Справа № 128/2683/17
Іменем України
11 жовтня 2017 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючої - судді Саєнко О.Б., при секретарі - Кузьменко А.О.,
за участю : позивача- Сокура А.А., представника відповідача- Куцого К.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці Вінницької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лука-Мелешківської сільської виборчої комісії Вінницького району Вінницької області про визнання дій протиправними, скасування постанови Лука-Мелешківської сільської виборчої комісії Вінницького району Вінницької області від 05.10.2017 року № 6 « Про відмову в реєстрації кандидату на посаду Лука-Мелешківського сільського голову об'єднаної територіальної громади, висунутого шляхом самовисування» та зобов'язання вчинити певні дії , -
09.10.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Вінницького районного суду, як адміністративного суду із даним позовом до відповідача.
Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що 04.10.2017 року він прибув до Луко-Мелешківської сільської виборчої комісії Вінницького району Вінницької області для подачі заяви та документів для реєстрації кандидатом на голову Луко-Мелешківської сільської ради об'єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах 29.10.2017 року. Прийом документів у нього проводила член комісії ОСОБА_2 Перед прийомом документів вона надала йому зразок заяви для реєстрації кандидатом на голову. Зазначає, що ним власноручно, згідно наданого зразка, була написана ця заява. Член комісії ОСОБА_2 прийняла у нього кожен документ особисто та поаркушно, про що була складена довідка з переліком переданих ним документів. В процесі передачі кожного з документів він отримував усне підтвердження про їх наявність та візуальну відповідність вимогам до заповнення документів.
05.10.2017 року впевнений в правильності наданих ним документів, він прибув в приміщення виборчої комісії для отримання посвідчення кандидата для початку агітаційної роботи. Однак, отримав усне повідомлення від голови виборчої комісії ОСОБА_3 про рішення комісії про відмову в реєстрації його як кандидата на голову сільської ради.
06.10.2017 року ним отримано наручна копію вищевказаної постанови, яку він вважає протиправною, оскільки помилки та неточності, вказані в постанові, можна виправити та доповнити на місці, і які не є невиправними і не дають підстав зробити висновок про відсутність документів.
Підставами для відмови йому у реєстрації кандидатом у постанові зазначено те, що: в заяві була відсутня інформація про вид місцевих виборів; в автобіографії відсутні дані про місце роботи і громадську роботу; у декларації відсутні додатки, які є невід'ємною частиною декларації.
Вказує, що заява була написана ним із зразка, якій наданий йому був членом виборчої комісії, та прийнятий нею як вірний. Відсутні дані про місце його роботи і громадську роботу, були ним помічені при надрукуванні автобіографії на комп'ютері та виправлені, однак, через неуважність, він не зберіг оновлений файл на носії. Тому при роздруківці на папір не помітив відсутності доданих записів. Відсутні два листка додатків до декларації на його погляд за змістом пояснюють декларанту порядок заповнення документу та не містять інформації про декларанта. Вказує, що в Законі України «Про засади запобігання і протидії корупції» не вказано, що ці додатки є невід'ємною частиною декларації. Тому вважає, що документ декларанта може закінчуватися датою складання документу та підписом декларанта. Вказує, що ці недоліки виявлені виборчої комісії можливо виправити шляхом доповнення у заяві та автобіографії та додання двох аркушів додатків до декларації.
Вважає, що твердження відповідача про те, що відсутність в документі певного складового елементу (реквізиту) є обставиною, яка рівнозначна факту відсутності усього документу в цілому, є безпідставним та не ґрунтується на вимогах Закону. Тому відсутність назви фермерського господарства, як елементу автобіографії, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатом.
Просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому в реєстрації кандидатом на посаду Луко-Мелешківського сільського голови об'єднаної територіальної громади; скасувати постанову від 05.10.2017 року за № 6; зобов'язати відповідача негайно призначити час, зазначити спосіб та порядок виправлення помилок та неточностей, поданих на реєстрацію кандидата документах та зареєструвати його кандидатом на посаду Луко-Мелешківського сільського голови об'єднаної територіальної громади.
