Постанова від 26.05.2016 по справі 804/742/16

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2016 р. Справа № 804/742/16

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого суддіОСОБА_1,

секретаря судового засіданняОСОБА_2,

за участю:

представника позивача ОСОБА_3,

представника позивача ОСОБА_4,

представника відповідача ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Мед - Сервіс» до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

08 лютого 2016 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Мед - Сервіс» до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.07.2015 №0001782205 (форма "С").

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що контролюючим органом проведено фактичну перевірку щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). Під час перевірки податковим органом встановлені порушення п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування, послуг» та п.2.2., п.2.6 ст.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637, про що зазначені в акті від 10.07.2015 №73/04/36/22/23364377. На підставі акта перевірки від 10.07.2015 №73/04/36/22/23364377 винесено оскаржене податкове повідомлення - рішення від 30.07.2015 №0001782205 (форми "С"), яке позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуваннню судом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі №804/742/16 та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 17 березня 2016 року.

Відповідач проти позову заперечив посилаючись на те, що за результатами фактичної перевірки щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Мед - Сервіс» контролюючим органом встановлено не оприбуткування готівки всього на суму у розмірі 72435,94 грн., що знайшло своє відображення в акті перевірки від 10.07.2015 №73/04/36/22/23364377. На підставі означеного акта Державною податковою інспекцією у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.07.2015 №0001782205 (форма "С"), відповідно до якого позивачу нараховані штрафні санкції у розмірі 362179, 70 грн. Відповідач зазначив, що контролюючий орган діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому оскаржене податкове повідомлення-рішення від 30.07.2015 №0001782205 (форма "С") є правомірним та не підлягає скасуванню судом.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд задовольнити адміністративний позов повністю.

Представник відповідача проти адміністративного позову заперечив, просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з таких підстав.

Згідно з підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України), контролюючі органи мають, зокрема, право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (пункт 75.1 статті 75 ПК України).

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (підпункт 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України).

У відповідності до пунктів 80.1 та 80.2 статті 80 ПК України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки.

Вказане також підтверджується положеннями ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», згідно з якою контроль за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи доходів і зборів шляхом проведення фактичних та документальних перевірок відповідно до Податкового кодексу України.

Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області проведена фактична перевірка щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Мед - сервіс», за результатами якої складений акт від 10.07.2015 №73/04/36/22/23364377.

Згідно з висновками означеного акта контролюючим органом встановлено порушення п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування, послуг» та п. 2.2., п. 2.6 ст. 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637.

На підставі означеного акта Державною податковою інспекцією у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення від 30.07.2015 №0001782205, відповідно до якого позивачу нараховані штрафні санкції у розмірі 362179, 70 грн.

В обгрунтування висновку щодо порушення позивачем приписів п. п. 2.2, п.п. 2.6 ст. 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637, податковий орган в акті перевірки зазначав, що встановлені випадки проведення позивачем готівкових розрахунків без оприбуткування в книзі обліку доходів та витрат, а саме:

- згідно з денним звітами РРО (ФН НОМЕР_1, ФН НОМЕР_2, ФН НОМЕР_3) загальна сума готівкових коштів, виведена даним товариством з вказаних РРО 30.06.2015, складає 7400,00 грн., а згідно з супровідною відомістю до сумки з готівковою виручкою №664/1 від 30.06.2015 до банківської установи здано готівкові кошти в сумі 12400,00 грн., тобто не забезпечено оприбуткування готівкових коштів у сумі 5000,00 грн. в касі (касовій книзі);

- згідно із Z-звітом РРО №1689 від 04.06.2015 (КОРО №0465004909/6 від 23.04.2015) залишок готівки на кінець дня складав 0 грн., а наступного дня, згідно із Z-звітом РРО №1690 від 05.06.2015, вноситься готівка у сумі 190,79 грн., яка не облікована в касовій книзі;

- відповідно до Z-звіту РРО №923 від 20.02.2015 (КОРО №0465005497/4 від 28.01.2015) залишок готівки на кінець дня складав 0 грн., а наступного дня, згідно із Z-звітом РРО №924 від 21.02.2015, вноситься готівка у сумі 262, 15 грн., яка не облікована у касовій книзі;

- відповідно до платіжних доручень від 27.02.2015 №ATM07BNEQY на суму 97,00 грн., № ATM07BNEJK на суму 7000,00 грн., №ATM07BNCP3 на суму 13400,00 грн., від 03.02.2015 №ATM03BEJC6 на суму 13400, 00 грн., № ATM03BEJXC на суму 7000, 00 грн., №ATM03BEK6H на суму 12000, 00 грн., №ATM03BELG8 на суму 86,00 грн., від 30.04.2015 №ATM00B2NM9 на суму 14000, 00 грн. через ОСОБА_6, та ОСОБА_7 до банківської установи ТОВ фірма "Мед-Сервіс" передано до банківської установи готівкові кошти на загальну суму 66983, 00 грн.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах доходів і зборів книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" №199 від 18 лютого 2002 року, Z - звіт - денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора розрахункових операцій.

