Постанова від 27.03.2007 по справі 3/18-27/9а

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА

27.03.07 Справа№ 3/18-27/9а

Суддя Судова-Хомюк Н.М.

За участю секретаря КорольМ.Р.

розглянула справу

За позовом: Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м.Львів

До відповідача: Львівської міської ради,м.Львів

Про скасування ухвали Львівської міської ради №2559 «Про призупинення діяльності виконавчого комітету Львівської міської ради»від 14.07.2005р..

В судовому засіданні взяли участь:

Від позивача: Оприск Л.Є.- представник

Від відповідача : Оліярник Р.І. - представник

Сторонам роз»яснено їх права та обов»язки,згідно ст.ст.49,51 КАС України.

Суть спору: Позовні вимоги заявлені Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал», м.Львів до Львівської міської ради,м.Львів про скасування ухвали Львівської міської ради №2559 «Про призупинення діяльності виконавчого комітету Львівської міської ради»від 14.07.2005р..

Сторона позивача позовні вимоги підтримала, вказує, що спірна ухвала прийнята з порушенням Регламенту Львівської міської ради,прийнятим ухвалою від 09.07.1998р. та діючим на момент прийняття спірної ухвали.

Сторона відповідача у долученому до матеріалів справи поясненні на позовну заяву від 07.02.2007р.вказує, що спірна ухвала прийнята з порушенням чинного законодавства ,зупиненна міським головою,в зв»язку з чим не набрала чинності ,а тому не може бути скасована.

Суд, оцінивши подані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін , всебічно та повно з»ясувавши всі обставини справи, вважає , що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Акт державного чи іншого органу -це юридична форма рішень цих органів,тобто офіційний письмовий документ , який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов»язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу , який видав цей акт. Обов»язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв»язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів суб»єкта звернення .

Згідно постанови Львівського апеляційного суду від 11.12.2006р.у справі №3/130- 20/125 А

визнано незаконним рішення виконкому Львівської міської ради №1088 від 05.10.2005р. «Про тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення». Мотивувальна частина вказаної постанови містить посилання на ухвалу Львівської міської ради №2559 «Про призупинення діяльності виконавчого комітету Львівської міської ради»від 14.07.2005р..

Львівський апеляційний суд при розгляді даної справи встановив чинність ухвали Львівської міської ради №2559 «Про призупинення діяльності виконавчого комітету Львівської міської ради»від 14.07.2005р., з огляду на те, що спірна ухвала була оприлюднена в засобах масової інформації, доведена до відома територіальної громади. Апеляційна інстанція взяла також до уваги свідчення міського голови м.Львова про те, що останнім не було вчинено дій щодо не набрання чинності ухвали міської ради №2559 від 14.07.2006р., як це передбачено п.4 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

З огляду на вказані обставини, твердження сторони відповідача,що ухвала міської ради №2559 від 14.07.2006р.не набрала чинності є безпідставним.

Докази встановлені судом при розгляді справи не потребують доведення при розгляді справи, в якій беруть участь ті самі сторони.

Оскільки предметом судового розгляду є скасування ухвали Львівської міської ради №2559 «Про призупинення діяльності виконавчого комітету Львівської міської ради» від 14.07.2005р., суд вважає, що процедура прийняття ухвали відбулася з порушенням чинного законодавства та Регламенту - нормативного документу,який встановлює порядок скликання сесій Ради, підготовки і розгляду нею питань,проведення засідань, прийняття рішень Ради.

Порядок діяльності Львівської міської ради, як виборного представницького органу місцевого самоврядування визначається Конституцією України,Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих Рад народних депутатів», Регламентом Львівської міської ради, прийнятим ухвалою від 09.07.1998р. та діючим на момент прийняття спірної ухвали.

Згідно ст.19 Регламенту міської ради -міський голова є головною посадовою особою територіальної громади.

