Постанова від 18.09.2017 по справі 808/2409/17

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2017 року о/об 15 год. 54 хв.

Справа № 808/2409/17

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго"

до 1.Офісу великих платників податків ДФС, 2.Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго" (надалі - позивач або ПАТ "Донбасенерго") звернулось до суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків ДФС (надалі - відповідач-1, Офіс ВПП ДФС), Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС (надалі - відповідач-2, Запорізьке управління Офісу ВПП ДФС), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії відповідача-1 щодо нарахування пені в сумі 2050099 грн. 54 коп., яка нарахована за порушення строків оплати самостійно визначеного позивачем грошового зобов'язання у деклараціях з податку на додану вартість за червень та липень 2015 року, за період з 01.09.2015 по 29.10.2015 та з 01.09.2015 по 28.11.2015; 2) зобов'язати відповідача-2 скасувати пеню в сумі 2050099 грн. 54 коп., яка нарахована за порушення строків оплати самостійно визначеного позивачем грошового зобов'язання у деклараціях з податку на додану вартість за червень та липень 2015 року, за період з 01.09.2015 по 29.10.2015 та з 01.09.2015 по 28.11.2015; 3) зобов'язати відповідача-2 внести зміни до інтегрованої картки платника податків Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (код за ЄДРПОУ 23343582) шляхом виключення з неї нарахованої пені в сумі 2050099 грн. 54 коп., яка нарахована за порушення строків оплати самостійно визначеного позивачем грошового зобов'язання у деклараціях з податку на додану вартість за червень та липень 2015 року, за період з 01.09.2015 по 29.10.2015 та з 01.09.2015 по 28.11.2015.

Позивачем в адміністративному позові (а.с.5-11) зазначено, що ПАТ "Донбасенерго" задекларувало податкові зобов'язання з податку на додану вартість за червень 2015 року (податкова декларація від 20.07.2015 №9152995407) в сумі 62782164 грн. 00 коп. та за липень 2015 року (податкова декларація від 19.08.2015 №9174967641) в сумі 57906904 грн. 00 коп., при цьому не отримавши повної оплати за вироблену в червні-липні 2015 року електричну енергію навіть на дату подання позову. Враховуючи відсутність грошових коштів для своєчасного погашення податкових зобов'язань, у ПАТ "Донбасенерго" виник податковий борг за вказаними податковими деклараціями. Цей податковий борг був стягнутий на користь державного бюджету постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2015 у справі №805/4205/15-а. За порушення строків погашення узгодженого грошового зобов'язання відповідними контролюючими органами нарахована пеня, яка відображена в інтегрованій картці платника податків ПАТ "Донбасенерго" за 2016 рік всього: 10737139 грн. 36 коп. ПАТ "Донбасенерго" вважає, що з цієї суми 2050099 грн. 54 коп. пені нараховано протиправно, в порушення податкового законодавства. За правилами пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла в цей період) на суму податкового боргу після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання нараховується пеня. Предметом спору є самостійно визначене платником податків грошове зобов'язання за податковими деклараціями з податку на додану вартість за червень та липень 2015 року. Позивач з посиланням на п.203.1, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України зазначає, що самостійно визначене податкове зобов'язання за податковою декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року підлягало до сплати в строк до 30.07.2015 включно, а за липень 2015 року - до 30.08.2015 включно. Відповідно до редакції пп."а" пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла в період з 31.07.2015 по 31.08.2015) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом. Водночас, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків" від 17.07.2015 №655-VІІІ, який набрав чинності з 01.09.2015, пп."а" пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України викладено в новій редакції, відповідно до якої при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків нарахування пені розпочинається після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом. Отже, починаючи з 01.09.2015, платники податків звільнені законом від сплати пені протягом 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання. Рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Пеня, на відміну від штрафу, нараховується за кожний день існування порушення. Тобто, подією (фактом), є не лише дата початку порушення (день виникнення податкового боргу), а й кожний наступний день, протягом якого існує податковий борг. Оскільки нормами Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків" йому не надано зворотної сили, передбачене цим Законом звільнення від сплати пені застосовується лише з 01.09.2015. Таким чином, нараховуючи пеню за період з 31.07.2015 по 31.08.2015 включно, слід застосовувати чинний у вказаному періоді Закон, який дозволяє нараховувати пеню з першого робочого дня від дня граничного строку сплати грошового зобов'язання. Але з 01.09.2015 цей Закон втратив чинність, а чинний з 01.09.2015 Закон не дозволяє нараховувати пеню протягом 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання. По податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, закінчуються 29.10.2015, а по декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року - 28.11.2015. З огляду на викладене, пеня за порушення строків оплати самостійно визначеного позивачем грошового зобов'язання, була нарахована відповідними контролюючими органами в порушення пп."а" пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків"), а саме: по декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року за період з 01.09.2015 по 29.10.2015; по декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року за період з 01.09.2015 по 28.11.2015. Внаслідок цього порушення безпідставно нараховано 2050099 грн. 54 коп. пені. З 27.03.2017 усі права та обов'язки вказаних вище спеціалізованих державних податкових інспекцій з обслуговування великих платників податків, а також повноваження щодо здійснення владних функцій у правовідносинах, які є предметом даного спору, перейшли до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби. З 02.03.2017 ПАТ "Донбасенерго" перебуває на податковому обліку Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби. При переведенні платника податків на обслуговування з одного органу ДФС до іншого відбувається автоматична передача ІКП з попереднього на нове місце обліку. У разі визнання судом протиправності дій відповідача-1 з нарахування пені, прийняти рішення про її скасування та фактично відобразити це у ІКП зможе лише Запорізьке управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.

Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представником відповідача-1 подано до суду письмові заперечення (а.с.136-137), в яких зазначено наступне: ПАТ "Донбасенерго" задекларувало податкові зобов'язання з податку на додану вартість за червень 2015 року (податкова декларація від 20.07.2015 №9152995407) в сумі 62782164 грн. 00 коп. та за липень 2015 року (податкова декларація від 19.08.2015 в сумі 57906904 грн. 00 коп. В редакції, що діяла на цей період початок нарахування пені був визначений, пп.129.1.1 п.1291 ст.129 Податкового кодексу України при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження). При цьому був визначений і кінець нарахування пені відповідно до пп.129.3.1 п.129.3 ст.129 Податкового кодексу України у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань. Таким чином, Закон України "Про внесення змін до податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків", який набрав чинності з 01.09.2015 (пп.129.1.1 п.1291 ст.129 Податкового кодексу України викладено у новій редакції), не може змінити початок та кінець нарахування пені. Рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 визначено, що положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи). Враховуючи відсутність прямої вказівки у Кодексі на зворотну дію у часі закону, застосування положень статті 129 Кодексу у редакції, яка діє з 01.09.2015, застосовується до правовідносин, які виникли з 01.09.2015, тобто до відносин, коли граничний строк сплати грошового зобов'язання припадає на дату починаючи з 01.09.2015. Зважаючи на зазначене, правову позицію щодо спірних правовідносин потрібно розуміти так, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Представник відповідача-1,2 проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2015 у справі №805/4205/15-а, яка 24.12.2015 набрала законної сили, задоволено позов Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС до Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" та стягнуто на користь Державного бюджету України з Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" кошти за податковим боргом з рахунків платника податків у банках, що його обслуговують: податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 393991245 грн. 73 коп.; податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в сумі 55907532 грн. 95 коп. (а.с.23-28).

Також, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2015 у справі №805/4205/15-а встановлено спосіб, строки і порядок виконання постанови суду шляхом сплати податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 393991245 грн. 73 коп.; з податку на прибуток підприємств і організацій в сумі 55907532 грн. 95 коп. шляхом визначення для ПАТ "Донбасенерго" виконання судового рішення в строк до 15.11.2020 відповідно до підписаних Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС та ПАТ "Донбасенерго" графіків погашення податкового боргу, шляхом сплати грошовими коштами, у тому числі за допомогою механізму, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України №375 та в іншій спосіб, передбачений законодавством України, з можливістю дострокового погашення зі збереженням строку сплати у черговій послідовності відповідно до графіків погашення податкового боргу.

Згідно з постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2015 у справі №805/4205/15-а позовні вимоги Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС були обґрунтовані заборгованістю ПАТ "Донбасенерго" по сплаті з податку на додану вартість та пені у розмірі 393991245 грн. 73 коп., яка виникла на підставі Податкових декларацій з податку на додану вартість за квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2015 року. До суми платежу з податку на додану вартість, визначеної постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2015 у справі №805/4205/15-а увійшли й: 62782164 грн. 00 коп. за Податковою декларацією з податку на додану вартість за червень 2015 року (№9152995407); 57906904 грн. 00 коп. за Податковою декларацією з податку на додану вартість за липень 2015 року (№9174967641).

Також, у постанові Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2015 у справі №805/4205/15-а зазначено наступне: "… Податковим органом згідно з вимогами цієї статті нарахована відповідачу пеню відповідно до вищевказаних податків у сумі 11246938,20 грн. та суму 2514164,66 грн. …" (а.с.25).

Сторонами не надано доказів входження суми пені нарахованої за порушення строків оплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість за червень та липень 2015 року (за періоди: з 01.09.2015 по 29.10.2015 та з 01.09.2015 по 28.11.2015) - до суми пені, стягнутої на користь Державного бюджету України з ПАТ "Донбасенерго" постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2015 у справі №805/4205/15-а.

