Постанова від 08.04.2015 по справі 125/621/13-а

Справа № 125/621/13-а

2-а/125/19/2015

ПОСТАНОВА

Іменем України

08.04.2015 року м. Бар

Барський районний суд Вінницької області у складі:

головуючого судді Хитрука В.М.,

за участю секретаря Василевської А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бар Вінницької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маньковецької сільської ради Барського району Вінницької області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання дій Маньковецької сільської ради Барського району Вінницької області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 протиправними; зобов'язання Маньковецької сільської ради розглянути заяву позивача від 28 січня 2013 року вх. №К-1 по суті; визнання дій сільського голови при розгляді вказаної заяви незаконними; визнання дій голови Маньковецької сільської ради Зброжека Миколи Борисовича такими, що порушують присягу посадової особи місцевого самоврядування; зобов'язання Маньковецької сільської ради прийняти на пленарному засіданні рішення щодо дострокового припинення повноважень голови Маньковецької сільської ради Зброжека Миколи Борисовича у зв'язку з порушенням присяги, передбаченої статтею 11 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

В травні 2013 ОСОБА_1 збільшив свої позовні вимоги, а саме додатково просив суд визнати дії сільського голови Зброжека Миколи Борисовича такими, що порушують присягу посадової особи місцевого самоврядування; зобов'язати Маньковецьку сільську раду Барського району повернути належне йому майно: частину блоку теплих стоянок ( БТС) на суму належного позивачу сертифікату.

Ухвалою Барського районного суду від 21.05.2013 позовну вимогу про визнання дій сільського голови с. Маньківці Зброжека Миколи Борисовича такими, що порушують присягу посадової особи місцевого самоврядування прийнято та об'єднано в одне провадження з основним позовом №125/621/13а. У відкритті провадження за позовною вимогою про зобов'язання Маньковецьку сільську раду негайно повернути належне позивачу майно згідно свідоцтв про право власності на майновий пай серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2, а саме: частину блоку теплих стоянок (БТС), що припадає на його частку у розмірі 10736 гривень - відмовлено.

Постановою Барського районного суду Вінницької області від 11 червня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2013 року скасовано постанову суду першої інстанції та ухвалено нову, якою позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Маньковецької сільської ради Барського району Вінницької області щодо неприйняття рішення по заяві ОСОБА_1 від 28 січня 2013 року вх. №К-1. Зобов'язано Маньковецьку сільську раду Барського району Вінницької області вирішити питання щодо розгляду заяви позивача від 28 січня 2013 року вх. №К-1 відповідно до Закону України "Про звернення громадян". У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 05.02.2015 року постанову Барського районного суду Вінницької області від 11 червня 2013 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2013 року скасовано, ухвалено нове рішення в частині вимог. Позов ОСОБА_1 до Маньковецького сільського голови Барського району Вінницької області Зброжека Миколи Борисовича задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Маньковецького сільського голови Барського району Вінницької області Зброжека Миколи Борисовича у ненаданні відповіді на звернення ОСОБА_1 від 28 січня 2013 року. Зобов'язано Маньковецького сільського голову Барського району Вінницької області Зброжека Миколи Борисовича надати ОСОБА_1 відповідь на заяву від 28 січня 2013 року згідно із статтями 15, 20 Закону України "Про звернення громадян". В задоволенні позову ОСОБА_1 до Маньковецької сільської ради Барського району Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання розглянути заяву від 28 січня 2013 року відмовлено. В частині позовних вимог до Маньковецької сільської ради Барського району Вінницької області про зобов'язання вчинити певні дії справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою Барського районного суду 24.03.2015 року справу прийнято до провадження та призначено до судового розгляду в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Маньковецької сільської ради Барського району Вінницької області про зобов'язання прийняти на пленарному засіданні рішення щодо дострокового припинення повноважень голови Маньковецької сільської ради Зброжека Миколи Борисовича у зв'язку з порушенням присяги, передбаченої ст. 11 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Судом встановлено, що 28 січня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Маньковецької сільської ради Барського району Вінницької області з заявою про повернення йому майна: частини блоку теплих стоянок ( БТС) на суму належного позивачу сертифікату. На вказану заяву Маньковецькою сільською радою за підписом її голови - Зброжеком М.Б. 01 березня 2013 року позивачу надіслано лист, в якому вказано, що порушене заявником питання вирішуватиметься комісією, про час, дату та місце засідання якої, його буде повідомлено додатково. Крім того, позивач вказав, що відповідно до ст. 11 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" сільський голова складав присягу: "…неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, … охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов'язки". Позивач зазначив, що відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільський голова забезпечує на відповідній території додержання Конституції України та законів України, у тому числі законодавства щодо розгляду звернень громадян, однак, позивач вважає, що його звернення не було розглянуто належним чином, а тому вважає, що сільський голова знехтував своїми посадовими обов'язками. З огляду на зазначене, позивач просить зобов'язати Маньковецьку сільську раду прийняти на пленарному засіданні рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського голови с. Маньківці Зброжека М.Б. у зв'язку з порушенням присяги, оскільки ч. 2 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що повноваження сільського голови можуть бути припинені якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

