Справа № 686/11444/17
12 вересня 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі: головуючого судді - Продана Б.Г., при секретарі Боднар А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому
про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, посилаючись на те, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 1-ої категорії, інвалід ІІІ групи за захворюванням, пов'язаним із виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС довічно.
З 13.12.2002 року позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Хмельницькому, отримує пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком.
В січні 2012 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому із заявою про призначення пенсії з врахуванням заробітної плати, отриманої за роботу в зоні відчуження (4-5 травня 1986 року в сумі 243,47 крб.)
В травні 2017 року позивач звернувся до УПФУ в м. Хмельницькому щодо надання інформації про порядок обчислення пенсії і з відповіді №244/П-12 від 01.06.2017 року йому стало відомо, що зазначена заробітна плата не врахована для обчислення розміру його пенсії.
З таким рішенням позивач не погоджується, просить визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо проведення перерахунку його пенсії, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження. Зобов'язати відповідача призначити йому пенсію відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», провівши її обчислення та виплату, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в період з 04.05.1986р. по 05.05.1986р. в сумі 243,47 крб. з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, починаючи з 01.01.2012р.
В судовому засіданні позивач не з'явився, подав письмову заяву в якій позов підтримав та просить задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні не з'явився, подав письмові заперечення, в яких проти позову заперечив, просить відмовити, посилаючись на те, що відповідно до довідки №44 від 20.08.2003р. заробітна плата за період з 04.05.1986р. по 05.05.1986р. була нарахована і виплачена згідно наказу ТОВ «Хмельницькрагробуд» №9-К від 24.03.2003 р. в грошовій одиниці, яка перебувала в обігу на той час в Україні, тобто в гривнях.
На підставі ст. 41 КАС України суд приходить до висновку, що розгляд справи слід провести у порядку письмого провадженння.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 1-ої категорії, що підтверджується копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Серія НОМЕР_1 від 18.02.2003р.
Позивач є інвалідом ІІІ групи за захворюванням, пов'язаним із виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС довічно, про що свідчить довідка МСЕК Сер.МСЕ № 298887 від 06.02.2003р.
З 13.12.2002 року позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Хмельницькому, отримує пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком.
В січні 2012 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому із заявою про призначення пенсії з врахуванням заробітної плати, отриманої за роботу в зоні відчуження (4-5 травня 1986 року в сумі 243,47 крб.)
В травні 2017 року позивач звернувся до УПФУ в м. Хмельницькому щодо надання інформації про порядок обчислення пенсії і з відповіді №244/П-12 від 01.06.2017 року йому стало відомо, що зазначена заробітна плата не врахована для обчислення розміру його пенсії, посилаючись на те, що відповідно до довідки №44 від 20.08.2003р. заробітна плата за період з 04.05.1986р. по 05.05.1986р. була нарахована і виплачена згідно наказу ТОВ «Хмельницькрагробуд» №9-К від 24.03.2003 р. в грошовій одиниці, яка перебувала в обігу на той час в Україні, тобто в гривнях, копія листа додається.
Відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатись за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено Порядком обчислення пенсій особам, які постарждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 p. N 1210. При цьому, зазначеним Порядком встановлено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. П.п. 4 п.З даного Порядку визначено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25.4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Згідно із ч.4 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобиської катастрофи", видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.
При цьому, відповідно до підпункту 3 пункту 1 постанови ради Міністрів Української PCP і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 для заохочень працівників підприємств, організацій і установ (незалежно від їхнього відомчого підпорядкування), що безпосередньо брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в розпорядження Міністерства енергетики та електрифікаціїСРСР виділяли кошти у розмірі 1 млн. карбованців в місяць до повного завершення цих робіт.
В разі, коли підприємством, установою, організацією було неправильно проведено оплату праці осіб, які в період 1986-1990 р. брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в даний час підприємство, установа, організація повинні провести перерахунок заробітної плати згідно з чинним законодавством, роз'яснення відповідно до листа Міністерства праці, Мінчернобиля і Мінфіну України від 29.10.1992р. № 09-3751.