В судовому засіданні позивач підтримав позов у повному обсязі з підстав зазначених у ньому та надав пояснення аналогічні зазначеним у позові. Суду доповнив, що виявлені виборчою комісією недоліки в його документах є результатом неналежної організації виборчою комісії підготовки до виборів, оскільки на стенді відсутня роз'яснювальна інформація по заповненню документів для подачі їх кандидатами для реєстрації; відсутній юрист; зразок довідки та заяви член комісії ОСОБА_2 надала йому взагалі для реєстрації у кандидати в депутати від політичної партії, в свою чергу , він є самовисуванем; голова виборчої комісії ОСОБА_3 самоусунувся, на його погляд, від своїх повноважень, оскільки на його звернення щодо питань по спірній постанові останній зазначив що відношення до цього не має. Просить суд задовольнити позов.
Представник відповідача ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, суду пояснив, що члени виборчої комісії не наділені обов'язком за законом проводити роз*яснювальну роботу по правильності заповнення документів, формально повинні приймати ті документи, які надають кандидати, які самі несу відповідальність про їх зміст та наявність. Вважає дії відповідача правомірними, оскільки член комісії лише приймає документи у кандидатів, а виборча комісія на своєму засіданні вирішує питання щодо реєстрації такого кандидата чи відмову у такий реєстрації. В даному випадку вважає постанову законною, оскільки при досліджені на засіданні виборчої комісії документів наданих позивачем було виявлено, що позивач подав декларацію невідповідної форми, у декларації відсутні додатки, у декларації відсутній зміст, в автобіографії відсутня інформація щодо займаної посади, громадської роботи, відсутня інформація про вид місцевих виборів. Зазначив, що на його погляд в протоколі засідання виборчої комісії може бути зазначено більш конкретно підстави для відмови у реєстрації кандидата , ніж ті, що вказані у самій постанові, оскільки ці два документу є взаємопов*язаними. Визнав, що фізична особа має право на оскарження в суді постанову суб*єкту владних повноважень, а не протокол, також визнав , що в заяві від 04.10.2017 року позивача як самовисуванця , останнім був зазначений вид місцевих виборів. Також вважає , що суд не має повноважень, зобов'язати відповідача зареєструвати його кандидатом на сільського олову, оскільки на даний час він не виправ недоліків в документах.
Заслухавши, пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази у справі та оцінивши їх у сукупності, вважає, що позов частково обґрунтований та такий, що підлягає частковому задоволенню виходячи з такого.
В судовому засіданні встановлено, що 04 жовтня 2017 року позивач ОСОБА_1 подав члену Луко-Мелешківської сільської виборчої комісії Вінницького району Вінницької області ОСОБА_2, яка здійснювала прийом документів, згідно наданого нею зразка, заяву та документи для реєстрації кандидатом на голову Луко-Мелешківської сільської ради об'єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах 29.10.2017 року, які були прийняті нею особисто , про що була складена довідка про їх прийняття від 04.10.2017 року (а.с. 4).
06.10.2017 року позивачу у приміщення Луко-Мелешківської сільської виборчої комісії Вінницького району Вінницької області отримана постанова Лука-Мелешківської сільської виборчої комісії Вінницького району Вінницької області від 05 жовтня 2017 року № 6 «Про відмову в реєстрації кандидату на посаду Лука-Мелешківського сільського голови ОТГ ОСОБА_1, висунутого шляхом самовисування», зі змісту якої вбачається, що до Лука-Мелешківської сільської виборчої комісії 04 жовтня надійшла заява громадянина України ОСОБА_1 про самовисування кандидатом на посаду Лука-Мелешківського сільського голови ОТГ разом з іншими документами, які вимагаються частиною першою статті 40 Закону України «Про місцеві вибори».
