Постанова від 20.09.2017 по справі 821/1215/17

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/1215/17

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Поліекспо" до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області, Управління Державної казначейської служби України в м. Херсоні про стягнення пені за прострочення бюджетного відшкодування,

встановив:

Приватне підприємство "Поліекспо" (далі - позивач, ПП) звернулось до суду із адміністративним позовом до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області (далі - відповідач-1, ОДПІ), Управління Державної казначейської служби України у місті Херсоні Херсонської області (далі - відповідач-2) про стягнення пені за прострочення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у сумі 104371,05 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ДПІ у м. Херсоні довідкою від 30.10.2014 року № 761/21-03-15-02/19236745 підтвердила позивачу правомірність заявлення до бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 752981,00 грн. у декларації за вересень 2014 року. Сума бюджетного відшкодування ПДВ надійшла на розрахунковий рахунок позивача двома платежами: 27.02.2015 року у сумі 336314,00 грн. та 30.07.2015 року у сумі 416667,00 грн. На думку позивача, податковий орган затримав розрахунок із ПП "Поліекспо" на 265 днів, відтак позивач має право на отримання пені за таке прострочення на підставі статті 200 ПК України. Позивач просить задовольнити адміністративний позов в повному обсязі та розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідач-1 надіслав суду письмові заперечення, відповідно до яких не визнає позовні вимоги у зв'язку з наступним. За даними інтегрованої картки платника з ПДВ ПП "Поліекспо" по декларації за вересень 2014 року від 17.010.2014 року № НОМЕР_1 на розрахунковий рахунок позивача відшкодовано загальну суму 752981,00 грн., двома частинами: 27.02.2015 року - 336314,00 грн. та 30.07.2015 року - 416667,00 грн. Відповідно до пункту 3 Регламенту формування "Узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ у розрізі платників, які мають право на бюджетне відшкодування, за податковими деклараціями у сумі 100000,00 грн. і більше", затвердженого наказом ДПС України від 06.11.2012 року № 991 "Про організацію роботи із проведення бюджетного відшкодування податку на додану вартість", що діяв на час проведення бюджетного відшкодування, управлінням оподаткування юридичних осіб до координаційно-моніторингового управління надано службову записку від 19.02.2015 року № 540/21-03-15-02 з переліком підприємств із сумами можливих обсягів відшкодування, в т.ч. по ПП "Поліекспо" за вересень 2014 року на суму 336314,00 грн. та службову записку від 23.07.2015 року № 2158/21-03-15-02, в т.ч. по ПП "Поліекспо" за вересень 2014 року на суму 416667,00 грн. Відповідач просить відмовити у задоволенні адміністративного позову та розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідач-2 надіслав суду пояснення зі змісту яких слідує, що Державна казначейська служба України відповідно до наданих їй повноважень здійснює безспірне списання коштів державного бюджету на підставі рішення суду. Просить прийняти законне й обґрунтоване рішення без участі представника.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Приватне підприємство "Поліекспо" подало податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2014 року від 17.10.2014 року та розрахунок суми бюджетного відшкодування ПДВ, відповідно до якого сума, що підлягала бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок у банку, складала 752981,00 грн.

За результатами документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ПП "Поліекспо" бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень 2014 року, ДПІ у м. Херсоні складена довідка від 30.10.2014 року № 761/21-03-15-02/19236745, яка підтвердила позивачу правомірність заявлення до бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 752981,00 грн.

Складанням вказаної Довідки про підтвердження суми бюджетного відшкодування контролюючий фіскальний орган узгодив суму ПДВ, зазначену у декларації за вересень 2014 року, проте відшкодування вказаної суми позивачу здійснено із запізненням.

Надаючи оцінку обґрунтованості вимог ПП "Поліекспо" про стягнення пені за прострочення бюджетного відшкодування ПДВ, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 ОСОБА_1 кодексу України (далі - ПК України) бюджетне відшкодування це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено ст. 200 ПК України.

