Постанова від 27.08.2017 по справі 367/3216/17

Справа №367/3216/17

Провадження № 2-а/367/308/2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2017 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючого судді Карабаза Н.Ф.,

при секретарі Когут К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Ірпінського міського суду Київської області звернулася ОСОБА_1 з позовом до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області про зобов'язання вчинити дії в якому зазначає, що 27 квітня 2017 року вона звернулася до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». До заяви додала дані про заробітну плату (лист від 28.03.2017 р. № 2809) видані Управлінням праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради щодо розміру заробітної плати на посаді, яку обіймала при виході на пенсію. До виходу на пенсію працювала на посаді заступника начальника відділу персоніфікованого обліку пільгових категорій громадян. Рішенням Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 05.05.2017 року № 49 їй відмовлено у перерахунку пенсії посадової особи місцевого самоврядування з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про винесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VІІІ, відповідно до якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення (перерахунку) всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 1 червня 2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються (перераховуються) відповідно до ряду Законів України, зокрема, «Про службу в органах місцевого самоврядування». Вважає рішення відповідача про відмову в проведенні перерахунку пенсії безпідставним, у зв'язку з чим змушена звертатися до суду за захистом своїх законних прав та інтересів. Просить визнати рішення Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови їй в перерахунку пенсії посадової особи місцевого самоврядування з 01.12.2015 року у зв'язку підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» протиправними; зобов'язати Ірпінське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області провести перерахунок пенсії посадової особи місцевого самоврядування в розмірі 81% заробітної плати з 01.12.2015 року, виходячи з довідки про заробітню плату, яка буде витребувана від Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради, у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням виплат.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася, через канцелярію суду надала заяву про розгляд справи за її відсутності.

В судове засідання представник Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області не з'явився, про місце, день та час розгляду справи повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали адміністративної справи суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 29.09.2010 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером.

Згідно рішення Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області № 49 від 05.05.2017 року в перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовлено.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01 січня 2015 року, внесено зміни до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачу, і викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Отже, на час звернення позивачки до відповідача із заявою про перерахунок було внесено зміни, які набрали чинності 01 січня 2015 року, а саме в статтю 37-1 Закону України «Про державну службу», що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».

Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року, на яку посилається позивачка регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

При цьому, cуд зауважує, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивачці не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Таким чином, з 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», а у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 6, 9, 11, 41, 69, 71, 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області про зобов'язання вчинити дії відмовити.

Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 22 серпня 2017 року.

Постанова буде виготовлена в повному обсязі 27 серпня 2017 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Н.Ф. Карабаза