16.03.2015 позивач ОСОБА_1 подав до суду заву про збільшення позовних вимог. Просив суд зобов'язати Маньковецьку сільську раду вирішити питання про відповідальність сільського голови с. Маньківці Зброжека М.Б. з вини якого заяву К-1 від 28.01.2013 у встановлений законом строк не розглянуто та обґрунтованої відповіді не надано. Зобов'язати Маньковецьку сільську раду прийняти на пленарному засіданні рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського голови с. Маньківці Зброжека М.Б. у зв'язку з порушенням ним Конституції України та законів, прав та свобод громадян, Присяги посадової особи місцевого самоврядування, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 пояснив, що повністю підтримує та полягає на задоволенні його вимог, які викладені у заяві від 16.03.2015 про збільшені позовних вимог та на задоволенні вимоги про зобов'язання Маньковецької сільської ради негайно повернути належне позивачу майно згідно свідоцтв про право власності на майновий пай серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2, а саме: частину блоку теплих стоянок (БТС), оскільки вказана вимога була заявлена у заяві про збільшення позовних вимог від 21.05.2013 року та залишена по за увагою Вищим адміністративним судом України при ухваленні рішення. Просив вимоги задовольнити з підстав, зазначених у позові.

Представник позивача ОСОБА_4 позовні вимоги підтримав повністю, уточнив вимогу про зобов'язання Маньковецької сільської ради Барського району Вінницької області вирішити питання про відповідальність сільського голови с. Маньківці Барського району Зброжека Миколу Борисовича, а саме зобов'язати сільську раду вирішити питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності сільського голови, просив суд їх задовольнити з підстав, зазначених у позові.

Представник відповідача Маньковецької сільської ради Барського району сільський голова Зброжек М.Б. у судовому засіданні позов не визнав. Суду пояснив, що заява ОСОБА_1 від 28.01.2013 р. була розглянута у межах повноважень сільського голови, у місячний строк заявнику було надано відповідь та роз'яснено, що питання виділення йому майна в натурі відповідно до вартості майнового сертифікату буде вирішуватися комісією. У подальшому про час засідання комісії ОСОБА_1 повідомляли, однак останній не з'являвся, тому їх постійно відкладають. Відповідач наголосив, що ОСОБА_1 висловлює прохання розглядати звернення у його присутності, однак не з'являється за повідомленнями, а тому відповідач вважає, що позивач умисно чинить перешкоди для розгляду звернень. Сільський голова Зброжек М.Б. Конституції України, законів України, Присяги посадової особи та прав і законних інтересів громадян не порушував. З огляду на викладене, відповідач просив відмовити у позові ОСОБА_1

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом було встановлено наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

28.01.2013 р. ОСОБА_1, як власник майнового сертифікату серії НОМЕР_1 на суму 7413 грн., звернувся з заявою до Маньковецької сільської ради, комісії сільської ради про повернення йому майна частини БТС (блоку теплих стоянок) на суму паю.