Відмовляючи в реєстрації кандидату на посаду Лука-Мелешківського сільського голови ОТГ ОСОБА_1, Лука-Мелешківська сільська виборча комісія керувалась тим, що були відсутні документи в розумінні Закону, передбачені пунктами 6-9 частини першої статті 40 Закону України «Про місцеві вибори», а саме: у заяві була відсутня інформація про вид місцевих виборів; у автобіографії відсутні дані про місце роботи і громадську роботу; у декларації відсутні додатки, які є невід'ємною частиною декларації, що є порушенням вимог пункту шостого, сьомого частини першої та частини третьої статті 40 Закону України «Про місцеві вибори» (а.с. 5).
Згідно витягу з протоколу засідання Лука-Мелешківської сільської виборчої комісії Вінницького району Вінницької області від 05 жовтня 2017 року, вбачається , що на порядку денному вирішувалося питання про розгляд документів ОСОБА_1 для реєстрації кандидатом на посаду Лука-Мелешківського сільського голови ОТГ , де виступав голова комісії ОСОБА_3, який надав членам комісії для ознайомлення пакет документів, поданих позивачем. Ознайомившись із представленими документами, комісія виявила, що декларація подана невідповідної форми, у декларації відсутні додатки, у декларації відсутній зміст, в автобіографії відсутня інформація щодо займаної посади, громадської роботи, відсутня інформація про вид місцевих виборів, чим порушені вимоги п.п.6,7, ч.1 та ч.3 ст.40 Закону України «Про місцеві вибори» На підставі цього та керуючись п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону, комісія зробила висновок, що декларація та автобіографія вважаються не поданими у розумінні тих документів, які вимагаються законом та вирішили відмовити ОСОБА_1 у реєстрації кандидатом на посаду сільського голови. ( а.с.15)
Застосовуючи норми матеріального та процесуального права, суд виходить з наступного:
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеві вибори» організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Статтею 14 Закону України «Про місцеві вибори» визначено види місцевих виборів та порядок їх призначення. Так, відповідно до ч. 1 цієї статті, місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними, додатковими або першими. Згідно ч. 7 вказаної статті Закону, перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією у порядку, визначеному законом.
Судом встановлено, що відповідно до Постанови Центральної виборчої комісії від 18 серпня 2017 року № 164 , 29 жовтня 2017 року призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів Вінницької, Хмельницької та Чернівецької областей.
Відповідачем у даній справі- Луко- Мелешківською сільською виборчою комісією Вінницького району Вінницької області здійснюється підготовку та проведення перших вибори депутатів Луко-Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області об'єднаної територіальної громади і Луко - Мелешківського голови 29.10.2017 року.
Частиною 5 статті 2 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що вибори сільського, селищного, міського (міст, кількість виборців у яких є меншою ніж 90 тисяч) голови проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, до якого входить територія відповідного села (кількох сіл, жителі яких добровільно об'єдналися у сільську громаду), селища, територія об'єднаної сільської, селищної громади (далі - територія села, селища), територія міста.
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України «Про місцеві вибори» усі кандидати у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані у встановленому цим Законом порядку, мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних місцевих виборів.
Статтею 11 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що виборчий процес здійснюється на засадах: 1) дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях 3-8 цього Закону; 2) законності та заборони незаконного втручання будь-кого в цей процес; 3) політичного плюралізму та багатопартійності; 4) публічності і відкритості; 5) свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації незалежно від форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками (власниками) яких є партії, місцеві організації партій, кандидати; 6) неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, судів, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до місцевих організацій партій, кандидатів.
Пунктом 4 частини 4 статті 25 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що сільська, селищна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів на посаду відповідно сільського, селищного голови, старости, їх довірених осіб та видає їм відповідні посвідчення.
Частиною 2 статті 35 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 висунув свою кандидатуру на посаду Лука-Мелешківського сільського голови Вінницького району Вінницької області шляхом самовисування.
Відповідно до ч. 3 ст. 40 Закону України «Про місцеві вибори» відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та подання ним документів, передбачених пунктами 6-9 частини першої цієї статті, а також особисто підписаних ним заяви про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови, старости та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах.
