Ухвала від 28.09.2017 по справі 343/743/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/7315/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Старунського Д.М.,

суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,

за участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 06 червня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 03.04.2017 звернулася в суд з адміністративним позовом до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, в якому просила визнати неправомірними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області під час здійснення перерахунку ОСОБА_1, пенсії на виконання рішення Долинського районного суду від 05.07.2016 343/1103/16-а щодо перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії та зобов'язати Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відновити без перевизначення базового місяця індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 та виплатити заборгованість по нарахуванню та виплаті індексації, яка виникла внаслідок обмежень під час здійснення перерахунку моєї пенсії на виконання рішення Долинського районного суду від 05.07.2016 № 343/1103/16-а.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона працювала на посаді державного службовця в Долинській об'єднаній Державній податковій інспекції та була звільнена у зв'язку з виходом на пенсію. Проте, вказує, що відповідач неправильно призначив їй пенсію та незаконно зменшив її розмір при призначенні.

Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 06 червня 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано неправомірними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Долинського районного суду від 05 липня 2016 року у справі № 343/1103/16-а щодо перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії. Зобов'язано Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відновити, починаючи з 21 квітня 2016 року, ОСОБА_1 без перевизначення базового місяця індексацію пенсії за наростаючим підсумком відповідно до п. 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, та виплатити заборгованість, яка виникла внаслідок перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що судом першої інстанції невірно застосовано положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Так, законодавчими та нормативно-правовими актами, діючими на момент перерахунку пенсії визначено порядок проведення індексації грошових доходів населення. Зокрема, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (далі - Порядок) визначено механізм проведення індексації пенсії. Апелянт вказує, що Порядком проведення індексації грошових доходів населення не визначено за яких умов відбувається підвищення грошового доходу, а тільки встановлюється фактичне підвищення грошових доходів незалежно від чинників, які спричинили таке підвищення.

Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до ч.1 ст.41, ч.4 ст. 196 КАС України суд розглядає справу за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Долинському ОУПФУ Івано-Франківської області, та отримує пенсію, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Однак, відповідачем при призначенні її пенсії не було враховано всі суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Долинського районного суду від 05 липня 2016 року, яка набрала законної сили 22 вересня 2016 року, визнано протиправними дії Долинського ОУПФУ Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням до заробітку виплачених їй надбавки за високі досягнення у праці в розмірі 24094,52 гривень, премії у сумі 6710,13 гривень, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2488 гривень, матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 8160,94 гривень, індексації заробітної плати в розмірі 460,73 гривень. Зобов'язано Долинське ОУПФУ Івано - Франківської області здійснити перерахунок та провести виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком як державному службовцю, починаючи з 21 квітня 2016 року, з розрахунку 85 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування з проведенням коригування заробітної плати, у тому числі посадового окладу в сумі 1790 гривень, надбавки за ранг в сумі 120 гривень, надбавки за вислугу років (25%) в сумі 477,50 гривень, середньомісячного розміру премії в сумі 279,59 гривень, середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці в сумі 1003,94 гривні, середньомісячного розміру індексації заробітної плати в сумі 19,20 гривень, середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 340,04 гривень, середньомісячного розміру матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань в сумі 103,60 гривні. У решті позовних вимог відмовлено.

21.03.2017 позивач звернулась до відповідача із заявою щодо виконання вищевказаної постанови суду.

Відповіддю № 59/В-13 від 04 квітня 2017 року Долинське ОУПФУ Івано-Франківської області повідомило ОСОБА_1 про те, що на виконання постанови Долинського районного суду від 05.07.2016 їй здійснено перерахунок пенсійної виплати, починаючи з 21.04.2015, з розрахунку 85 % від суми заробітної плати з урахуванням усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з проведенням коригування заробітної плати , у тому числі посадового окладу в сумі 1790 гривень, надбавки за ранг в сумі 120 гривень, надбавки за вислугу років - 477,50 гривень, середньомісячного розміру премії - 279,59 гривень, середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці - 1003,94 гривні, середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення - 340,04 гривень, середньомісячного розміру матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 103,60 гривні, середньомісячного розміру індексації заробітної плати - 19,20 гривень.

Розмір пенсійної виплати з 21.04.2016 становить 4216,55 при заробітку 4133,87 грн.

Додатково повідомили, що відповідно п. 2 наказу від 11.08.2003 №226/509 «Про затвердження Порядку коригування виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» розмір виплат, нарахованих працівникові з моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, не коригується. Оскільки підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям було здійснено з 01.02.2008 розмір виплат, нарахованих за період з березня 2008 року по лютий 2010 року (за 24 місяці перед зверненням за призначенням пенсій) не коригується

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що виконання відповідачем судового рішення з підстав неправильного нарахування розміру пенсії не є підвищенням розміру раніше призначеної пенсії у розумінні п. 5 Порядку, а місяць перерахунку пенсії позивача згідно Постанови не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, так як він відповідає правильно встановленим обставинам справи та нормам чинного законодавства з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Відповідно до цього Закону, базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.

Згідно статті 4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ст. 6 Закону у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.

З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Положеннями п. 1.1 Порядку передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення проводиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року, тобто на дату виходу позивачки на пенсію індексація грошових доходів населення, в тому числі і пенсії, вже проводилася згідно законодавства наростаючим підсумком і безперервно (до зміни базового місяця).

При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п.10-1 Порядку).

Як видно з матеріалів справи, перерахунок пенсії у позивачки пов'язаний з невірним її нарахуванням (без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати), тому посилання Управління на правомірність зміни базового місяця, у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі судового рішення є необґрунтованим, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії, у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а через неврахування Пенсійним фондом при призначенні позивачці пенсії всіх складових заробітної плати для її розрахунку.

Аналізуючи вищевикладені норми, колегія суддів дійшла висновку, що при виконанні судового рішення відповідачем відбулося усунення допущених Управлінням при обчисленні пенсії позивачки помилок, а не підвищення розміру пенсії відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Суд першої інстанції вірно зазначив, що здійснення Управлінням перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.

Перерахунок пенсії на підставі постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 05.07.2016 у справі №343/1103/16-а є відновленням порушеного права позивача на отримання належної до виплати пенсії особи з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексації, а відтак не є достатньою та необхідною правовою підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

З врахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що оскільки дії відповідача щодо зміни базового місяця для визначення індексації пенсії позивача при проведенні її перерахунку є протиправними, а тому обґрунтованим є зобов'язання відповідача відновити, починаючи з 21 квітня 2016 року, позивачці без перевизначення базового місяця індексацію пенсії за наростаючим підсумком відповідно до п. 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, виплатити заборгованість, яка виникла внаслідок перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198 п. 1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 06 червня 2017 року у справі №343/743/17 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Д. М. Старунський

судді В. М. Багрій

А. І. Рибачук

Повний текст судового рішення виготовлено 03.10.2017