На вказану заяву, що зареєстрована під номером К-1, ОСОБА_1 було надано відповідь за підписом сільського голови Зброжека М.Б. від 01.03.2013 р. №К-1, що порушене заявником питання вирішуватиметься комісією, та зазначено її склад. Одночасно зазначено, що про час та місце проведення засідання комісії заявника буде повідомлено додатково.

Згідно із статтею 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

За правилами, встановленими статтею 7 цього Закону якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Статтею 20 Закону України "Про звернення громадян" визначено строки розгляду звернень громадян. Зокрема, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

З повідомлення від 01 березня 2013 року видно, що звернення ОСОБА_1 по суті порушених у ньому питань не розглянуто, рішення щодо передачі заяви за належністю відповідному органу чи посадовій особі не прийнято.

Відповідно до пункту "б" частини 1 стаття 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, які очолює голова, належать забезпечення вимог законодавства щодо розгляду звернень громадян, здійснення контролю за станом цієї роботи на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності.

Отже, саме Виконавчий комітет Маньковецької сільської ради Барського району Вінницької області в особі голови сільської ради зобов'язаний розглянути звернення позивача та надати йому обґрунтовану відповідь у встановлені законом строки.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 посилався на те, що саме ненаданням відповіді на його звернення від 28 січня 2013 року, сільській голова с. Маньківці порушив вимоги чинного законодавства, та просив суд визнати його дії такими, що порушують присягу посадової особи місцевого самоврядування, у зв'язку з чим зобов'язати Маньковецьку сільську раду прийняти на пленарному засіданні рішення щодо дострокового припинення повноважень Маньковецького сільського голови Барського району Вінницької області Зброжека Миколу Борисович.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 05.02.2015 року визнано протиправною бездіяльність Маньковецького сільського голови Барського району Вінницької області Зброжека Миколи Борисовича у ненаданні відповіді на звернення ОСОБА_1 від 28 січня 2013 року. Зобов'язано Маньковецького сільського голову Барського району Вінницької області Зброжека Миколи Борисовича надати ОСОБА_1 відповідь на заяву від 28 січня 2013 року згідно із статтями 15, 20 Закону України "Про звернення громадян".

Згідно довідки Маньковецької сільської ради Барського району Вінницької області № к-13 від 21.11.2013 року сільським головою Зброжеком Миколою Борисовичем порушувалися права жителів с. Маньківці Барського району, а також його дії були визнанні незаконними (протиправними).

Згідно довідки Маньковецької сільської ради Барського району Вінницької області № 96 від 25.07.2014 року сільським головою Зброжеком Миколою Борисовичем порушувалися права жителів с. Маньківці Барського району, а також вчинялися незаконні дії щодо жителів села с. Маньківці Барського району.

Згідно довідки Маньковецької сільської ради Барського району Вінницької області № 272 від 10.07.2013 року дії сільського голови Зброжека Миколи Борисовича рішенням суду від 22.05.2013 визнанні незаконними при розгляді заяви ОСОБА_1

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення.

Суб'єкта владних повноважень може бути зобов'язано до виконання лише тих обов'язків, які були на нього покладені законом чи іншим нормативно-правовим актом.

Тому, вимога позивача про зобов'язання Маньковецької сільської ради Барського району Вінницької області прийняти рішення щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності сільського голову Зброжека Миколу Борисовича задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до ст. 23 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" особи, винні у порушенні законодавства про службу в органах місцевого самоврядування, притягуються до цивільної, адміністративної або кримінальної відповідальності згідно із законом. Такі види відповідальності можуть бути застосовані при вчинені службовцем відповідно цивільного, адміністративного правопорушення або злочину.

Сільська рада не має повноважень притягувати сільського голову до дисциплінарної, цивільної, адміністративної або кримінальної відповідальності.

Суд не є суб'єктом владних повноважень, до яких відноситься питання притягнення до відповідальності сільського голови, а відтак не уповноважений на прийняття такого рішення.