Так, пунктами 6-9 частини 1 статті 40 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського голови за умови подання до комісії таких документів: 6) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; 7) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости відповідно до статті 45 цього Закону; 8) чотирьох фотографій кандидата розміром 4 x 6 сантиметрів; 9) документа про внесення грошової застави (у випадках, передбачених статтею 44 цього Закону).
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори» кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реєструється відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 40 цього Закону.
Частиною 2 статті 43 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду, в тому числі й сільського голови, закінчується за 24 дні до дня голосування. Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського голови, висунутого шляхом самовисування, здійснюється ними особисто. Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії.
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори» особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, другій статті 40 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів.
Встановлено, що позивачу така довідка була надана членом комісії ОСОБА_2 ( а.с.4)
Частиною 4 статті 43 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуто кандидата, відповідному кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, старости або його довіреній особі.
Відповідно до ч. 6 ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори» помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.
Згідно до положень, викладених в ст.46 «Про місцеві вибори», територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: 1) порушення встановленого Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; 2) відсутності передбачених Законом документів для реєстрації особи кандидатом; 3) припинення громадянства України особи; 4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; 5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 Закону; 6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Так, судом встановлено, що підставою відмови в реєстрації позивачу було те, що у поданій ним заяві була відсутня інформація про вид місцевих виборів; у автобіографії відсутні дані про місце роботи і громадську роботу; у декларації відсутні додатки, які є невід'ємною частиною декларації.
З копії заяви позивача ОСОБА_1 відповідачу від 04.10.2017 року про реєстрації його шляхом самовисування на голову Лука-Мелешківського сільського голови ОТГ, вбачається , що ним зазначено вид місцевих виборів - Луко-Мелешківської сільської ради об'єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах 29.10.2017 р. (а.с.30), що спростовує твердження відповідача, як підставу для відмови , що міститься у спірній постанові.
З автобіографії позивача, вбачається, що він вказав, що з 1993 року працює до теперішнього часу на посаді голови фермерського господарства в с. Лука-Мелешківська. ( а.с.32) , але не вказав абревіатуру цього господарства. Також не зазначено, що не займається громадською роботою.
З декларації позивача, вбачається, що він подав її за формою яка є Додатком до Закону України « Про засади запобігання і протидії корупції» від 7 квітня 2011 року № 320-VI : аркуші 1-9 ( а.с.21-29)
Аналізуючи вищевикладене, суд вважає, що позивачем ОСОБА_1, до Лука-Мелешківської сільської виборчої комісії Вінницького району Вінницької області фактично подано всі необхідні документи, визначені статтею 40 Закону України «Про місцеві вибори», а зазначені в постанові даної виборчої комісії від 05 жовтня 2017 року № 6 «Про відмову в реєстрації кандидату на посаду Лука-Мелешківського сільського голови ОТГ ОСОБА_1, висунутого шляхом самовисування» неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, є незначними, тому не можуть бути підставою для відмови в реєстрації позивача як кандидата на голову Лука-Мелешківської сільської ради об'єднаної територіальної громади.
Крім того слід зазначити , що жодним з нормативно-правових актів України , не передбачено повноважень виборчої комісії визнавати поданий кандидатом документ таким, що є неподаним у зв'язку із наявністю у ньому певних неточностей або відсутності всієї інформації.
На думку суду, вказані в оскаржуваній постанові недоліки можливо виправити, дописавши всю необхідну інформацію, а саме: в автобіографії - абревіатуру місця роботи позивача та додати до поданої декларації, яка сама є додатком до Закону ще 10,11 аркуші, в яких пояснюється декларанту порядок заповнення документу та не міститься інформації про декларанта.
В свою чергу, суд вважає хибним твердженням відповідача про те, що позивачем не зазначена в автобіографії громадська робота, оскільки позивач у судовому засіданні пояснював , що такою роботою він не займається, в а сенсі положень пункту 6 частини 1 статті 40 Закону України «Про місцеві вибори» , суд вважає, що в автобіографії слід вказувати особі інформацію про громадську роботу, якщо вона такою займається.
