СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОСОБА_1
ун. № 759/5421/17
пр. № 3/759/5421/17
11 жовтня 2017 року м. Київ
Суддя Святошинського районного суду м. Києва Скорін А.В., розглянувши матеріали, що надійшли з ДФС України Головного управління ДФС у м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІПН НОМЕР_1, керівника ТОВ «Дормаш», юридична адреса підпиємства: м. Київ, вул. Якутська, 10, за ч. 1 ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В судовому засіданні встановлено, що 21.06.2017 року була проведена камеральна перевірка даних задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «Дормаш» за квітень 2017 р.
За результатом проведення даної перевірки, 12.07.2017 року був складений протокол про адміністративне правопорушення № 182/26-15-12-07-22/01 щодо керівника ТОВ «Дормаш» ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_2 порушив п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755 -VI із змінами та доповненнями, що призвело до завищення суми від'ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду, відповідальність за що встановлена ч. 1 ст.163-1 КУпАП.
В судове засідання гр. ОСОБА_2 не з'явився, про день і час розгляду справи повідомлявся належним чином, заперечень проти протоколу про адміністративне правопорушення суду не надав, про поважність причин неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи від останнього не надходило.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі "Смірнов проти України", відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Суд дослідивши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_2, порушив порядок ведення податкового обліку, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 182/26-15-12-07-22/01, та актом проведення камеральної перевірки даних задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «Дормаш» за квітень 2017 р.
Дослідивши матеріали справи, наявні докази, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_2А, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, в повному обсязі підтверджується зібраними по справі доказами в їх сукупності та співставленні.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Акт про результати перевірки складено 21.06.2017 року, та на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення сплили строки накладення адміністративного стягнення, таким чином провадження підлягає закриттю за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, ст. 163-1 ч.1, 221, 245, 283, 284, 285, 287-290, 294 КУпАП, суддя,
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 163-1 ч.1 КУпАП.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_2 за ст.163-1 ч.1 КУпАП, закрити на підставі п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Постанову може бути оскаржено протягом десяти днів з дня винесення постанови до Апеляційного суду м. Києва через Святошинський районний суд м. Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Суддя Святошинського
районного суду м. Києва А.В. Скорін