У відповідності до п.8 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний , міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

Розпорядженням міського голови м.Львова №523 від 13.07.2005р., проведення чергового пленарного засідання 15-ї сесії Львівської міської ради було визначено на 21.07.2005р..До матеріалів справи долучений порядок денний пленарного засідання 15-ї сесії Львівської міської ради від 21.07.2005р..

Стаття 52 вказаного Регламенту міської ради визначає,що порядок денний пленарного засідання сесії міської ради формує міський голова відповідно до порядку денного сесії.Підготовленість проектів ухвал та інших рішень Ради для включення до порядку денного пленарного засідання визначається Колегією на основі пропозицій та висновків комісій.

У відповідності до ст.47 Регламенту , проект ухвали, що планується винести на розгляд Ради, подається секретарю Ради у друкованій та електронній формі не пізніше як за два тижні до його розгляду на пленарному засіданні. Крім цього, проект ухвали повинен мати погоджувальні підписи автора проекту, юридичного відділу, голів відповідних постійних комісій та секретаря Ради.

Враховуючи наведене суд вважає, що при проведення пленарного засідання 15-ї сесії Львівської міської ради 4-ого скликання від 14.07.2005р. не було дотримано вказаних вище вимог, що передбачені Регламентом Львівської міської ради та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно п.2 ст.85 Регламенту проект рішення або пропозиція , які не отримали необхідної більшості голосів на підтримку,вважаються відхиленими. Регламент визначає, що у випадку повторного винесення питання на розгляд ради ,воно приймається 2/3 голосів. Питання про призупинення діяльності виконавчого комітету Львівської міської ради розглядалось на одному з попередніх пленарних засідань сесії міської ради і не набрало необхідної кількості голосів.

Питання про призупинення діяльності виконавчого комітету Львівської міської ради повторно було включено до порядку денного 14.07.2005р.і прийнято більшістю голосів.

Окрім цього, ст.89 Регламенту встановлює таємність голосування при персональному обранні призначенні, затвердженні на посади, чи до складу колегіальних органів або відкликання чи усунення з посади. Питання призупинення діяльності виконавчого комітету Львівської міської ради і виведення з його складу всіх діючих членів є питанням про усунення чи відкликання з посади колегіального органу. Однак депутати міської ради на пленарному засіданні сесії Львівської міської ради, що відбулась 14.07.2005р., по даному питанню прийняли рішення відкритим голосуванням.

Виконавчий комітет є виконавчим органом загальної компетенції сільської, селищної, міської ради. Він утворюється радою на строк її повноважень у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, який очолює виконавчий комітет, його заступника (заступників) з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. До складу виконавчого комітету за посадою також входить секретар відповідної ради. Основною формою роботи виконавчого комітету є його засідання, а формою правового акта - рішення. Виконавчий комітет є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади, згідно статті 51, 52, 53 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск, утворення інших виконавчих органів ради та затвердження їх структури в цілому, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання, обрання секретаря ради віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад. Проте ці питання вирішуються ними за поданням сільського, селищного, міського голови (пункти 3, 4, 5, 6 частини першої статті 26, пункти 4, 5, 6 частини третьої статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини п'ятої статті 6, частини першої статті 11, частини четвертої статті 16, пунктів 3, 5, 6, 9, 10, 16 частини першої статті 26, частин третьої і четвертої статті 41, частини шостої статті 42, статей 51, 52, 53, 54, частини четвертої статті 61, частини першої статті 62, частин першої, шостої, сьомої статті 63, частин четвертої, п'ятої, шостої статті 78, частин третьої, п'ятої, сьомої статті 79, абзацу третього пункту 2 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про місцеве самоврядування).

Органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19 Конституції України).

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 94,158-164, п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задоволити повністю.

2. Скасувати ухвалу Львівської міської ради №2559 від 14.07.2005 р., прийняту на 15-ій сесії 4-го скликання.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного господарського суду протягом десяти днів з моменту її підписання.

Суддя