ОСОБА_1 кодексу України суд застосує в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Пунктом 200.7 статті 200 ПК України визначено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Відповідно до пункту 200.12 статті 200 ПК контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

За приписами пункту 200.13. статті 200 ПК України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Кабінет Міністрів України постановою від 17.01.2011 р. № 39 затвердив Порядок взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану (далі - Порядок), яким визначено механізм їх взаємодії.

За змістом пункту 9 Порядку, чинного на час існування у податкового органу обов'язку надавати висновки, протягом п'яти операційних днів після отримання висновку орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування ПДВ з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку.

Так, згідно платіжних доручень від 27.02.2015 року № 5 та від 30.07.2015 року № 95 суми бюджетного відшкодування ПДВ перераховані на розрахунковий рахунок ПП "Поліекспо" у розмірах 336314,00 грн. та 416667,00 грн., відповідно.

Судом встановлено, що сума бюджетного відшкодування ПДВ за вересень 2014 року узгоджена контролюючим органом після проведення перевірки ПП "Поліекспо" фактом складання довідки від 30.10.2014 року.

Отже, що починаючи з 31.10.2014 року протягом 5-ти робочих днів контролюючий орган повинен був скласти та подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок, а саме - у строк до 04.11.2014 року включно. У свою чергу, казначейство мало виплатити ПП "Поліекспо" суму бюджетної заборгованості у розмірі 752981,00 грн. протягом 5-ти операційних днів, чого зроблено не було. Повне фактичне погашення заборгованості бюджетного відшкодування ПДВ відбулось 30.07.2015 року, що не заперечується відповідачем-1, тобто з простроченням у 265 днів (з 12.11.2014 року до 05.02.2015 року - 86 дні; з 06.02.2015 року до 27.02.2015 року - 22 днів, з 28.02.2015 року до 03.03.2015 року - 4 дні, з 04.03.2015 року по 30.07.2015 року - 153 дні).

Пунктом 200.23 статті 200 ПК України передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Після спливу законодавчо визначеного строку для проведення зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок платника, відповідна сума відшкодування податку на додану вартість набуває статусу заборгованості, що є підставою для нарахування пені.

Позивачем на підтвердження своїх вимог щодо стягнення пені у розмірі 104371,05 грн. за прострочення бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 752981,00 грн. надано відповідний розрахунок.

Таким чином, суд погоджується із розрахунком пені у розмірі 104371,05 грн. на суму простроченої бюджетної заборгованості по відшкодуванню ПДВ, який проведено наступним чином:

- за період з 12.11.2014 року до 05.02.2015 року сума боргу 752981,00 грн. (ставка НБУ 14,0%) кількість днів прострочення - 86, розмір пені = 29805,67 грн.;

- за період з 06.02.2015 року до 27.02.2015 року сума боргу 752981,00 грн. (ставка НБУ 19,5 %) кількість днів прострочення - 22, розмір пені = 10620,13 грн.;

- за період з 28.02.2015 року до 03.03.2015 року сума боргу 416667,00 грн. (ставка НБУ 19,5 %) кількість днів прострочення - 4, розмір пені = 1068,49 грн.;

- за період з 04.03.2015 року по 30.07.2015 року сума боргу 416667,00 грн. (ставка НБУ 30,0 %) кількість днів прострочення - 153, розмір пені = 62876,76 грн.;

З огляду на викладене, суд погоджується із доводами ПП "Поліекспо" про наявність підстав для стягнення пені на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України у розмірі 104371,05 грн. та задовольняє позовні вимоги ПП "Поліекспо" у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати, понесені позивачем, відшкодовуються позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства "Поліекспо" (код ЄДРПОУ 19236745) пеню за прострочення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у сумі 104371 (сто чотири тисячі триста сімдесят одна) грн. 05 коп. на рахунок № 26000414865 в АТ "ОСОБА_2 Аваль" м. Київ МФО 380805.

Стягнути на користь приватного підприємства "Поліекспо" (код ЄДРПОУ 19236745) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39473382).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 8.3.4