Згідно з п. 11 означеної постанови, реєстратор повинен забезпечувати формування та друкування таких звітів: X-звіту, Z-звіту, звіту про реалізовані товари (надані послуги) та періодичних (повного, скороченого).

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначає "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" (далі - Положення №637), затверджене постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320.

Відповідно до абз. 4 пункту 1.2 глави 1 Положення №637, готівка (готівкові кошти) - грошові знаки національної валюти України - банкноти і монети, у тому числі розмінні, обігові, пам'ятні монети, які є дійсними платіжними засобами.

Абзацом п'ятим пункту 1.2 глави 1 Положення № 637 встановлено, що готівкова виручка (виручка) - сума фактично одержаних готівкових коштів від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) і позареалізаційні надходження.

З положень абзацу шостого пункту 1.2 глави 1 Положення № 637 випливає, що готівкові розрахунки - платежі готівкою підприємств (підприємців) та фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна.

Згідно з абзацом десятим пункту 1.2 глави 1 Положення № 637, каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.

Абзацом чотирнадцятим пункту 1.2 глави 1 Положення №637 закріплено, що касові операції - операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку.

Оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій (абзац двадцять чотири пункт 1.2 глави 1 Положення №637).

Положеннями пункту 2.2 глави 2 Положення №637 закріплено, що підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів.

Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.

Відповідно до пункту 2.6 глави 2 Положення №637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Отже, метою формування касової книги є своєчасне відображення оприбуткування готівки в повній сумі її фактичних надходжень відповідно до фіскальних звітних чеків, яким у даному випадку є Z-звіт.

Згідно з пунктом 3.1 глави 3 Положення №637, касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

Касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону (пункт 3.2 глави 3 Положення №637).

Згідно пункту 4.2 Положення №637 усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. ОСОБА_6 підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів). Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу. Відокремлені підрозділи підприємств, страхові агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також підприємці касової книги не ведуть.

Відповідно до пункту 7.12 глави 7 Положення №637, особлива увага під час перевірки має приділятися встановленню повноти та своєчасності оприбуткування в касах готівкових надходжень, одержаних підприємством (за реалізовану продукцію, продані товари, виконані роботи, надані послуги і за позареалізаційні операції тощо).

Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (РК), визначено в пункті 2.6 цього Положення (пункт 7.15 глави 7 Положення №637).

Матеріалами справи підтверджується, що розрахунки з позивачем були здійснені за платіжними дорученнями від 27.02.2015 №ATM07BNEQY на суму 97,00 грн., від 27.02.2015 № ATM07BNEJK на суму 7000,00 грн., від 27.02.2015 №ATM07BNCP3 на суму 13400,00 грн., від 03.02.2015 №ATM03BEJC6 на суму 13400,00 грн., від 03.02.2015 №ATM03BEJXC на суму 7000,00 грн., від 03.02.2015 №ATM03BEK6H на суму 12000,00 грн., від 03.02.2015 №ATM03BELG8 на суму 86,00 грн., від 30.04.2015 №ATM00B2NM9 на суму 14000, 00 грн. через ОСОБА_6, та ОСОБА_7, тобто у безготівковій формі.

Господарські операції можуть вважатися готівковими, якщо за їх виконання підприємство отримує оплату не в безготівковій формі, а саме шляхом отримання готівки.

Така позиція суду узгоджується із висновком суду касаційної інстанції, викладеним в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 23.02.2016 у справі № К/800/4905/15 (номер судового рішення в ЄДРСР №56061780).

З огляду на все вищевикладене, беручи до уваги фактичні обставини у даній справі, суд дійшов висновку, що оскаржене податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 30.07.2015 №0001782205 (форми "С") є протиправним та таким, що підлягає скасуванню судом.

Таким чином, заявлені позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню судом.

Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Мед - Сервіс» до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.07.2015 №0001782205 задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 30.07.2015 № НОМЕР_4 (форми "С").

Стягнути з Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Мед - Сервіс» судові витрати з оплати судового збору у розмірі 5432 (п'ять тисяч чотириста тридцять дві гривні) грн. 70 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 31 травня 2016 року

Суддя ОСОБА_1