10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Полонець С.М.
Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.
іменем України
"12" жовтня 2017 р. Справа № 295/7113/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Мацького Є.М.
Шевчук С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "21" липня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії
У червні 2017 року позивач звернулася до суду із позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 71А-8 від 13.02.2017 року про відмову в перерахунку пенсії з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, зобов'язавши відповідача перерахувати її пенсію в розмірі 90% від заробітної плати, включивши в заробітну плату для перерахунку пенсії допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на поліпшення соціально побутових умов та індексацію доходів громадян, на які нараховується збір на загальнообов'язкове соціальне страхування за період роботи, за який були враховані виплати при первинному призначенні пенсії, а саме: з 01.01.2009 року по 28.12.2010 року за 24 місяці, починаючи 01.02.2017; стягнути з відповідача судові витрати.
Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 21.07.2017 року визнано неправомірними та протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у здійсненні перерахунку призначеної ОСОБА_3 пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати, а саме - індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Зобов'язано Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок ОСОБА_3 пенсії в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням усіх складових заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме - індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які були отримані за період роботи із 01.01.2009 року по 28.12.2010 року, починаючи із 01.02.2017 року.
Зобов'язано Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виконати постанову негайно в межах стягнення за один місяць.
Стягнуто на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулося до суду з апеляційною скаргою. Доводи апеляційної скарги мотивує тим, що в розумінні ст.33 Закону України "Про державну службу", "інші виплати", включаючи матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати, до обсягу поняття "заробітна плата державного службовця" не входить.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на оздоровлення та індексації не є складовими заробітної плати державного службовця, тому зараховувати їх до суми заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України "Про державну службу" немає підстав. Крім того, вважає, що за новим порядком обчислення пенсії, не передбачено до розрахунку брати заробітну плату за 24 останні місяці роботи.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та із 29.12.2010 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
У лютому 2017 року ОСОБА_3 звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, як державному службовцю, відповідно до сум заробітку, з яких обчислюється пенсія, а саме - суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів.
Відповідно до листа Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 71/А-8 від 13.02.2017 року позивачу роз'яснено, що врахувати вказані виплати для перерахунку розміру пенсії суперечить чинному законодавству та для перерахунку пенсії немає підстав.
Зі змісту копії довідки, виданої начальником управління організації документування управлінської інформації Департаменту забезпечення діяльності Національного банку України № 2 від 04.01.2017 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", вбачається, що за період із 01.01.2009 року по 28.12.2010 року позивач отримувала інші виплати, а саме матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію в сумі 1 2401,31 грн., на які було нараховано виплати на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та встановленим фактам, колегія суддів звертає увагу на наступне.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов"язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов"язкове державне пенсійне страхування.
Із наведеного видно, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, вирішуючи питання щодо обчислення розміру пенсії позивачу на підставі довідки про складові заробітної плати № 61-0018/495 від 04.01.2017 р. за 24 місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії, неправомірно не врахувало позивачу при призначенні пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексацію.
Визначаючи відсоток розміру пенсії внаслідок перерахунку, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки перерахунок пенсії позивачці на підставі судового рішення пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії, правовідносини, що виникли у зв'язку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії.
Погоджуючись із висновками суду першої інстанції, колегія суддів апеляційного суду зазначає наступне.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Із 01 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI, яким внесено зміни до Закону № 3723-XII зокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесені зміни до ст.37 Закону № 3723-ХІІ і відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, положення частини третьої ст.37 Закону № 3723-XII щодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків посадового окладу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ, а з моменту вступу в законну силу Закону № 1166-VII втратили чинність положення ст.37 Закону № 3723-XII, щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.
Разом із тим підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює саме ст.37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали змін.
Згідно ст.37-1 Закону № 3723-XII у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Крім того, Верховний Суд України в постанові від 10 грудня 2013 року у справі № 21-420а13 висловив правову позицію, відповідно до якої при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, і яка діяла на момент призначення пенсії, а не при перерахунку вже призначеної пенсії.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає твердження відповідача щодо розміру пенсії позивача 60% від суми заробітної плати безпідставними.
Крім того, Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області доводи апеляційної скарги мотивує тим, що 03.02.2017 року позивач звернулася до Управління з заявою про перерахунок пенсії, а тому визнання дій пенсійного органу неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії до дати подання заяви з довідкою (до 01.02.2017 року) є безпідставною.
Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Встановлено, що із заявою про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 звернулась до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 03 лютого 2016 року. До заяви надала довідку Національного банку України № 61-0018/495 від 04 січня 2007 року, а відтак має право на проведення перерахунку пенсії з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, тобто складових заробітної плати зазначених у довідці, з 01 лютого 2016 року.
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо дати перерахунку пенсії починаючи з 01.02.2016 року, а тому доводи апеляційної скарги у цій частині є безпідставними.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "21" липня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: Є.М. Мацький
С.М. Шевчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10009
3- відповідачу: Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Перемоги,55,м.Житомир,10003
- ,