Ухвала від 20.09.2017 по справі 545/1123/17

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2017 р.Справа № 545/1123/17

Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Яковенка М.М.

суддів: Лях О.П., Старосуда М.І.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на постанову Полтавського районного суду Полтавської області від 13 липня 2017 року по справі № 545/1123/17 за позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області в якому просив: визнати протиправною відмову відповідача щодо призначення пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі поданих документів.

Постановою Полтавськогоо районного суду Полтавської області від 13 липня 2017 року задоволено позов (а.с.31-33).

Визнано протиправною відмову Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо призначення пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язано Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області вчинити дії щодо призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі поданих документів.

Відповідач не погодившись з постановою суду першої інстанції, посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийняття з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі (а.с. 39-40). Апелянт наголошує, що подані позивачем документи, безпосередньо довідка ПОД КП «Сервіссоюз» №474/1 від 16.11.1992 року, з урахуванням Розділу 2 Порядку №22-1 не є належним доказом на підтвердження передбачених законом відомостей для призначення дострокової пенсії.

Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, з урахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України. Сторони в судове засідання не з'явились. Неявка сторін, явка яких обов'язковою не визнавалась, не є перешкодою для вирішення для розгляду та вирішення справи за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 від 18.01.1993 року, та користується відповідними пільгами.

З 1986 року по 1990 рік ОСОБА_1 працював водієм в Полтавському обласному ремонтно-будівельному тресті, що підтверджується копією трудової книжки та довідкою №59 від 02.04.1998 року ПОД КП «Сервіссоюз» (а.с.12-16, 11)

Так, згідно довідки ПОД КП «Сервіссоюз» №474/1 від 16.11.1992 року вбачається, що позивач у період з 08.06.1986 року по 14.06.1986 рік, з 03.07.1986 року по 08.07.1986 рік, з 27.07.1986 року по 01.08.1986 рік у зв'язку з виконанням трудових обов'язків перебував безпосередньо у зоні відчуження в с.Старосілля Чорнобильської зони по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Виплачена заробітна плата 146 крб. з урахуванням коефіцієнта 3 відповідно до Постанови Ради Міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10.06.1986 р. №2076-7. (а.с.9).

Належність довідки позивачу встановлена рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 26.01.2017 року (а.с.17).

Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, надавши документи, які свідчать про отримання ним статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та виконання ним робіт у зоні відчуження.

Рішенням Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 27.04.2017 року за № 67 позивачу ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку у зв'язку з відсутністю передбачених п.п.5 п.2.1 розділу 2 Порядку №22-1 первинних документів, підтверджуючих період роботи в зоні відчуження (а.с.8).

Здійснюючи апеляційний перегляд колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років.

Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (надалі - Порядок).

Відповідно до п.2.1. Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Відповідно до п.2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначений сполучних «або» що свідчить про альтернативність вказаних документів, а не про обов'язковість подання перелічених у повному обсязі документів.

Таким чином, зі змісту абз. 6 п.п.5 п.2.1 розділу ІІ вказаного Порядку слідує, що підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Окрім того, колегія суддів зазначає, що відповідно до ст.2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році. Межі цих зон установлюються та переглядаються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з Національною академією наук, центральними органами виконавчої влади, сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави, безпеки використання ядерної енергії, управління зоною відчуження та зоною безумовного (обов'язкового) відселення, на основі експертних висновків.

Згідно до Додатку №1 до постанови КМ УРСР від 23.07.1991 року №106 «Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» місто Чорнобиль та село Старосілля Чорнобильського району Київської області віднесено до до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи - зони відчуження.

Статтею 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Згідно зі ст.65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).

Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Як вже було встановлено, що Довідкою №474/1 від 16.11.1992 року виданої ПОД КП «Сервіссоюз» підтверджено, що позивачу за роботу в населеному пункті с.Старосілля Чорнобильської зони відчуження в період: з 08.06.1986 року по 14.06.1986 року, з 03.07.1986 року по 08.07.1986 року, з 27.07.1986 року по 01.08.1986 року по місцю роботи Облпобутрембудтрест виплачено підвищену заробітну плату із встановленим коефіцієнтом кратності 3. Зазначена довідка підтверджена судовим рішнням (а.с. 9).

Відповідно до положень статті 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Сукупність наявних документів, які узгоджуються у повному обсязі з вимогами п.2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 05.11.2005 року №22-1, надавали правову можливість для призначення пенсії позивачу, а тому відмова у такому призначенні є протиправною.

З урахуванням чого, колегія суддів погоджує висновки суду першої інстанції, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а надана ним довідка ПОД КП «Сервіссоюз» №474/1 від 16.11.1992 року є належним доказом на підтвердження передбачених законом відомостей, поданими ним документами підтверджено період роботи та населений пункт, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в зв'язку з чим, позивачу безпідставно відмовлено прийнятим рішенням відповідача від 27.04.2017 року за №67 у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до п.1 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позов позивача є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки вимога відповідача про ненадання первинних документів, які підтверджують період роботи в зоні відчуження не ґрунтується на нормах закону та спростовуються матеріалами справи.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Жодні доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст. ст.2, 11, 159, 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211-212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області - залишити без задоволення.

Постанову Полтавського районного суду Полтавської області від 13 липня 2017 року по справі № 545/1123/17 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Яковенко М.М.

Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Старосуд М.І.