Нарахована чи донарахована в даний час заробітна плата не індексується і не виплачується, враховується тільки для розрахунку пенсії.
При цьому, грошові вимоги осіб, яким не була нарахована підвищена оплата праці за основним місцем роботи з урахуванням зон небезпеки, де проводилися роботи, повинні розглядатися відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ст. 221 КзпП України, індивідуальні трудові спори, що виникають між працівником або уповноваженим ним органом у питаннях грошових вимог розглядаються судами або комісіями по трудових спорах.
У разі якщо соба, яка брала участь у виконанні робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважає, що оплату праці за виконання зазначених робіт їй було здійснено неправильно, з метою захисту своїх прав може скористуватися нормами ст.238 КЗпП, якою встановлено, що при розгляді трудових спорів щодо оплати праці за роботу в зоні відчуження комісія по трудових спорах чи суд (статті 221 КЗпП України) має право винести рішення про нарахування працівникові належних сум без обмеження будь-яким терміном.
Відповідно до роз'яснень ПФУ, якщо учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС донараховано заробітну плату в зоні відчуження в кратних розмірах, але виплата додатково нарахованої суми не проведена і не нараховано додаткові страхові внески, це не позбавляє права особу на призначення пенсії з урахуванням донарахованого заробітку за роботу в зоні відчуження. Таким чином, незалежно від того чи виплачується донарахована сума підприємством, чи не виплачується, такий перерахунок повинен супроводжуватись належним оформленням документів по обліку заробітної плати, обов'язковим відображенням сум перерахунку в особовому рахунку працівника, та в будь-якому випадку сума донарахованої заробітної плати враховується для обчислення пенсії.
Враховуючи зазначені норми, ТОВ "Хмельницькагробуд" видано Наказ № 9-К від 24.03.2003 року "Про перерахування заробітної плати" щодо проведення перерахунку заробітної плати за період виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження з 4 травня по 5 травня 1986 року бувшому головному інженеру Хмельницького облагробуду ОСОБА_1. Перерахунок здійснено згідно обліку відпрацьованого часу в зоні відчуження. При проведенні обрахунку використано алгоритм нарахування заробітної плати, який застосовувався у 1986 році, виходячи із посадового окладу, який позивач отримував саме у 1986 році (350,00 карбованців).
Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та заробітну плату, отриману за період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за нормативними документами того часу.
В матеріалах пенсійної справи знаходяться всі необхідні документи, надані позивачем до УПФ у м. Хмельницькому.
Відповідно до ч. 2 ст. 46. Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь- яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Згідно ч. 1 ст. 43 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку пенсії в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
Питання про подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженим постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок). За змістом підпункту "в" пункту 7 цього Порядку заробітна плата для призначення пенсії за період до 1 липня 2000 року підтверджується довідкою підприємства, установи, організації (форма і зміст довідки визначена в додатку 1 Порядку). Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нарахування та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальним або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (пункт 17 Порядку).
Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні касаційним судом норм матеріального права у подібних правовідносинах, Верховний Суд України в постанові від 15 грудня 2015 року (справа № 21-4722а15) вказав на те, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задоволити частково та визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо проведення перерахунку його пенсії, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження. Зобов'язати відповідача призначити йому пенсію відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», провівши її обчислення та виплату, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в період з 04.05.1986р. по 05.05.1986р. в сумі 243,47 крб. з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, починаючи з 01.01.2012р.
Керуючись ст.ст. 9, 71, 160-163, 183-2, 256 КАС України, ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд
постановив:
Адміністративний позов задоволити.
Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження.
Зобов'язати відповідача призначити пенсію ОСОБА_1 відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», провівши її обчислення та виплату, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в період з 04.05.1986р. по 05.05.1986р. в сумі 243,47 крб. з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, починаючи з 01.01.2012р.
Апеляційна скарга на постанови суду подається протягом 10 днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя