Рішення від 17.10.2017 по справі 243/9129/17

провадження № 2-о/243/932/2017

справа № 243/9129/17

РІШЕННЯ
МЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2017 року

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Кузнецова Р.В.,

при секретареві Малиновській І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Слов'янський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Донецької області про встановлення факту народження дитини в певний час, -

ВСТАНОВИВ:

17 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Слов'янського міськрайонного суду із заявою про встановлення факту народження дитини в певний час. В обґрунтування своїх вимог зазначила, що 09 серпня 2017 року у місті Красний Луч Луганської області її донька ОСОБА_2 народила дитину чоловічої статі. На даний час заявниці відомо, що органи ДРАЦС, зокрема, на території м. Красний Луч Луганської області діють незаконно і всі документи видані ними є недійсними та не відповідають вимогам діючого в Україні законодавства. З метою реєстрації народження дитини на території України, заявниця звернулась до Слов'янського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Донецькій області. Однак, у ВДРАЦС їй було відмовлено у реєстрації народження онука, оскільки для підтвердження факту його народження заявницею було пред'явлено документ, який виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Встановлення факту народження дитини заявниці необхідне для проведення державної реєстрації народження дитини на території України, на якій здійснюють свої повноваження державні органи, та отримання свідоцтва про народження онука встановленого державного зразка, для подальшого його використання згідно із законодавством України. У зв'язку із викладеним, через відсутність можливості зареєструвати народження онука у встановленому законом порядку іншим чином аніж як через звернення до суду, заявниця змушена була звернутися до суду та просити суд ухвалити рішення яким встановити факт народження її донькою ОСОБА_2 дитини чоловічої статі 09 серпня 2017 року в Україні, в м. Красний Луч Луганської області.

Заявниця ОСОБА_1, будучи повідомленою про місце дату та час судового засідання, у судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву з проханням розгляд справи проводити у її відсутності, заяву задовольнити.

Представник заінтересованої особи Слов'янського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, будучи належним чином повідомленим про дату та час розгляду справи, до судового засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи у відсутності представника відділу.

Суд, дослідивши надані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Згідно із свідоцтвом про народження серія ІV-ЕД № 411175 та свідоцтвом про шлюб серія 1-ЕД № 093842, донька заявниці ОСОБА_2 народилась 25 липня 1989 року та мала дівоче прізвище ОСОБА_1. Після реєстрації шлюбу 06 червня 2009 року вона отримала прізвище ОСОБА_2 (а.с.6,12).

Згідно із медичним свідоцтвом про народження № 377 виданим Краснолуцьким пренатальним центром 09 серпня 2017 року, ОСОБА_2, 09 серпня 2017 року народила дитину чоловічої статі вагою 3 630,00 гр. ОСОБА_3 за рахунком третя, пологи другі, живих дітей один (а.с. 15).

Згідно із відмовою у проведенні державної реєстрації народження Слов'янського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану № 2796/15.23-19 від 13 жовтня 2017 року, у реєстрації народження дитини заявниці було відмовлено, у зв'язку із тим, що для підтвердження факту народження онучка нею був пред'явлений документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. 20).

Згідно із свідоцтвом про народження серія І-ВВ № 025863 виданого 17 серпня 2017 року Краснолучинським ВДРАЦС Луганської області, ОСОБА_4 народився 09 серпня 2017 року в м. Красний Луч Луганської області. Його батьками записані: ОСОБА_5 та ОСОБА_2 (а.с. 14).

Судом були досліджені також представлені історія розвитку дитини, медичні довідки видані медичними установами м. Красний Луч Луганської області, обмінні карти пологового відділення лікарні згідно із якими пологи у ОСОБА_2 відбулися 09 серпня 2017 року внаслідок яких у неї народилась дитина чоловічої статі вагою 3 630,00 гр. зростом 55 см. (а.с. 16,17,18,19).

Згідно із п.7 ч.1 ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Згідно із ч.1ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована відразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Відповідно до ч. 2 ст. 259 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в державних органах, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а лише є підставою для одержання зазначених документів.

Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Згідно із ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

Встановлення факту народження дитини необхідне для проведення державної реєстрації народження на території України, яка контролюється державними органами, та отримання свідоцтва про народження встановленого державного зразка, для подальшого його використання згідно із законодавством України.

До складу тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України, входять тимчасово окуповані території України, особливий правовий режим яких встановлено відповідно до Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»№1207-VII від 15 квітня 2014 року, а також «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» №1680- VII від 16 вересня 2014 року та постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17 березня 2015 року.

Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.

Згідно із ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Та обставина, що ОСОБА_2 09 серпня 2017 року в м. Красний Луч Луганської області народила дитину чоловічої статі знайшла своє підтвердження в судовому засіданні та стверджується медичним свідоцтвом про народження, свідоцтвом про народження, історією розвитку дитини, медичними довідками виданими медичними установами м. Красний Луч Луганської області та обмінними картами пологового відділення лікарні.

Згідно із положеннями ст. 57 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Суд зазначає, що згідно із статтею 212 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємозв'язок доказів у їх сукупності.

Вирішуючи питання щодо допустимості та належності доказів у сенсі глави 5 ЦПК України, суд приймає до уваги досліджені у судовому засіданні медичне свідоцтво про народження, свідоцтво про народження, які хоч і не є офіційними документами, що створюють самі по собі правові наслідки, однак на думку суду, можуть слугувати джерелом тих фактичних даних, які у сукупності із дослідженими у судовому засіданні історією розвитку дитини, медичними довідками виданими медичними установами м. Красний Луч Луганської області та обмінними картами пологового відділення лікарні, дають можливість суду дійти висновку про народження ОСОБА_2 дитини за вказаних у заяві обставин.

Приймаючи до уваги медичне свідоцтво про народження, історію розвитку дитини, медичні довідки видані медичними установами м. Красний Луч Луганської області, обмінні карти пологового відділення лікарні, суд виходить з того, що у тому становищі, в якому опинилась заявниця, вона була позбавлена можливості отримати офіційні документи щодо народження онучки, а тому звертаючись до суду, надала всі можливі докази, які могла надати у цій ситуації.

Суд також зазначає, що медичне свідоцтво про народження та свідоцтво про народження, разом із представленими суду історією розвитку дитини, медичними довідками виданими медичними установами м. Красний Луч Луганської області та обмінними картами пологового відділення лікарні, на думку суду є належними, допустимим та достатніми, для того щоб дійти висновку, про те, що ОСОБА_2 дійсно народила дитину чоловічої статі 09 серпня 2017 року у м. Красний Луч Луганської області.

За змістом ч. 2 ст. 8 Конвенції з прав та основоположних свобод людини, кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

У тлумаченні поняття «невтручання органів державної влади у здійснення права до приватного і сімейного життя людини», Європейським судом з прав людини застосовується принцип пропорційності та балансу інтересів, який забезпечується зокрема накладенням на державу позитивних обов'язків, властивих дієвій повазі до приватного та сімейного життя.

У вказаній конкретній справі, на думку суду, встановлення факту народження дитини, саме буде відповідати позитивному обов'язку держави сприяти матері, яка знаходиться під юрисдикцією України щодо визначення статусу новонародженої дитини та самої матері. При цьому, суд зазначає, що досліджені судом докази у їх сукупності дають підстави вважати, що в даному конкретному випадку встановлення факту народження дитини має значення для охорони прав матері та прав новонародженої дитини, оскільки в такому випадку є наявною можливість визначення соціального статусу як матері так і новонародженої дитини, а також не порушує балансу інтересів суспільства та/ або держави, за яким на державу покладаються нереальні і непропорційні зобов'язання.

Крім того, застосовуючи Рішення Європейського Суду, як джерело «живого» права, суд також зазначає, що в ситуаціях, подібним тим, що приводяться у вказаній справі, обов'язок ігнорувати, не приймати до уваги дії існуючих de facto інститутів далекий від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території життя продовжується. І це життя потрібно зробити більш стерпним і терпимим, воно повинно бути захищено від влади de facto, включаючи і їх суди, і саме в інтересах жителів цієї території дії згаданих властей, що мають відношення до сказаного, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами в тому числі і цим. Думати інакше означало б зовсім позбавляти проживаючих на цій території людей всіх їх прав кожного разу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, це означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать.

Така позиція висловлена у Рішенні Європейського Суду по справі «Кипр проти Турції» від 10 травня 2001 року (де також у п. 93 Суд нагадує, що в своєму Консультативному Висновку по Намібії Міжнародний Суд заявив наступне (1971 ICJ Reports, p. 56, § 125):

"Загалом непризнання північно-африканської адміністрації цієї Території не повинно привести позбавлення народу Намібії вигод від міжнародної співпраці. Зокрема в той час як дії офіційного характеру, які здійснюються урядом Північної Африки від імені або по відношенні Намібії після спливу відомого мандата, являються незаконними та такими, що не мають сили, ця неспроможність не може бути розповсюджена на такі дії, як наприклад реєстрація народження, смерті, шлюбу, наслідки подібних дій можуть бути проігноровані в погіршення мешканців цієї Території».

Суд, виходячи з аналізу чинного законодавства, розглянувши подані заявницею документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши представлені в силу положень ст. 60 ЦПК України докази в їхній сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що заявлені ОСОБА_1 вимоги про встановлення факту народження дитини її донькою ОСОБА_2 підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обґрунтованість, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України.

Керуючись ст. ст. 10, 60, 212 - 215, 223, 234, 251-256 ЦПК України, ст.144 Сімейного кодексу України, ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", Конвенцією про права дитини, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Слов'янський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Донецької області про встановлення факту народження дитини в певний час - задовольнити.

Встановити факт народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянкою України, 09 серпня 2017 року дитини чоловічої статі, вагою 3 630,00 гр., в м. Красний Луч Луганської області.

Рішення відповідно до ч. 4 ст. 257-1, п. 8 ч.1 ст. 367 ЦПК України підлягає негайному виконанню.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення складено у нарадчій кімнаті у єдиному екземплярі.

Суддя: Р.В. Кузнецов