21 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/7261/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Іваничівського районного суду Волинської області від 29 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 17.05.2017 звернулася в суд з адміністративним позовом до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, в якому просила визнати неправомірними дії Нововолинсько - Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови їй у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-УІІІ та зобов'язати відповідача зарахувати період її роботи з 03.05.1993 по 05.06.2013 у Державній податковій інспекції Іваничівської державної адміністрації до стажу державної служби та призначити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»№889-УІІІ з 28 квітня 2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач протиправно відмовив їй у призначенні пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» у зв'язку з тим, що посадовим особам контролюючих органів згідно ст. 343.1 Податкового кодексу України присвоюють спеціальні звання і відповідно ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України № 3723-ХІІ. Вважає такі дії відповідача неправомірними і такими, що порушують її конституційне право на пенсійне забезпечення.
Постановою Іваничівського районного суду Волинської області від 29 травня 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано неправомірними дії Нововолинсько -Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до Закону «Про державну службу» №889-УІІІ. Зобов'язано Нововолинсько - Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області зарахувати період роботи з 03.05.1993 по 05.06.2013 у Державній податковій інспекції Іваничівської державної адміністрації до стажу державної служби та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»№889-УІІІ з 28 квітня 2017 року.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Нововолинсько - Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Апеляційну скаргу обгрунтовує тим, що посадові особи органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, Кабінетом Міністрів України не віднесені до відповідних категорій посад державних службовців. Тобто, якщо особа працювала у державній податковій службі на посаді, за якою присвоюється спеціальне звання та виходить на пенсію не з посади державного службовця, вказаний період стажу державної служби їй не зараховується.
Враховуючи те, що постанова суду першої інстанції прийнята в порядку скороченого провадження, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд даної справи судом апеляційної інстанції здійснюється в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.
Суд, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 2013 року перебуває на обліку у Нововолинсько-Іваничівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
28.04.2017, досягши необхідного пенсійного віку (57 років), передбаченого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та маючи необхідний стаж роботи на посадах державної служби, позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року.
05.05.2017 Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області відмовило ОСОБА_1 за тих обставин, що посадовим особам контролюючих органів згідно ст. 343.1 Податкового кодексу України присвоюють спеціальні звання і відповідно ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ.
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернулась з даним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання, займають посади державних органах щодо практичного виконання завдань і функцій державі (зокрема у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, а отже, перебувають на державній службі та є державними службовцями.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними, такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З матеріалів справи встановлено, що 03 травня 1993 року позивача призначено на посаду державного податкового інспектора Державної податкової інспекції Іваничівської районної державної адміністрації Волинської області.
01 серпня 1994 року позивач прийняла присягу державного службовця та без перерви в роботі до 05 червня 2013 року працювала на різних посадах в державній податковій інспекції.
Згідно ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Статтею 1 цього Закону визначено, що державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження. Посадовими особами відповідно до частини 2 статті 2 вказаного Закону вважаються керівники та заступники керівників державних органів та їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій.
Згідно абз. 1-3 п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року № 503-р до категорії посад державних службовців були включені посади працівників ДПА, які не мають спеціальних звань.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що посадові особи податкової служби, яким присвоєно спеціальне звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, тому період проходження служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного суду України від 22 жовтня 2013 року у справі №21-340а13.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що посадові особи податкових органів є державними службовцями і відповідно до цього мають право на призначення пенсії на умовах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Відтак, доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198 п. 1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області залишити без задоволення, а постанову Іваничівського районного суду Волинської області від 29 травня 2017 року у справі №156/511/17 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Д. М. Старунський
судді В. М. Багрій
А. І. Рибачук