Також суд вважає хибним твердження представника відповідача про те, що може мати місце розбіжності у переліку підстав для відмови які вказані у протоколі виборчої комісії та постанові про відмову , оскільки фізична особа має право на звернення до суду із позовом про оскарження саме постанови , як кінцевого результату вирішення питання суб*єктом владних повноважень , а ні сам протокол виборчої комісії, тому підстави для відмови у цих документах повинні бути однаковими.
Також суд вважає хибним твердження представник відповідача про те, що позивач подав декларації невідповідної форм , оскільки згідно до положень , викладених в ч. 1 ст. 45 Закону України « Про місцеві вибори» зазначено , що декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, подається кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости за формою, встановленою Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".
Хоча на даний час цей закон втратив силу , але змін до цієї статті (ч. 1 ст. 45 Закону України « Про місцеві вибори») законодавець не вносив, тому кандидат і подав на виконання цієї норми декларацію за формою, встановленою Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".
Суд згодний із доводами позивача , що дійсно відсутність в документі певного складового елементу (елементів), передбаченого Законом, не слід вважати відсутністю самого документа для цілей цього Закону, що може мати наслідком позбавлення особи можливості приймати участь у виборах, адже така позиція суб'єкта владних повноважень не відповідає як буквальному змісту Закону України «Про місцеві вибори», так і розумному співвідношенню пропорційності між застосованим заходом і метою, на яку такий захід спрямований.
Зазначене узгоджується з правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеній у рішенні «Краснов та Скуратов проти Росії» від 19.07.2007 року, де визначається поняття «надмірного формалізму» коли в документі відсутня якась назва або реквізит і це вважається органом влади не помилкою (неточністю), а відсутністю самого документу. Таким чином, Європейський суд з прав людини вважає хибною таку практику у зв'язку з відсутністю розумного співвідношення пропорційності між застосованим заходом і законною мірою.
Отже, у відповідача були відсутні підстави для відмови в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду сільського голови Лука-Мелешківської сільської ради об'єднаної територіальної громади.
Доводи представника відповідача ОСОБА_4 про те, що член виборчої комісії не зобов'язаний надавати роз'яснення з приводу вірності поданих документів фізичною особою до комісії для реєстрації його кандидатом та щодо їх змістовності ,вважає хибним, оскільки в силу положень, викладених в п.1 ч.4 ст. 25 Закону України «Про місцеві вибори» сільська, селищна територіальна виборча комісія забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів.
Оскільки ці вибори проводяться на території громади з населенням сільської місцевості , де люди необізнані у повні мірі в правових питаннях , тому суд вважає, що саме функцією Луко- Мелешківської сільської виборчої комісії Вінницького району, яка здійснює підготовку та проведення перших вибори депутатів Луко-Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області об'єднаної територіальної громади і Луко - Мелешківського голови 29.10.2017 року, має бути забезпечення рівних можливостей участі у місцевих виборах для всіх політичних партій, кандидатів на посади депутатів та сільських, селищних, міських голів; безумовного додержання законів щодо рівного та неупередженого ставлення органів місцевого самоврядування, їх службових та посадових осіб до кандидатів, місцевих організацій політичних парті та створення виборчою комісією відповідних умов для виконання ними визначених законом повноважень.
При цьому, суд також вважає, що позовні вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача зареєструвати його кандидатом на посаду сільського голови Лука-Мелешківської сільської ради об'єднаної територіальної громади не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як зазначалося вище, відповідно до ч.6 статті 43 Закону України «Про місцеві вибори» зазначено, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Тобто, у разі виявлення помилок або неточностей, при поданні кандидатом документів на реєстрацію, законодавцем надано право на виправлення таких помилок та усунення неточностей.
