Справа: № 823/922/17 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П. Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
Іменем України
25 вересня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.,
за участі секретаря: Козлової І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "А.Ф. "Злагода" на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 05.07.2017 у справі за адміністративним позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "А.Ф. "Злагода" до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання дій незаконними та скасування припису,-
СТОВ "А.Ф. "Злагода" звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання незаконними дії державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Дрозденка В.І. при проведенні перевірки дотримання вимог земельного законодавства СТОВ "А.Ф. Злагода"; скасування припису № 56/0/92-17-ДК/000014Пр/03/01-17 від 16.05.2017 про усунення порушень вимог земельного законодавства винесений державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Дрозденко В.І.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 05.07.2017 у задоволенні вищевказаного адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції від 05.07.2017 та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги.
У судове засідання - 25.09.2017 з'явились представники позивача та відповідача.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з чим погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальність "А.Ф. Злагода" ідентифікаційний код 33003862, зареєстроване 30.06.2004, місцезнаходження - 19453, Черкаська область, Корсунь-Шевченківський район, с. Шендерівка, за видом діяльності "Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур".
Ухвалою Придніпровського районного суду міста Черкаси від 24.04.2017 у справі № 711/3117/17, яка набрала законної сили 24.04.2017, надано дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки вимог земельного законодавства в частині використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів, СТОВ "А.Ф. Злагода" за період часу з 01.01.2016 по теперішній час. Проведення позапланової перевірки доручено Головному управлінню Держгеокадастру у Черкаській області з наданням спеціалістам цієї установи права доступу до документів, у дослідженні яких виникне необхідність при перевірці, з можливістю ознайомитись з ними та зняти з них копії для підтвердження висновків з предмету перевірки. Встановлено, що строк проведення перевірки не може перевищувати десяти робочих днів з моменту її початку. Строк дії ухвали до 24.05.2017. (а.с. 24).
03.05.2017 для забезпечення виконання ухвали Придніпровського районного суду міста Черкаси, Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області винесено наказ № 56ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності", яким доручено посадовим особам ГУ Держгеокадастру у Черкаській області здійснити перевірку СТОВ "А.Ф. Злагода" у термін з 03.05.2017 по 23.05.2017.
11.05.2017 у відповідності до акту обстеження земельної ділянки № 56/0/92-17-ДК/4/АО/10/01-17 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Дрозденко В.І., за участю начальника відділу Держгеокадастру у Городищенському районі Лисака P.O., проведено обстеження земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення, загальною площею 273,29 га, які розташовані в адмінмежах Вербівської сільської ради Городищенського району.
За результатами обстеження встановлено, що вказані земельні ділянки використовуються для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно довідки виконавчого комітету Вербівської сільської ради Городищенського району Черкаської області від 16.05.2017 за № 129 СТОВ "А.Ф. Злагода" в адміністративних межах Вербівської сільської ради Городищенського району Черкаської області орендує 1839,9606 га земель:
- 1560,4706га ріллі: 1348,718га - земельні частки паї у громадян; 211,7526 га по договорах оренди,з них: 82,2726 га - (34 шт.) - незатребувані (не переоформлені) земельні частки (паї); 4.1 га - з земель запасу; 19.39 га - проектні шляхи; 95.3929 га - резерв; 10.5971 га - резерв;
- 23.79 га - багаторічні насадження;
- 91.8 га - сінокоси;
- 75.4 га - пасовища;
- 45.7 га - господарчі двори;
- 15.8 га - господарчі шляхи;
- 2.8 га - забудовані землі з них: 0.2 га - гідроспоруди; 17.8га - болото; 5.3га - вода; 1.1га - інші землі.
Дана довідка щодо фактичного використання земель СТОВ "А.Ф. Злагода", 16.05.2017 видана ГУ Держгеокадастру Черкаській області згідно запиту.
На підставі договору по сплаті плати за землю № б/н від 11.01.2017, укладеного між Вербівською сільською радою та СТОВ "А.Ф. Злагода" щодо сплати коштів за використання земель сільськогосподарського призначення (для ведення товарного сільськогосподарського використання), розташованих за межами населеного пункту в адміністративних межах Вербівської сільської ради Городищенського району Черкаської області, встановлено, що земельні ділянки с/г призначення, зокрема і державної власності, використовуються позивачем.
Згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки № 56/0/92-17-ДК/0056/АП/09/01/-17 від 16.05.2017, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Дрозденко В.І., у присутності представника за довіреністю СТОВ "А.Ф. Злагода" Бондарчука Д.С., відповідно до вимог статей 6 і 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" проведено перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства СТОВ "А.Ф. Злагода".
В результаті проведеної перевірки встановлено порушення вимог земельного законодавства, а саме статей 125, 126 Земельного кодексу України, що полягає у самовільному зайнятті земельних ділянок сільськогосподарського призначення в адмінмежах Вербівської сільської ради Городищенського району за межами населеного пункту загальною площею 273, 29 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з них: 4.1 га - з земель запасу; 95.3929 га і 10.5971 га - землі резерву; 91.8 га - сінокоси; 75.4 га - пасовища.
