Справа № 682/1229/17
Головуючий у 1-й інстанції: Зеленська В.І.
Суддя-доповідач: Кузьмишин В.М.
14 вересня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьмишина В.М.
суддів: Боровицького О. А. Сушка О.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 03 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, публічного акціонерного товариства "Управління будівництва Хмельницької АЕС" про визнання незаконними дій та зобовязання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,
в травні 2017 року ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (далі - Славутського ОУ ПФУ Хмельницької області, відповідач 1), публічного акціонерного товариства "Управління будівництва Хмельницької АЕС" (далі - ПАТ УБ ХАЕС, відповідач 2) про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії.
Постановою Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 03 липня 2017 року адміністративний позов задоволено:
-визнано протиправними дії Славутського ОУ ПФУ Хмельницької області щодо відмови позивачу в зарахуванні заробітної плати в сумі 630,40 крб. за період роботи в зоні відчуження внаслідок аварії на ЧАЕС з 08.06.1986 по 17.06.1986 року для перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи");
- зобов'язано Славутське ОУ ПФУ Хмельницької області здійснити позивачу перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з часу звернення за перерахунком - з 15.09.2016 року з урахуванням заробітної плати в сумі 630,40 крб. за період роботи в зоні відчуження внаслідок аварії на ЧАЕС з 08.06.1986 по 17.06.1986 року, відповідно до довідки про заробітну плату від 19.07.2016 № 1302/103, виданої ПАТ "Управління будівництва Хмельницької АЕС".
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а також відсутні клопотання від осіб, які беруть участь у справі про розгляд справи за їх участю, суд визнав за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач працював в ПАТ УБ ХАЕС та з 08.06.1986 по 17.06.1986 року був відряджений на роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії та визнаний інвалідом 3 групи у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; з 2007 року отримує пенсію по інвалідності.
15 вересня 2016 року позивач звернувся до Славутського ОУ ПФУ в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 19.07.2016 № 1302/103, виданої ПАТ УБ ХАЕС, про заробітну плату, отриману у зв'язку з відрядженням для ліквідації наслідків на ЧАЕС у червні та у серпні 1986 року в загальній сумі 1043, 40 крб (в червні 413,00 крб. + в серпні 630,40 крб.).
Листом від 29.11.2016 № 96/9-14 Славутське ОУ ПФУ повідомило позивачу, що перерахунок пенсії йому здійснено з урахуванням заробітної плати в розмірі 413,00 крб, виплаченої у червні 1986 року, відповідно до довідки про заробітну плату форми № 122 від 17.09.2007 року № 1302/81, виданої ПАТ УБ ХАЕС, без врахування заробітної плати в серпні 1986 року. Крім того, Славутське ОУ ПФУ зазначила, що не вбачає підстав для зарахування позивачу заробітку, отриманого у серпні 1986 року для перерахунку пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, проаналізувавши акти перевірки пенсійного органу та інформацію, наведену у довідці ПАТ УБ ХАЕС від 19.07.2016 № 1302/103, дійшов висновку, що дані цих документів не суперечать одне одному та лише підтверджують факт отримання позивачем заробітної плати в сумі 1043,40 крб., тому, виходичи з положень ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Судова колегія погоджується з таким висновком та зазначає наступне.
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до п. 3 Порядку у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження, зокрема менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Відповідно до наказу від 05.06.1986 № 39-к по УБ ХАЕС позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 08.06.1986 по 17.06.1986 року.
Згідно з довідкою МСЕК ОСОБА_2 є інвалідом 3 групи у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що стверджується посвідченням серії НОМЕР_1.
З довідки від 19.07.2016 № 1302/103, виданої ПАТ УБ ХАЕС, встановлено, що заробітна плата позивача за червень 1986 р становить 498,72 крб, в т.ч. з/пл. по ЧАЕС 413,00 крб; а заробітна плата за серпнь 1986 р - 905,02 крб, в т.ч. з/пл по ЧАЕС 630,40 крб., що відповідає первинним документам.
Зокрема, відповідно до книги нарахувань заробітної плати за 1986 р в червні 1986 року ОСОБА_2 зазначено нараховану заробітну плату всього 498,72 крб, в тому числі в графі "Чорнобиль" 413,00 крб; згідно з книгою нарахувань заробітної плати за 1986 р в серпні 1986 р позивачу зазначено нараховану заробітну плату всього 905,02 крб, в тому числі в графі "Чорнобиль" 630,40 крб. Згідно з листом ПАТ УБ ХАЕС від 19.07.2016 № 1302/103 під рахунком "76" нарахована заробітна плата по ЧАЕС.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає вірним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що дії Славутського ОУ ПФУ Хмельницької області щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням заробітної плати 630,40 крб. за період роботи з 08.06.1986 по 17.06.1986 року - неправомірні, внаслідок чого позивач має право на перерахунок пенсії.
Доводи апеляційної скарги не спростовують наведене.
Відповідно до частини 1 статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України залишити без задоволення, а постанову Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 03 липня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Кузьмишин В.М.
Судді Боровицький О. А. Сушко О.О.