Стаття 74 ЗУ "Про місцеве самоврядування" визначила, що органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами. Підстави, види і порядок відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Конституцією України, цим та іншими законами.

У Законі України "Про службу в органах місцевого самоврядування" відсутнє положення про те, що такий службовець може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.

Однак, стаття 20 Закону визначає підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування, якими крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України (підстави припинення трудового договору (в тому числі внаслідок неналежних дій, бездіяльності службовця), Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, можуть бути і порушення посадовою особою місцевого самоврядування присяги, умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування, передбачені даним Законом.

Вищою формою конституційно-правової відповідальності органів і посадових осіб місцевого самоврядування є дострокове припинення їх повноважень у встановленому законом порядку.

Повноваження сільської ради визначені статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Зокрема, сільська рада має право за наявності підстав прийняти рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 2., ч. 3 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. Повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

За таких обставин підлягає задоволенню вимога позивача про зобов'язання Маньковецької сільської ради вирішити на пленарному засіданні шляхом таємного голосування питання щодо дострокового припинення повноважень Маньковецького сільського голови Барського району Вінницької області Зброжека Микола Борисовича у зв'язку з порушенням ним Присяги посадової особи місцевого самоврядування, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень, порушення законів України, порушення прав і свобод громадян, в тому числі у зв'язку з його протиправною бездіяльністю у ненаданні відповіді на звернення ОСОБА_1 від 28 січня 2013 року, яка встановлена постановою Вищого адміністративного суду України від 05.02.2015 року.

Вимога ОСОБА_1 про зобов'язання Маньковецької сільської ради негайно повернути належне позивачу майно згідно свідоцтв про право власності на майновий пай серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2, а саме: частину блоку теплих стоянок (БТС), задоволенню не підлягає, оскільки ухвалою Барського районного суду від 21.05.2013 у відкритті провадження за вказаною позовною вимогою було відмовлено, тому дана вимога не була предметом розгляду судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій.

Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Оскільки відповідач є посадовою особою органу місцевого самоврядування, тому судові витрати підлягають стягненню з Маньковецької сільської ради.

Документально підтверджені судові витрати складаються із судового збору у розмірі 34,45 грн. + 76,20 грн. = 110,65 грн., витрат пов'язаних із прибуттям до суду: 77,94 грн. + 165,54 грн. = 243,48 грн., а загалом 354,13 грн. Витрати на ксерокопіювання не відносяться до судових витрат, передбачених ст.. 87 КАС України.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Тому, до стягнення на користь позивача підлягають судові витрати у розмірі 236,09 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 11, 71, 94, 159, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України "Про звернення громадян", Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Маньковецьку сільську раду Барського району Вінницької області вирішити на черговому пленарному засіданні шляхом таємного голосування питання щодо дострокового припинення повноважень Маньковецького сільського голови Барського району Вінницької області Зброжека Микола Борисовича у зв'язку з порушенням ним Присяги посадової особи місцевого самоврядування, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень, порушення законів України, порушення прав і свобод громадян, в тому числі у зв'язку з його протиправною бездіяльністю у ненаданні відповіді на звернення ОСОБА_1 від 28 січня 2013 року, яка встановлена постановою Вищого адміністративного суду України від 05.02.2015 року.

У задоволенні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Маньковецької сільської ради Барського району Вінницької області вирішити питання про притягнення сільського голови с. Маньківці Барського району Зброжека Миколу Борисовича до дисциплінарної відповідальності - відмовити.

У задоволенні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Маньковецької сільської ради негайно повернути належне позивачу майно згідно свідоцтв про право власності на майновий пай серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2, а саме: частину блоку теплих стоянок (БТС) відмовити, оскільки дана вимога не була предметом спору та предметом розгляду даної адміністративної справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанції.

Стягнути з Маньковецької сільської ради Барського району Вінницької області на користь ОСОБА_1 236,09 грн. понесених судових витрат відповідно до задоволених вимог.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Барський районний суд протягом десяти днів.

Суддя: