Справа 826/7156/17
Суддя доповідач Саприкіна І.В.
05 жовтня 2017 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Саприкіна І.В., перевіривши апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.08.2017 по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у ДФС України, третя особа: ДФС України про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.08.2017 позов задоволено частково.
На вказану постанову суду третя особа подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Частиною 2 ст. 189 КАС України передбачено, що отримавши апеляційну скаргу, суддя-доповідач протягом трьох днів перевіряє її відповідність вимогам ст. 187 цього Кодексу і за відсутності перешкод постановляє ухвалу про відкриття апеляційного провадження.
Відповідно до ч. 6 ст. 187 КАС України та з урахуванням змін до Закону України "Про судовий збір", що набрали чинності з 01.09.2015, до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Як вбачається із матеріалів справи, апелянтом до апеляційної скарги не долучено належним чином оформлений документ, який свідчить про сплату судового збору.
Відповідно до підпункту 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на постанову суду підлягає сплаті 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви. Даний збір необхідно сплатити за наступними реквізитами суду:
Отримувач коштівУДКСУ у Печерському р-ні
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38004897
Банк отримувачаГУДКCУ у м. Києві
Код банку отримувача (МФО) 820019
Рахунок отримувача 31211206781007
Код класифікації доходів бюджету 22030001.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 186 КАС України - апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали.
Відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України - апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених ст. 186 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Як вбачається з апеляційної скарги, поданої до суду 26 вересня 2017 року, апелянтом оскаржується постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 серпня 2017 року.
Тобто, апелянтом був пропущений строк апеляційного оскарження, визначений в ст. 186 КАС України.
Разом з апеляційною скаргою, апелянтом заявлено клопотання про поновлення пропущеного строку на звернення до суду з апеляційною скаргою, в якому ДФС України обґрунтовує пропуск строку тим, що оскаржувана постанова надійшла до них 11.09.2017 (вх. штамп 11.09.2017 №23804/5), але безпосереднім виконавцем Регуляторно-правового департаменту отримана 22.09.2017. Саме тому апеляційна скарга була підготовлена лише 26.09.2017.
Аналізуючи вказане, слід зазначити, що вказані посилання апелянта є необгрунтованими, оскільки невчасна передача копії оскаржуваного рішення відповідальному працівнику не є поважною причиною для пропуску строку апеляційного оскарження.
До того ж, в матеріалах справи відсутні, а апелянтом не надані докази про дату отримання копії оскаржуваного рішення.
З огляду на вищезазначене, суд знаходить таке клопотання необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Таким чином, апелянту необхідно усунути недоліки, зазначені в даній ухвалі, а саме: надати заяву про поновлення строку апеляційного оскарження із зазначенням підстав та доказів для такого поновлення та надати докази сплати судового збору.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених ст. 186 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними.
Наявність вказаних недоліків перешкоджає суду прийняти апеляційну скаргу до провадження.
За змістом ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання встановлених вимог постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Отже, за аналогією апеляційна скарга повертається апелянту, якщо він не усунув недоліки скарги, яку залишено без руху.
Керуючись ст.ст. 108, 186, 189 КАС України,-
У задоволенні клопотання ДФС України про поновлення строку - відмовити.
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.08.2017 по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у ДФС України, третя особа: ДФС України про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху та надати апелянту строк терміном тридцять днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху для зазначення підстав поновлення пропущеного строку та надання доказів сплати судового збору.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Суддя І.В. Саприкіна