Справа: № 826/13298/15 Головуючий у 1-й інстанції: Мазур А.С.; Суддя-доповідач: Костюк Л.О.
Іменем України
05 жовтня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Костюк Л.О.;
суддів: Бужак Н.П., Твердохліб В.А.;
за участю секретаря: Драч М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу) апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 березня 2017 року за розглядом заяви ОСОБА_2 про роз'яснення виконавчого документу у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
У липні 2015 року, ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.11.2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2016 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.11.2015 року - скасовано в частині відмови у задоволенні позову щодо визнання протиправною відмови Міністерства внутрішніх справ України у наданні ОСОБА_2 відповіді на запит стосовно переліку нагороджених (відзначених) коротко ствольною вогнепальною зброєю громадян Міністерством внутрішніх справ з вказівкою на підстави нагородження, вид зброї (тип, марка, калібр) та зобов'язано надати таку інформацію, постановивши в цій частині нову про задоволення позову. Визнано протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України щодо надання ОСОБА_2 відповіді на запит стосовно переліку нагороджених (відзначених) коротко ствольною вогнепальною зброєю громадян Міністерством внутрішніх справ з вказівкою на підстави нагородження, вид зброї (тип, марка, калібр). Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надати відповідь на запит ОСОБА_2 стосовно переліку нагороджених (відзначених) коротко ствольною вогнепальною зброєю громадян Міністерством внутрішніх справ з вказівкою на підстави нагородження, вид зброї (тип, марка, калібр). В решті постанову суду залишено без змін.
08.04.2016 року Окружним адміністративним судом міста Києва видано виконавчий лист.
Згідно відмітки служби діловодства 01.08.2016 року Окружний адміністративний суд м. Києва одержав від позивача заяву про роз'яснення виконавчого документа, у якій, зокрема, просив: - роз'яснити незрозумілий відповідачу зміст виконавчого документа, виданого 08.04.2016 року у справі, в частині необхідності і обов'язковості зазначення найменування ЛГБТ - осередку, за клопотанням якого відбулося відзначення кожної нагородженої особи.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що листом від 18.07.2016 року №22/5-2085 Міністерство внутрішніх справ України в особі директора Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Слівінського В.Р. фактично відмовився виконувати рішення суду , спочатку пославшись на необхідність оплатити вартість наданої інформації, а потім зазначивши, що в рішенні Київського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2016 року недостатньо відомостей для виконання судового рішення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 березня 2017 року в задоволенні заяви про роз'яснення виконавчого документу відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та постановити нову ухвалу, якою задоволити вимоги позивача про роз'яснення рішення.
Відповідно ч.6 ст.12 КАС України, під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, однак в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів відповідно ч.4 ст.196 КАС України визнала можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності сторін та їх представників.
Згідно ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, оскаржувану ухвалу судді першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 199, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Надаючи правову оцінку обставинам та матеріалам справи, а також наданим додатковим поясненням та запереченням сторін, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Щодо вимоги позивача роз'яснити зміст виконавчого документа, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», у разі якщо викладена у виконавчому документі резолютивна частина рішення є незрозумілою, державний виконавець або сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення відповідного рішення.
У разі якщо зміст виконавчого документа є незрозумілим, державний виконавець або сторони виконавчого провадження мають право звернутися до органу (посадової особи), який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення змісту цього документа.
Суд або орган (посадова особа), який видав виконавчий документ, зобов'язаний розглянути заяву державного виконавця у десятиденний строк з дня її надходження і у разі необхідності дати відповідне роз'яснення рішення чи змісту документа, не змінюючи їх редакції.
Правилами частини першої статті 138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
В резолютивній частині постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2016 року чітко визначено:
«Визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України щодо надання ОСОБА_2 відповіді на запит стосовно переліку нагороджених (відзначених) коротко ствольною вогнепальною зброєю громадян Міністерством внутрішніх справ з вказівкою на підстави нагородження, вид зброї (тип, марка, калібр).
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надати відповідь на запит ОСОБА_2 стосовно переліку нагороджених (відзначених) коротко ствольною вогнепальною зброєю громадян Міністерством внутрішніх справ з вказівкою на підстави нагородження, вид зброї (тип, марка, калібр).».
Тобто, ухвалюючи постанову по справі, судом апеляційної інстанції враховано вимоги щодо форми та змісту судового рішення, встановлені КАС України, а також вимоги законодавства про виконавче провадження, і викладено резолютивну частину чітко, ясно і в достатній мірі зрозуміло для визначення способу і порядку примусового виконання судового рішення.
Щодо роз'яснення судового рішення у справі, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Колегія суддів зазначає, що роз'яснено може бути постанову чи ухвалу суду в разі, якщо без такого роз'яснення її важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Механізм, визначений статтею 170 Кодексу адміністративного судочинства України, не може використовуватися, якщо хтось із осіб, які беруть участь у справі, не розуміє, наприклад, мотивації судового рішення. У разі незгоди з мотивацією судового рішення особи, які беруть участь у справі, мають право на оскарження цього судового рішення.
На підставі вище зазначеного, проаналізувавши доводи заявника щодо необхідності роз'яснення виконавчого документа, колегія суддів приходить до висновку, що підстави для роз'яснення судового рішення відсутні.
А також зазначає, що подана позивачем заява про роз'яснення виконавчого документа фактично не містить посилань на незрозумілість рішення, а містить лише пояснення позивача щодо його незгоди з наданою відповіддю Міністерством внутрішніх справ України на його звернення.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції в повній мір досліджено обставини справи на підставі яких суд прийшов до правильного висновку, що підстави для задоволення заяви про роз'яснення виконавчого документа відсутні, оскільки постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2016 року складено у відповідності до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, а її зміст є зрозумілим, як і зрозумілим є порядок виконання даної постанови.
Колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції винесено законне, обґрунтоване рішення з врахуванням норм чинного законодавства і не знаходить підстав для його скасування.
Доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним та є таким, що не відповідають обставинам справи.
Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З урахуванням вище викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції ухвалено судове рішення з додержання норм процесуального та матеріального права, в зв'язку з чим вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 41, 156, 160, 167, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 березня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
(Повний текст виготовлено - 10 жовтня 2017 року).
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Костюк Л.О.
Судді: Бужак Н.П.
Твердохліб В.А.