25 липня 2017 р. Справа № 804/3392/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1
при секретаріОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємеця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування наказу, -
29.05.2017 року фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати наказ виконуючої обов'язки заступника начальника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області ОСОБА_4, № 2556-п від 18.05.2017 року «Про проведення документальної планової виїзної документальної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 П.».
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивача було включено до плану-графіка проведення перевірок на 2 квартал 2017 року з порушенням порядку оприлюднення та наказ про проведення перевірки прийнятий не уповноваженою на те особо.
Представник позивача в судовому засіданні просив позов задовольнити, доводи викладені в позовні заяві підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 18.05.2017 року во. заступника начальника Головного управлінням ДФС у Дніпропетровській області було прийнято наказ № 2556-п про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_3.
Зазначений наказ разом з направленнями на перевірку було вручено позивачу 18.05.2017 року.
29.05.2017 року посадовими особами Головного управління ДФС у Дніпропетровській області складено акт № 5575/04-36-13-05-2516809119 про відмову в допуску до проведення перевірки.
Вирішуючи спір суд зазначає, що підпунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Підпунктом 1 пункту 42 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» доповнено пункт 77.1 статті 77 Податкового кодексу України абзацом 2 наступного змісту: "План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки".
Відповідно до статті 77 розділу ІІ Податкового кодексу України, підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014року №375, та з метою удосконалення організації роботи з формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, відповідно до вимог Податкового кодексу України та Митного кодексу України, Міністерством фінансів України винесено Наказ «Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків» від 02.06.2015р. №524, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 червня 2015р. за №751/27196 (далі - Порядок).
Згідно з абзацом 2 пункту 1 Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, річний план-графік складається, починаючи з 2018 року. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування територіальними органами ДФС.
Таким чином, оскільки внесені до Податкового кодексу України, , зміни набрали чинності лише 01.01.2017 року, а відтак, розміщення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади плану-графіка документальних планових перевірок відбуватиметься у 2017 році, зокрема, до 25 грудня, на перевірки, котрі будуть проводитися відповідно у 2018році.
Щодо твердження позивача про те, що план-графік перевірок на 2 квартал 2017 року був затверджений лише у першому місяці 2 кварталу 2017 року, тому є таким, що складений з порушенням вимог законодавства суд зазначає, що згідно пункту 3 розділу І Порядку узгоджені відповідно до Порядку координації одночасного проведення планових перевірок (ревізій) контролюючими органами та органами державного фінансового контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2013 року № 805, проекти планів-графіків на наступний квартал формуються територіальними органами ДФС не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційних систем ДФС.
Зазначена норма не містить вимогу, щодо обов'язкового погодження головою ДФС планів-графіків перевірок до 20 числа останнього місяця поточного кварталу проекту планів-графіків на наступний квартал, а не лише вимогу, щодо формування територіальними органами ДФС до 20 числа.
Натомість пунктом 5 Порядку передбачено, що план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС. Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Як вбачається із матеріалів справи плани-графіки перевірок на 2 квартал 2017 року були затвердженні в.о. голови Державної фіскальної служби України ОСОБА_5 31.03.2017 року, тобто до дати прийняття спірного наказу, що підтверджується листом ДФС від 03.04.2017 року № 8195/7/99-99-13-04-02-17..
Крім цього суд зазначає, що згідно пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Як вбачається із матеріалів справи наказ прийнятий в.о. заступника начальника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області ОСОБА_4 Повноваження останньої підтверджуються наданою відповідачем копією наказу від 12.12.2016 року № 3919-о про покладення на ОСОБА_4 обов'язків заступника начальника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
За таких обставин суд дійшов висновку, що при прийнятті наказу від 18.05.2017 року № 2556-п «Про проведення документальної планової виїзної документальної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 П.», відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України та статтею 77 Податкового кодексу України.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування наказу відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 28 липня 2017 року
Суддя ОСОБА_1