підставі генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій.
Згідно з пунктом 6 розділу ІІ указаної Інструкції банк, фінансова установа мають право розпочинати роботу пункту обміну валюти після реєстрації реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО) в органі доходів і зборів та повідомлення Національного банку.
Згідно з абзацом другим пункту 7 розділу ІІ Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України фінансова установа, її відокремлені підрозділи та пункти обміну валюти мають право розпочинати роботу після реєстрації РРО в органі доходів і зборів.
Наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547 затверджено Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, який набув чинності з 26.07.2016.
Згідно з пунктом 1 розділу 1 зазначеного Порядку цей Порядок поширюється на усіх суб'єктів господарювання та їх представників (уповноважених осіб), які здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти.
За змістом частини 2 розділу ІІ згаданого Порядку, уповноважені банки, уповноважені фінансові установи, національний оператор поштового зв'язку та їх агенти (далі - суб'єкти господарювання), що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти у пунктах обміну іноземної валюти, касах фінансових установ, касах відокремлених підрозділів фінансових установ, касах відділень поштового зв'язку національного оператора поштового зв'язку (далі - пункти обміну валюти), для здійснення операцій з купівлі-продажу валюти зобов'язані зареєструвати РРО відповідно до положень цього Порядку, виконати його персоналізацію, опломбувати та перевести у фіскальний режим роботи.
Реєстрації в контролюючих органах підлягають РРО, модифікації яких включені до Державного реєстру РРО, зі сферою застосування "операції з купівлі-продажу іноземної валюти" за умови, що строк служби, встановлений в технічній документації на РРО, не вичерпався, а також з урахуванням строків первинної реєстрації, встановлених Державним реєстром РРО.
Реєстрація РРО здійснюється в контролюючому органі за основним місцем обліку суб'єкта господарювання як платника податків.
Ураховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач як фінансова установа, що здійснює операції з купівлі-продажу іноземної валюти, зобов'язаний використовувати у своїй діяльності реєстратор розрахункових операцій, а тому встановлений Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Закарпатській області факт незастосування позивачем реєстратора розрахункових операцій є доказом порушення ним законодавства.
Не заслуговують на увагу суду доводи позивача стосовно того, що станом на день проведення вищевказаної перевірки у нього був відсутній обов'язок використовувати у своїй діяльності реєстратор розрахункових операцій з огляду на відсутність чинного на цей час нормативно-правового акту про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.
Зазначені доводи не відповідають дійсності через те, що станом на час проведення вищевказаної перевірки позивача та здійснення ним операції з купівлі-продажу іноземної валюти без застосування реєстратора розрахункових операцій, чинним був наказ Державної фіскальної служби України від 20.04.2017 № 275, яким затверджено Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій та визнано таким, що втратив чинність наказ Державної фіскальної служби від 17.02.2017 № 102. Останнім нормативно-правовим актом, у свою чергу, також було затверджено Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій та визнано таким, що втратив чинність наказ Державної фіскальної служби України від 14.12.2016 № 1019. Наказом Державної фіскальної служби України від 14.12.2016 № 1019 затверджено Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій та визнано таким, що втратив чинність, наказ Державної фіскальної служби України від 28.09.2016 № 813.
Статею 18 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що у разі порушення встановленого цим Законом порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, до уповноважених банків та суб'єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками, за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій, нероздрукування розрахункового документа, що підтверджує виконання операції з купівлі-продажу іноземної валюти, або проведення операції на неповну суму коштів.
Відтак указана правова норма передбачає застосування таких фінансових санкцій і до позивача як до суб'єкта господарювання, а розмір фінансової санкції за здійснення операції з купівлі продажу іноземної валюти без застосування реєстратора розрахункових операцій та без роздрукування розрахункового документа, що підтверджує виконання цієї операції повинен становити 1 700,00 грн.
Оскільки згідно з податковим повідомленням-рішенням від 22.06.2017 № 0029971404 до позивача застосовано фінансову санкцію в розмірі 1,00 грн. у зв'язку зі здійсненням операції з купівлі-продажу іноземної валюти без проведення зазначеної розрахункової операції через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій, то відповідач обґрунтовано донарахував йому фінансову санкцію на суму 1699,00 грн. (1 700,00 грн - 1,00 грн.) та прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
Беручи до уваги викладене, у суду відсутні підстави для скасування згаданого податкового повідомлення-рішення, тому позовна заява задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 158-163 КАС України, суд
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки, встановлені частиною першою статті 254 КАС України, та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 КАС України.
Суддя О.О.Власенкова