На думку суду, зобов'язати в даному випадку Лука-Мелешківську сільську виборчу комісію Вінницького району Вінницької області зареєструвати позивача ОСОБА_1 кандидатом на посаду сільського голови Лука-Мелешківської сільської ради об'єднаної територіальної громади буде прямим порушенням положень ст.40 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки зазначений кандидат повинен спочатку усунути виявлені в поданих ним документах недоліки.
Водночас необхідно зазначити, що відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Тому суд вважає за необхідне вийти за межи позовних вимог позивача для надання йому можливість повної реалізації права, про захист якого він просить, шляхом зобов'язання відповідача надати позивачу достатній час для виправлення неточностей в поданих 04.10.2017 року ним документах для реєстрації кандидатом на голову Луко-Мелешківської сільської ради об'єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах 29.10.2017 року та зобов'язання відповідача з урахуванням виправлених позивачем неточностей в поданих 04.10.2017 року документах повторно розглянути подані позивачем 04.10.2017 року документи для реєстрації як кандидата на сільського голову Лука -Мелешківської сільської ради об'єднаної територіальної громади Вінницького району Вінницької області.
В інший частині позовних вимог - слід відмовити за необґрунтованістю.
Щодо розподілу судових витрат суд керується ст. 94 КАС України, стягнувши з позивача на користь держави судові збір в розмірі 160 грн., а з відповідача- 480 грн., пропорційно до частки задоволених позовних вимог та частки позовних вимог у задоволенні яких було відмовлено.
Керуючись ст.ст. 158-163, 172, 177 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лука-Мелешківської сільської виборчої комісії Вінницького району Вінницької області про визнання дій протиправними, скасування постанови Лука-Мелешківської сільської виборчої комісії Вінницького району Вінницької області від 05.10.2017 року № 6 « Про відмову в реєстрації кандидату на посаду Лука-Мелешківського сільського голову об'єднаної територіальної громади , висунутого шляхом самовисування» та зобов'язання вчинити певні дії , - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Лука-Мелешківської сільської виборчої комісії Вінницького району Вінницької області щодо відмови ОСОБА_1 в реєстрації кандидатом на сільського голову Лука-Мелешківської сільської ради об'єднаної територіальної громади Вінницького району Вінницької області з підстав зазначених в постанові Лука-Мелешківської сільської виборчої комісії Вінницького району Вінницької області від 05.10.2017 року № 6 «Про відмову в реєстрації кандидату на посаду Лука-Мелешківського сільського голову об'єднаної територіальної громади ОСОБА_1 , висунутого шляхом самовисування».
Скасувати постанову Лука-Мелешківської сільської виборчої комісії Вінницького району Вінницької області від 05.10.2017 року № 6 « Про відмову в реєстрації кандидату на посаду Лука-Мелешківського сільського голову об'єднаної територіальної громади ОСОБА_1 , висунутого шляхом самовисування ».
Зобов'язати Лука-Мелешківську сільську виборчу комісію Вінницького району Вінницької області надати позивачу ОСОБА_1 достатній час для виправлення неточностей в поданих 04.10.2017 року документах для реєстрації кандидатом на голову Луко-Мелешківської сільської ради об'єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах 29.10.2017 року.
Зобов'язати Лука- Мелешківську сільську виборчу комісію Вінницького району Вінницької області з урахуванням виправлених позивачем ОСОБА_1 неточностей в поданих 04.10.2017 року документах для реєстрації кандидатом на голову Луко-Мелешківської сільської ради об'єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах 29.10.2017 року , повторно розглянути подані позивачем ОСОБА_1 04.10.21017 року документи для реєстрації як кандидата на сільського голову Лука -Мелешківської сільської ради об'єднаної територіальної громади Вінницького району Вінницької області.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Лука- Мелешківської сільської виборчої комісії Вінницького району Вінницької області на користь держави судовий збір в розмірі 480 ( чотириста вісімдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1, 22.11.1964 р. н., на користь держави судовий збір в розмірі 160 ( сто шістдесят ) гривень.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький районний суд Вінницької області, шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня отримання повної постанови суду.
Суддя: