Ухвала від 20.09.2017 по справі 2а-1785/09/0308

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення апеляційної скарги без руху

20 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/9665/17

Суддя Львівського апеляційного адміністративного суду Гінда О.М., перевіривши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 07 вересня 2016 року про відмову в задоволенні зави щодо поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі за адміністративним ОСОБА_2 до Пенсійного фонду України в м. Луцьку про зобов'язання провести нарахування щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни, -

встановив:

ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 07.09.2016 відмовлено ОСОБА_2 в задоволенні заяви щодо поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання.

Із цією ухвалою не погодився ОСОБА_1 та подав на неї апеляційну скаргу.

Однак, подана апеляційна скарга не відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 187 КАС України в апеляційній скарзі зазначається, зокрема найменування адміністративного суду апеляційної інстанції, до якого подається скарга.

Як вбачається з матеріалів справи, оскаржена ухвала постановлена у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Пенсійного фонду України в м. Луцьку про зобов'язання провести нарахування щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни в порядку Кодексу адміністративного суду України.

Однак, у апеляційній скарзі ОСОБА_1 невірно зазначено суд, до якого подається апеляційна скарга (Апеляційний суд Волинської області).

Крім того, апелянтом порушено вимоги п.2, 4 ч. 2 ст. 187 КАС України, оскільки в апеляційній скарзі відсутня поштова адреса особи, яка подає апеляційну скаргу, номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є, належні обґрунтування вимог особи, яка подала апеляційну скаргу, із зазначенням того, у чому полягає неправильність чи неповнота дослідження доказів і встановлення обставин у справі та (або) застосування норм.

Також, у поданій апеляційній скарзі, особа, яка її подала, всупереч ч. 3 ст. 187 КАС України не зазначила чи бажає вона взяти участь у судовому засіданні суду апеляційної інстанції, чи просить суд розглянути справу за її відсутності.

Вказані вище недоліки апеляційної скарги слід усунути шляхом надіслання апелянтом до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги, яка б відповідала вимогам ст. 187 КАС України, зокрема, із значенням у ній належним чином сформульованих вимог до суду апеляційної інстанції та їх обґрунтувань, відомостей чи бажає особа, яка подає апеляційну скаргу, взяти участь у судовому засіданні суду апеляційної інстанції, чи просить суд розглянути справу за його відсутності.

Поряд з цим слід зазначити, що виходячи з положень ст. 185 КАС України особи, які не брали участі у справі мають право оскаржувати судові рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Враховуючи те, апеляційна скарга подана ОСОБА_1, який не брав участь у справі, слід навести обґрунтування того, які права, свободи, інтереси чи обов'язки апелянта. зачіпає оскаржувана ухвала, оскільки у поданій апеляційній скарзі такі обґрунтування відсутні.

Разом з тим, апеляційна скарга подана без додержання вимог ч. 6 ст. 187 КАС України, оскільки до неї не долучено документ про сплату судового збору. При цьому, у поданій апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить звільнити його від сплати судового збору, однак доказів, які дають апелянту право на звільнення від сплати судового збору на підставі ст. 5, 8 Закону України «Про судовий збір» чи обґрунтованості підстав такого звільнення, ним не надано.

Частиною 1 ст. 87 КАС України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно із ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).

Статтею 5 вищезазначеного Закону передбачено пільги щодо сплати судового збору та визначено перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору в усіх судових інстанціях.

Статтею 8 Закону № 3674-VI передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Вказаній нормі кореспондують положення ч. 1 ст. 88 КАС України, з аналізу яких можна дійти висновку, що звільнення, зменшення, відстрочення або розстрочення сплати судового збору може бути здійснено судом за умови важкого майнового стану особи, яка цей збір має сплатити. При цьому, саме на останню покладено обов'язок доведення суду важкого майнового стану.

Однак, апелянт не надав належних доказів, які б свідчили про звільнення його від сплати судового збору чи важкий майновий стан, а отже відсутні підстави для задоволення клопотання ОСОБА_1

Ставки судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду визначені Законом України “Про судовий збір”.

Частиною 1 статті 4 Закону України “Про судовий збір” передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно із статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2017 рік” прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом на 01 січня 2017 року становить 1600 грн.

Частиною 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір” визначено ставки судового збору, відповідно до якої за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на ухвалу суду сплачується 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відтак, розмір судового збору який підлягає сплаті за подання апеляційної скарги становить 1600 грн.

Зазначені недоліки апеляційної скарги мають бути усунуті шляхом надіслання на адресу Львівського апеляційного адміністративного суду документа, який підтверджує те, що апелянт звільнений від сплати судового збору або оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 1600 грн за реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м. Львова, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38007573, Банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області, Код банку отримувача (МФО) - 825014, рахунок отримувача - 31219206781004, Код класифікації доходів бюджету - 22030001, Призначення платежу - Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський апеляційний адміністративний суд, код ЄДРПОУ - 34668371.

Крім того, апеляційна скарга подана з пропуском строку на апеляційне оскарження без наведення в ній поважних причин пропуску цього строку.

Відповідно до ч. 3 ст. 186 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Як вбачається із матеріалів справи, 07.09.2016 Луцьким міськрайонним судом Волинської області постановлено оскаржувану ухвалу.

30.05.2017 ОСОБА_1 подано до Луцького міськрайонного суду Волинської області апеляційну скаргу, яка до Львівського апеляційного адміністративного суду скерована 18.09.2017.

Враховуючи те, що оскаржувана ухвала постановлена 07.09.2016, а апеляційна скарга подана 30.05.2017, а тому така подана із пропуском строку на апеляційне оскарження.

При цьому, апелянт просить поновити строк на апеляційне оскарження, однак не наводить жодних поважних причин, з яких цей строк пропущено.

Згідно з абзацом 1 частини 4 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 186 Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.

Вказаний недолік апеляційної скарги повинен бути усунутий шляхом надіслання на адресу Львівського апеляційного адміністративного суду вмотивованої заяви про поновлення строку апеляційного оскарження із наведенням поважних підстав його пропуску.

При цьому, особі, яка подає апеляційну скаргу, слід роз'яснити, що відповідно до абзацу 2 частини 4 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України в разі, якщо заяву про поновлення не буде подано в зазначений строк, або вказані нею підстави, для поновлення строку апеляційного оскарження будуть визнані неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті апеляційного провадження.

Враховуючи те, що подана апеляційна скарга не відповідає вимогам п.п. 1,2, 4 ч. 2, ч.ч. 3, 6 ст. 187 КАС України, а також те, що особою, яка подала апеляційну скаргу пропущено строк на апеляційне оскарження та не наведено обґрунтованих причин пропуску цього строку, у відповідності до ст.ст. 108, 189 КАС України таку апеляційну скаргу слід залишити без руху.

Керуючись ст.ст. 87, 108, 187, 189, 212, 254 КАС України, суддя -

ухвалив:

відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 07 вересня 2016 року про відмову в задоволенні зави щодо поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі № 2а-1785/09/0308 за адміністративним ОСОБА_2 до Пенсійного фонду України в м. Луцьку про зобов'язання провести нарахування щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни - залишити без руху.

Встановити ОСОБА_1 тридцятиденний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для усунення недоліку апеляційної скарги.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особі, яка подала апеляційну скаргу, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

СуддяОСОБА_3