З актом ознайомився представник за довіреністю СТОВ "А.Ф. Злагода" Бондарчук Д.С., проте від підписання та отримання його копії відмовився. (копія направлена поштою 18.05.2017).(а.с. 18).
Окрім того, 16.05.2017 на директора СТОВ "А.Ф. Злагода" - ОСОБА_1., внаслідок встановлених порушень статей 125, 126 Земельного кодексу України складено протокол про адміністративне правопорушення № 56/0/92-17-ДК/0007П/07/01/-17. (а.с. 22).
Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Дрозденко В.І. здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, яка становить 519 867 грн.
Директора СТОВ "А.Ф. Злагода" ОСОБА_1. зобов'язано на підставі припису від 16.05.2017 №56/0/92-17-ДК/000014Пр/03/01-17 усунути вказані порушення земельного законодавства.
Відповідно до ст. 9 Закону України № 963-IV від 19.06.2003 "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок.
Згідно ст. 6 цього Закону до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать: а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання; розміщення, проектування, будівництва та введення в дію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель; виконання комплексу необхідних заходів щодо захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, псування, забруднення, засмічення відходами, заростання бур'янами, чагарниками та дрібноліссям; дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою; дотримання правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереження захисних насаджень і межових знаків; додержання встановленого законодавством порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва; додержання строків розгляду заяв чи клопотань щодо набуття і реалізації прав на землю.
У відповідності до ст. 10 Закону України № 963-IV від 19.06.2003 "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Дрозденко В.І., як посадова особа Головного управління та з урахуванням Закону № 963-IV діяв в межах визначених повноважень.
При проведенні перевірки щодо дотримання вимог земельного законодавства СТОВ "А.Ф. Злагода" (на виконання ухвали Придніпровського районного суду міста Черкаси) посадовою особою ГУ Держгеокадастру у Черкаській області, виявлено факт самовільного зайняття земельних ділянок загальною площею 273, 29 га, які розташовані в адмінмежах Вербівської сільської ради Городищенського району Черкаської області.
Підставою для винесення наказу про проведення перевірки слугувала ухвала Придніпровського районного суду міста Черкаси від 24.04.2017 у справі № 711/3117/17, якою у зв'язку з необхідністю встановлення обставин кримінального провадження № 1201625000000023 щодо використання земельних ділянок СТОВ "А.Ф. Злагода" без правовстановлюючих документів і було зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області здійснити позаплановий захід у вигляді перевірки.
Тобто, перевірка позивача призначалась в рамках досудового розслідування і проведення її було обов'язком відповідача у відповідності до приписів КПК України.
Оскільки перевірка уповноваженою особою ГУ Держгеокадастру в Черкаській області роведена проводилась не суб'єкта господарювання - СТОВ "А.Ф. Злагода", а об'єкта - земельної ділянки, підстав для застосування у даному випадку приписів Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05.04.2007, яким визначено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) не було. Тому доводи апелянта з цього приводу є помилковими.
При здійсненні перевірки щодо дотримання вимог земельного законодавства, представником СТОВ "А.Ф. Злагода", який був присутній при складанні акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки, не надано жодних документів чи пояснень, які могли б свідчити про відсутність факту самовільного зайняття земельних ділянок. Даний факт також не спростовано представником апелянта у судовому засіданні - 25.09.2017.
Колегією суддів встановлено, що право користування (оренди) на земельні ділянки щодо яких здійснювалась перевірка, за СТОВ "А.Ф. Злагода" не зареєстроване, хоча у відповідності до довідки виконавчого комітету Вербівської сільської ради Городищенського району Черкаської області за № 129 від 16.05.2017 та договору по сплаті плати за землю № б/н від 11.01.2017, СТОВ "А.Ф. Злагода" використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення в адмінмежах Вербівської сільської ради Городищенського району за межами населеного пункту загальною площею 273, 29 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва: 4.1 га - з земель запасу; 95.3929 га і 10.5971 га - землі резерву; 91.8 га - сінокоси; 75.4 га - пасовища.
Згідно п. б частини першої ст. 211 Земельного кодексу України № 2768-III від 25.10.2001 громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення: самовільне зайняття земельних ділянок;
Підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок є: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки. Тому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що дії по складанню розрахунку розміру шкоди є правомірними.
Пояснення та обґрунтування апеляційних доводів, наведені представником апелянта у судовому засіданні - 25.09.2017 жодним чином не спростовують висновків суду першої інстанції та факту самовільного зайняття земельних ділянок.
З урахуванням вище викладеного та приписів ст. 159 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "А.Ф. "Злагода" залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 05 липня 2017 р - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено: 02.10.2017.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Аліменко В.О.
Безименна Н.В.