Ухвала від 17.10.2017 по справі 340/187/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2017 року № 876/6353/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Довгополова О.М.,

суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 24 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії. Свій позов обґрунтовував тим, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, у зв'язку з чим завернувся із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 24 квітня 2017 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пільгової пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, із зменшенням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій, на 8 років на підставі ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із зменшенням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій, на 8 років на підставі ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 08 червня 2016 року.

Постанова мотивована тим, що позивач є ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС, що не заперечується відповідачем та підтверджується посвідченням. Також вказано,що відсутність відомостей у представлених позивачем довідках, за умови встановлення факту перебування позивача протягом зазначеного періоду в зоні відчуження, не може бути підставою для порушення його права, встановленого законом, на відповідне пенсійне забезпечення із зниженням пенсійного віку.

Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає, що вона прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, так як вважає, що позивач не має права на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», в зв'язку з неналежним посвідченням поданих документів.

Оскільки апеляційну скаргу подано на постанову суду першої інстанції, яка прийнята в порядку скороченого провадження за результатами розгляду справи, передбаченої п. 2 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 цього Кодексу розглядає справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановив суд, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії і має право на пільги встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується відповідним посвідченням.

ОСОБА_1 звернувся до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням Косівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 17.10.2016 року № 283 позивачу відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, на тій підставі, що документи, які б підтверджували населені пункти в зоні відчуження (обєкти), де працював заявник під час участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відсутні згідно відповідей Галузевого архіву Міністерства оборони України, відповідно до підпункту «г» пункту 7 Порядку та оформлення документів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що дана відмова є незаконною, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років, а учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 5 років.

Відповідно до ст. 15 цього Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Згідно з ч. 3 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій особам, які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

«Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 передбачено, що при призначенні пенсії із використанням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122.

У разі неможливості надання довідки за формою № 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження, а саме: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи у зоні, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати.

Як встановив суд, в період з 29.03.1987 року до 07.07.1987 року він виконував обов'язки щодо ліквідації наслідків аварії в тридцятикілометровій зоні сектора № 2 Чорнобильської АЕС. На підставі цього, 12.08.1993 йому було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Маючи право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, він звернувся до відповідача із відповідною заявою про призначення пенсії. Однак, відповідач відмовив йому у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, з мотивів відсутності первинних документів, що підтверджують період роботи в зоні відчуження. При цьому, відповідач не заперечує той факт, що позивач є ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС, а спір фактично стосується встановлення права позивача на пільги при призначенні пенсії за відсутності окремих первинних документів, передбачених законодавством, які безпосередньо підтверджують факт виконання робіт у зоні відчуження.

На думку колегії суддів, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що факт перебування позивача у зоні відчуження з 29.03.1987 року до 07.07.1987 року підтверджується іншими доказами, наявними в матеріалах справи, які позивач також додав до заяви про призначення пенсії.

При зверненні із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 надав наступні документи: копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, копію військового квитка, копії архівних довідок, копію паспорта, згідно яких позивач дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 29 березня 1987 року по 07 липня 1987 року.

Відповідно до п. 3 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Таким чином, як правильно зазначив суд першої інстанції, при призначенні пенсії на пільгових умовах необхідно враховувати її вид та особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

Зокрема, особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення для підтвердження періоду роботи можна надавати документи, передбачені «Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року.

Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: посвідчення про відрядження в зону відчуження; військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь в ліквідації аварії; довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Факт участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується наявними в матеріалах справи копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, копією військового квитка, копіями архівних довідок № 17533 від 02.07.1993 року, № 17529 від 29.06.1993 року та № 2692/03 від 09.08.2016 року.

В довідці № 17529 від 29.06.1993 року зазначається, що військова частина, в якій ОСОБА_1 виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в теперішній час розформована.

При цьому, колегія суддів зазначає, що право особи, яка жертвуючи своїм здоров'ям виконувала обов'язок перед Батьківщиною, не може ставитись в залежність від існування конкретного документу, а збереження таких відомостей не може контролюватись пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність.

Об'єктивна неможливість дослідження будь-яких документів не може бути підставою для відмови у задоволенні позову за обставин, коли право на пільгове зниження пенсійного віку підтверджується сукупністю зібраних у справі доказів.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Одночасно колегія суддів зазначає, що оскільки апеляційну скаргу подано на постанову суду першої інстанції, яка прийнята в порядку скороченого провадження за результатами розгляду справи, передбаченої п. 4 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до ч. 10 цієї статті рішення апеляційного суду є остаточним і оскарженню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 160, 183-2, 195, п. 3 ч. 1 ст. 197, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області залишити без задоволення.

Постанову Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 24 квітня 2017 року у справі № 340/187/17 за позовом ОСОБА_1 до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя О. М. Довгополов

судді Л. Я. Гудим

В. В. Святецький