Судом досліджено: Податкову декларацію з податку на додану вартість за 6 місяців 2015 року (звітна, загальна), якою ПАТ "Донбасенерго" визначило самостійно зобов'язання у сумі 62782164 грн. 00 коп. (а.с.13-17); Податкову декларацію з податку на додану вартість за 7 місяців 2015 року (звітна, загальна), якою ПАТ "Донбасенерго" визначило самостійно зобов'язання у сумі 57906904 грн. 00 коп. (а.с.18-22).

Додані до податкової звітності з податку на додану вартість Квитанції №1 свідчать про прийняття цих декларацій контролюючим органом і визнання їх податковою звітністю.

Позивачем надано до суду платіжні документи (платіжні доручення) про самостійну сплату податкових зобов'язань з податку на додану вартість за періоди, які становлять предмет спору по справі (а.с.29-33).

Сторонами надано до суду документи (витяги з інтегрованої картки) стосовно стану розрахунків ПАТ "Донбасенерго" з податку на додану вартість, згідно яких позивачу нараховано пеню у 2016 році у сумі 10737139 грн. 36 коп. (а.с.34-40, 159-168, 183-219).

При цьому, позивачем надано до суду докладний Розрахунок пені, який, на його думку, відповідає вимогам пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України (у редакції, яка існувала на момент виникнення спірних правовідносин), з яких виходить, що 2050099 грн. 54 коп. пені нараховано контролюючим органом протиправно (а.с.41-43, 145-148).

У відповідачів-1,2 з приводу арифметичних калькуляцій вирахування позивачем пені у сумі 2050099 грн. 54 коп. зауваження відсутні.

У ст.31 Податкового кодексу України зазначено наступне: "31.1. Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. 31.2. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. 31.3. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо. Зміна платником податку, податковим агентом або представником платника податку чи контролюючим органом встановленого строку сплати податку та збору забороняється, крім випадків, передбачених цим Кодексом".

У ст.32 Податкового кодексу України зазначено наступне: «32.1. Зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. 32.2. Зміна строку сплати податку здійснюється у формі: відстрочки; розстрочки. 32.3. Зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обов'язку».

Податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України).

За приписами пп.62.1.1-62.1.2 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Як передбачено п.1 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого 07.04.2016 наказом Міністерства фінансів України №422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за №751/28881 (надалі - «Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»), цей Порядок визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Згідно з п.2 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях: інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.

Відповідно до п.1 Глави 1 Розділу ІІ «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

У п.203.1 ст.203 Податкового кодексу України зазначено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Як було передбачено пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України у редакції до 01.09.2015, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом; …».

У зв'язку із внесенням змін пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України у редакції з 01.09.2015 передбачав, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.

Згідно з Розрахунком пені, здійсненим позивачем, граничною датою оплати грошового зобов'язання за Податковою декларацією з податку на додану вартість за 6 місяців 2015 року (№9152995407) є - 30.07.2015. Датою фактичної оплати є 29.07.2016, тобто вже на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2015 у справі №805/4205/15-а (а не у добровільному порядку). Період, за який розраховано пеню контролюючим органом є з 31.07.2015 по 29.07.2016, з них протягом 90 днів - з 01.09.2015 по 29.10.2015 (59 днів).

Позивачем, розрахунок пені здійснюється із суми боргу за Податковою декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року - 5616110 грн. 17 коп. (станом на 29.07.2016). Виходячи з вказаної суми боргу за Розрахунком контролюючого органу сума пені, яка підлягає нарахуванню становить: 853033 грн. 28 коп. (за 2015 рік) та 1165573 грн. 03 коп. (за 2016 рік), а всього - 2018606 грн. 31 коп. Звідси, позивач вважає, що сума неправомірно нарахованої пені становить 326811 грн. 45 коп.

Також, Розрахунок пені здійснюється позивачем із суми боргу за Податковою декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року - 2472940 грн. 38 коп. (станом на 23.09.2016). Виходячи з вказаної суми боргу за Розрахунком контролюючого органу сума пені, яка підлягає нарахуванню становить: 375615 грн. 93 коп. (за 2015 рік) та 649450 грн. 90 коп. (за 2016 рік), а всього - 1025066 грн. 83 коп. Тому, позивач вважає, що сума неправомірно нарахованої пені становить 143904 грн. 80 коп.

