12 жовтня 2017 року Справа № 925/117/17
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :
головуючого суддіХодаківської І.П.,
суддівЯценко О.В.,
Данилової М.В.,
розглянувши
касаційну скаргу Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради
на постанову від 17.05.2017 Київського апеляційного господарського суду
у справі№925/117/17 господарського суду Черкаської області
за позовомУправління Пенсійного фонду України
до за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради ОСОБА_4
простягнення 2 644 грн. 93 коп.
За участю представників сторін:
Від позивача - не з'явились
Від відповідача - не з'явились
Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах звернулось до господарського суду Черкаської області з позовом до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про відшкодування шкоди у розмірі переплаченої пенсії в сумі 2 644,93 грн.
Рішенням господарського суду Черкаської області від 14.02.2017 (суддя Васянович А.В.) позов задоволено, стягнуто з Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради на користь управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах - 2 644 грн. 93 коп. - шкоди, стягнуто з Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради в доход Державного бюджету України 1 600 грн. 00 коп. судового збору. Рішення мотивовано тим, що матеріалами справи доведено, що шкоду було заподіяно у зв'язку з видачею відповідачем довідки від 20 січня 2014 року №73/28-5/10, тобто документу в якому містилися недостовірні дані.
Постановою колегії суддів Київського апеляційного господарського суду від 17.05.2017 у складі: Тарасенко К.В., Іоннікової І.А., Тищенко О.В. рішення господарського суду Черкаської області від 14.02.2017 змінено шляхом виключення пункту 3 резолютивної частини зазначеного рішення та зі сторінки третьої мотивувальної частини вказаного рішення тексту такого змісту: "В зв'язку з тим, що відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" Пенсійний фонд України та його органи звільнені від сплати судового збору, то судові витрати стягуються з відповідача в доход Державного бюджету України в розмірі 1 600 грн. 00 коп." В іншій частині рішення залишено без змін.
Департамент соціальної політики Черкаської міської ради у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, в позові відмовити. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами нори чинного законодавства, зокрема, положень Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про оплату праці".
Департамент соціальної політики Черкаської міської ради також надав заяву про розгляд касаційної скарги без участі його повноважного представника.
Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах у відзиві просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій залишити без змін.
Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.
Господарськими судами встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області призначена пенсія по інвалідності ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою АДРЕСА_1, згідно наданих документів, відповідно до Закону України "Про державну службу". Для призначення пенсії була врахована довідка про заробітну плату від 20.01.2014 за №73/28-5/10, видана Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області проведено перевірку достовірності подання довідки про складові заробітної плати (перерахунку) пенсії та встановлено, що в довідці від 20.01.2014 за № 73/28-5/10 виявлено розходження в сумах заробітку для обчислення пенсії між особовими рахунками ОСОБА_4 за 2008-2010 роки та вказаною довідкою. Під час складання довідки не було проведено розрахунок в середньому розмірі зазначених надбавок і премій за час перебування ОСОБА_4 у щорічних відпустах - в травні, червні, вересні, жовтні 2009 року; квітні, червні, липні 2010 року; на лікарняному - в березні, квітні 2009 року; березні, травні 2010 року. Також не було враховано, що ОСОБА_4 перебувала у відпустці без збереження заробітної плати в серпні 2010 року (7 днів). За результатами перевірки складено акт від 06.062016 та №326 та рекомендовано установі видати нову довідку ОСОБА_4 відповідно до акту зустрічної перевірки.
Департаментом за результатами перевірки відкориговано виявлені порушення та надано нову довідку про заробітну плату від 14.07.2016 за № 945/28-5/10 ОСОБА_4
Після розрахунку пенсії відповідно до нової довідки від 14.07.2016 за № 945/28-5/10 розмір пенсії зменшився.
Відділом з виплати пенсії проведено перерахунок пенсії ОСОБА_4 та виявлено переплату пенсії за період з 29.12.2010 по 31.08.2016 в сумі 2 644,93 грн.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради направлено претензію від 13.09.2016 за № 31 про відшкодування шкоди у розмірі переплаченої пенсії в сумі 2 644,93 грн.
У відповіді на претензію Департамент соціальної політики Черкаської міської ради зазначив, що посилання Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на статтю 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" щодо видачі недостовірних документів є необгрунтованим.
Вищенаведене стало підставою для звернення відповідача до суду з даним позовом.
Колегія суддів зазначає, що приписами статей 1, 14, 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" унормовано, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Підприємства, установи і організації (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами) є страхувальниками для фізичних осіб, що працюють у них на умовах трудового договору (контракту), або інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, а згідно із статтею 15 - платниками страхових внесків.
Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Згідно із ч.1 ст.50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
В частині 2 ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що довідки про заробітну плату видаються підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією (в редакції на час видачі довідки).
Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005р. №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі Порядок).
Відповідно до п.17 Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.
Частиною 1 ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до ч.2 ст.101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Шкода, завдана правомірними діями, відшкодовується у випадках, встановлених цим Кодексом та іншим законом.
Відповідно до п. 2 "Порядку відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003р. №6-4 визначено, що переплатою пенсій та грошової допомоги є сума пенсій та грошової допомоги, виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством.
Господарськими судами встановлено, що відповідач був роботодавцем ОСОБА_4.
Матеріали справи не містять доказів оскарження відповідачем результатів перевірки у встановленому законом порядку чи визнання його недійсним.
Тобто, складання та видача відповідачем довідки про заробіток для обчислення пенсії із недостовірними даними стало підставою для нарахування пенсії в розмірі більшому від обґрунтованого, а нарахування надмірного розміру пенсії призвело до необґрунтованих виплат, які фактично є бюджетними втратами.
З огляду на викладене, суди дійшли обгрунтованого висновку про задоволення позову та стягнення 2 644,93 грн. шкоди у розмірі переплаченої пенсії.
Враховуючи наведене, постанова апеляційної інстанції відповідає нормам чинного законодавства та має бути залишена без змін.
Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України
Касаційну скаргу Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради залишити без задоволення.
Постанову від 17.05.2017 Київського апеляційного господарського суду у справі №925/117/17 господарського суду Черкаської області залишити без змін.
Головуючий суддя І. Ходаківська
Судді О. Яценко
М. Данилова