Справа № 591/1493/17
Провадження № 2-а/591/324/17
03 жовтня 2017 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого - судді Бурда Б.В,
при секретарі - Сітало Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради, 3-я особа - ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач свої вимоги мотивує тим, що він має статус учасника бойових дій. Реалізуючи своє право щодо безоплатного отримання у власність земельної ділянки, він 21.04.2016 року звернувся до відповідача з заявою від щодо надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки за адресою: м. Суми, вул. Нахімова, 64 для індивідуального житлового будівництва. Оскільки відповідачем у місячний строк його заява розглянута не була, він в порядку ч. 7 ст. 118 ЗК України замовив та розробив відповідний проект землеустрою щодо відведення у власність вищевказаної земельної ділянки. Про вказані обставини він проінформував Сумську міську раду відповідною заявою від 26.09.2016 року. Проект землеустрою був погоджений у порядку визначеному ст. 186-1 ЗК України. На підставі замовленого ним та виготовленого проекту землеустрою, Управлінням Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області, вказана земельна ділянка зареєстрована 07.02.2017 року з присвоєнням їй кадастрового номеру 5910136600:20:032:0014. Виконавши всі вимоги щодо процедури розроблення та погодження проекту землеустрою, які визначені законом, він двічі (спочатку у листопаді 2016 року, вдруге 16 березня 2017 року) передав вказаний проект землеустрою на його затвердження Сумською міською радою. Однак, відповідач у визначений законом місячний строк не прийняла рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її йому у власність. В той же час, на офіційному сайті Сумської міської ради оприлюднено проект рішення «Про надання в оренду земельних ділянок», згідно до п. 2 додатку до якого планується розглянути питання щодо надання в оренду на 49 років громадянину ОСОБА_2 земельної ділянки по вулиці Нахімова, кадастровий номер 5910136600:20:032:0014. Тому просить зобов'язати Сумську міську раду на найближчому пленарному засіданні чергової сесії затвердити проект землеустрою щодо відведення йому у власність земельної ділянки, загальною площею 0,0990 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 5910136600:20:032:0014) за адресою: м. Суми, вул. Нахімова, 64 та передати вказану земельну ділянку йому у власність.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав.
Представник відповідача позов заперечив та пояснив, що позивач дійсно звертався із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, але дана заява позивача розглянута не була. Звернення позивача з приводу передачі йому у власність було розглянуто депутатською комісією та рекомендовано позивачу звернутися до Координаційної ради учасників АТО при міському голові. Зазначив, що вирішення питання про передачу земельної ділянки у власність є виключними повноваженнями Сумської міської ради.
ОСОБА_2 повідомлений про час та місце розгляду справи, але до суду не з'явився. Раніше в ході судового розгляду позов заперечував та пояснив, що він є інвалідом війни та звертався до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою. З оформленням документів йому допомагали, а тому які саме документи були подані на розгляд Сумської міської ради він не пам'ятає.
Заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши подані суду докази, суд вважає позов часткового обґрунтованим з огляду на таке.
Судом встановлено, що позивач має статус учасника бойових дій (а.с. 11).
21 квітня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки за адресою: м. Суми, вул. Нахімова, 64 для індивідуального житлового будівництва, орієнтовною площею 0.1 га (а.с. 23).
Як вбачається з пояснень представника позивача та не заперечувалося представником відповідача, вказана заява позивача не була розглянута у визначений законом місячний строк. Як пояснив в судовому засідання представник відповідача, вказане звернення позивача від 21.04.2016 року взагалі не було розглянуте та відповідь на нього не надавалася.
У зв'язку з не розглядом звернення від 21 квітня 2016 року, позивачем було самостійно замовлено та розроблено проект землеустрою щодо відведення у власність позивача вказаної земельної ділянки, що підтверджується відповідним договором із землевпорядником. Про що позивач з посиланням на положення ч. 7 ст. 118 ЗК України проінформував відповідача відповідною заявою (а.с. 24) до якою додав звернення від 21.04.2016 року та копію договору на виконання робіт із землеустрою.
Після виготовлення проекту землеустрою, він був погоджений у порядку визначеному ст. 186-1 Земельного кодексу України, що підтверджується висновками управління Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області та управління архітектури та містобудування Сумської міської ради.
На підставі зазначеного проекту землеустрою, Управлінням Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області, вказана земельна ділянка зареєстрована 07.02.2017 року з присвоєнням їй кадастрового номеру 5910136600:20:032:0014 (а.с. 12-16).
Після вчинення вказаний дії, позивач звернувся до Сумської міської ради із заявою про затвердження розробленого ним проекту землеустрою та надання йому у власність вказаної земельної ділянки. Вказане звернення позивача було розглянуте на засіданні постійно діючої комісії з питань архітектури , містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології Сумської міської ради, рішенням якої від 10 листопада 2016 року (протокол №46 а.с. 97) було рекомендовано департаменту забезпечення ресурсних платежів від імені постійної комісії: підготувати відповідний проект, внести його на розгляд чергової сесії СМР, виступити доповідачем.
Також встановлено, що рішенням постійно діючої комісії з питань архітектури , містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології Сумської міської ради, рішенням якої від 24.11.2016 року (протокол №49 а.с. 98) було переглянуте попередні рішення щодо позивача та відмінено попереднє рішення, а саме п.1 протоколу №46 від 10.11.2016 року, зняте з розгляду сесії СМР дане питання.
Рішенням постійно діючої комісії з питань архітектури , містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології Сумської міської ради, від 16.02.2017 року (протокол №61 а.с. 99) рекомендовано департаменту забезпечення ресурсних платежів від імені постійної комісії: підготувати проект про передачу в оренду ОСОБА_2 спірної земельної ділянки кадастровий номер 5910136600:20:032:0014 , внести його на розгляд чергової сесії СМР, виступити доповідачем.
16 березня 2017 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою та надання спірної земельної ділянки у власність. (ас. 17)
На вказане звернення Департаментом забезпечення ресурсних платежів СМР ((а.с. 96) було надано відповідь про те, що звернення позивача вже розглянуте на засіданні постійно діючої комісії (п 1 протокол 46 від 10.11.2016 року) та погоджено. Вказане питання повторно було розглянуте на засіданні постійно діючої комісії 24.11.2016 року (протокол 49) і було відмінене попереднє рішення постійно діючої комісії.
В силу положень ст.14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно змісту ч.2 ст.19 Конституції України, ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи, зокрема, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Згідно ч.3 ст.140 Конституції України органами місцевого самоврядування є сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях, зокрема, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно ст.116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до п."б" ч.1 ст.81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно ч.1 ст.121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
Відповідно до ч.1 ст.122 ЗК України, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений в статті 118 ЗК України.
Так, згідно ч.ч.6, 7, 8, 9 ст.118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до ч.1 ст.186-1 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
З матеріалів справи вбачається, що виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджений в порядку встановленому ст.186-1 ЗК України. Крім того, судом встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 5910136600:20:032:0014 був виготовлений на замовлення позивача, містить всі необхідні документи, перелік яких зазначений в ст.50 Закону України "Про землеустрій".
В той же час, у супереч наведеним вище положенням закону (зокрема ч. 9 ст. 118 ЗК України) відповідач, до виключних повноважень якого віднесено прийняття рішень про надання земельних ділянок у власність чи користування) у визначений законом строк не розглянув заяву позивача та не прийняв ніякого рішення.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Спосіб захисту у сфері публічно-правових відносин визначає позивач та згідно з ч.3 ст.105 КАС України позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії, утриматися від вчинення певних дій, виконати зупинену чи не вчинену дію тощо.
Відповідно до положень п.2 ч.2 ст.162 КАС України у справах, в яких позивач оскаржує протиправні дії чи бездіяльність відповідача у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. В цьому випадку суд повинен зазначити, яку саме дію повинен вчинити відповідач.
До повноважень суду не входить формування порядку денного сесії Сумської міської ради, строків визначення строків її проведення та змісту рішення, яке може бути прийняте органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду питань порядку денного. Вказані питання відносяться до виключної компетенції ради.
У зв'язку з викладеним суд вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню та відповідача слід зобов'язати на найближчому засіданні чергової сесії розглянути звернення позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення йому у власність земельної ділянки кадастровий номер 5910136600:20:032:0014, загальною площею 0,0990 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою м. Суми, вул. Нахімова, 64. У задоволенні позову в іншій частині суд вважає за необхідне відмовити у зв'язку з необґрунтованістю вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. 14, 19 Конституції України, Законом України "Про місцеве самоврядування ", ст. 5, 118 ЗК України, ст.ст. 11, 71, 94, 99-103, 160-163, 256 КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Сумську міську раду на найближчому пленарному засіданні чергової сесії розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки кадастровий номер 5910136600:20:032:0014, загальною площею 0,0990 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою м. Суми, вул. Нахімова, 64.
В задоволенні позову в іншій частині відмовити за необґрунтованістю вимог
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання повного тексту постанови, з одночасною подачею копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду..
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови суду виготовлений 07 жовтня 2017 року. Суддя