Відповідно до Розрахунку пені, здійсненого позивачем граничною датою оплати грошового зобов'язання за Податковою декларацією з податку на додану вартість за липень 2015 року (№9174967641) є - 30.08.2015. Датою фактичної оплати є 23.09.2016, тобто вже на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2015 у справі №805/4205/15-а (а не у добровільному порядку). Період, за який розраховано пеню контролюючим органом є з 31.08.2015 по 29.07.2016, з них протягом 90 днів - з 01.09.2015 по 28.11.2015 (89 днів).

Позивачем, розрахунок пені здійснюється із суми боргу за Податковою декларацію з податку на додану вартість за липень 2015 року - 3143169 грн. 79 коп. (станом на 23.09.2016). Виходячи з вказаної суми боргу за Розрахунком контролюючого органу сума пені, яка підлягає нарахуванню становить: 343182 грн. 47 коп. (за 2015 рік) та 742921 грн. 67 коп. (за 2016 рік), а всього - 1086104 грн. 14 коп. Звідси, позивач вважає, що сума неправомірно нарахованої пені становить 248319 грн. 02 коп.

Також, Розрахунок пені здійснюється позивачем із суми боргу за Податковою декларацію з податку на додану вартість за липень 2015 року - 5616110 грн. 17 коп. (станом на 15.10.2016). Виходячи з вказаної суми боргу за Розрахунком контролюючого органу сума пені, яка підлягає нарахуванню становить: 613186 грн. 91 коп. (за 2015 рік) та 1436803 грн. 53 коп. (за 2016 рік), а всього - 2049990 грн. 44 коп. Тому, позивач вважає, що сума неправомірно нарахованої пені становить 443688 грн. 09 коп.

Станом на 15.11.2016 Розрахунок пені здійснюється позивачем із суми боргу за Податковою декларацію з податку на додану вартість за липень 2015 року - 5616110 грн. 17 коп. Виходячи з вказаної суми боргу за Розрахунком контролюючого органу сума пені, яка підлягає нарахуванню становить: 613186 грн. 91 коп. (за 2015 рік) та 1590924 грн. 33 коп. (за 2016 рік), а всього - 2204111 грн. 24 коп. Тому, позивач вважає, що сума неправомірно нарахованої пені становить 443688 грн. 09 коп.

Крім того, Позивачем, розрахунок пені здійснюється із суми боргу за Податковою декларацію з податку на додану вартість за липень 2015 року - 5616110 грн. 17 коп. (станом на 15.12.2016). Виходячи з вказаної суми боргу за Розрахунком контролюючого органу сума пені, яка підлягає нарахуванню становить: 613186 грн. 91 коп. (за 2015 рік) та 1740073 грн. 49 коп. (за 2016 рік), а всього - 2353260 грн. 40 коп. Звідси, позивач вважає, що сума неправомірно нарахованої пені становить 443688 грн. 09 коп.

Враховуючи наведене, суд погоджується з тим, що позивачу пеню у сумі 2050099 грн. 54 коп. нараховано неправомірно, з порушенням пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України у редакції з 01.09.2015.

Нарахована пеня у сумі 2050099 грн. 54 коп. не є рішенням у розумінні приписів ст.17 КАС України, а, отже, суд вважає, що у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання відповідача-2 скасувати пеню у сумі 2050099 грн. 54 коп. має бути відмовлено.

Водночас позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача-1 щодо нарахування пені у сумі 2050099 грн. 54 коп. та зобов'язання відповідача-2 внести зміни до інтегрованої картки платника податків шляхом виключення з неї нарахованої пені у сумі 2050099 грн. 54 коп. суд вважає такими, що можуть бути задоволені.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково (ч.1 ст.162 КАС України).

Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Як зазначено у ч.2 ст.162 КАС України, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Офісу великих платників податків ДФС щодо нарахування пені у сумі 2050099 грн. 54 коп. за порушення строків оплати самостійно визначеного Публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» грошового зобов'язання у податковій звітності з податку на додану вартість за червень та липень 2015 року, за періоди: з 01.09.2015 по 29.10.2015 та з 01.09.2015 по 28.11.2015.

Зобов'язати Запорізьке управління Офісу великих платників податків ДФС внести зміни до інтегрованої картки платника податків Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (код за ЄДРПОУ 23343582) шляхом виключення з неї пені у сумі 2050099 грн. 54 коп., нарахованої за порушення строків оплати самостійно визначеного Публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» грошового зобов'язання у податковій звітності з податку на додану вартість за червень та липень 2015 року за періоди: з 01.09.2015 по 29.10.2015 та з 01.09.2015 по 28.11.2015.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» з бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДФС судові витрати у сумі 1600 грн. 00 коп.

Присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» з бюджетних асигнувань Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС судові витрати у сумі 1600 грн. 00 коп.

Повернути Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» судовий збір у сумі 29151 грн. 49 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 18.09.2017.

Суддя О.О. Прасов