20 грудня 2016 р.Справа №804/9078/16
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Степаненко В.В., розглянувши клопотання Компанії «ФЕЛІНДАКО ЛТД» про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Дарниця» звернулось з позовом до відповідача 1 Державного реєстратора Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_1, відповідача 2 Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, третя особа Компанія «ФЕЛІНДАКО ЛТД» про визнання протиправними реєстраційних дій, в якому просить суд визнати протиправними реєстраційні дії від 15.11.2016 року, запис 10651070068002260; від 15.11.2016 року, запис 10651420069002260; 17.11.2016 року, запис 10651320070002260; 18.11.2016 року, запис 10651050071002260; 21.11.2016 року, запис 10651100072002260 щодо внесення змін до відомостей про Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Дарниця» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
19 грудня 2016 року третя особа із самостійними вимогами на предмет спору - Компанія «ФЕЛІНДАКО ЛТД» звернулась із позовом до відповідача 1 Державного реєстратора Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_1, відповідача 2 Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, відповідача 3 Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3, відповідача 4 Державного реєстратора Комунального підприємства «Центр сприяння бізнесу міста Києва» ОСОБА_4, треті особи ОСОБА_5, Корпорація «ОСОБА_6 ОСОБА_6А.» про скасування всіх реєстраційних дій реєстраційних дій щодо внесення змін до відомостей про Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Дарниця» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вчинених після реєстраційної дії від 25.05.2016 року, запис 10651100043002260.
Ухвалою суду від 19.12.2016 року прийнято адміністративний позов Компанії «ФЕЛІНДАКО ЛТД» до розгляду в одному провадженні із первісним позовом.
Поряд із цим, 19 грудня 2016 року Компанією «ФЕЛІНДАКО ЛТД» подано заяву про забезпечення позову, у якій третя особа із самостійними вимогами просить заборонити державним реєстраторам будь-яких органів, а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження щодо внесення будь-яких відомостей та/або змін з будь-яких питань до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань: проводити реєстраційні дії у відношенні Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Дарниця» (49000, м. Дніпро, Набережна перемоги, буд. 108, офіс 106, код ЄДРПОУ 16285594), в тому числі щодо державної реєстрації створення або припинення юридичної особи, скасування реєстраційних дій, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про юридичну особу, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених законом.
Клопотання про забезпечення позову заявник обґрунтовує очевидною протиправністю оскаржуваних дій відповідачів та інших зацікавлених осіб, а також існуванням очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам третьої особи із самостійними вимогами до ухвалення рішення в адміністративній справі.
Суд, розглянувши подану Компанією «ФЕЛІНДАКО ЛТД» заяву про вжиття заходів забезпечення позову, приходить до висновку про необхідність її задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Згідно частини 2 статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову постановляє суд першої інстанції, а якщо розпочато апеляційне провадження, то таку ухвалу може постановити суд апеляційної інстанції.
Відповідно до пункту 17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ», судам необхідно враховувати, що згідно з частинами третьою та четвертою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову в адміністративних справах допускається лише у двох формах: 1) зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються; 2) заборони вчиняти певні дії. Наведений перелік підстав забезпечення позову є вичерпним.
Вищевикладена позиція Вищого адміністративного суду України кореспондується з частиною 4 статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України, в силу якої, адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Згідно із пунктом 17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 №2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Також, згідно із пунктом 17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року №2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» судам слід мати на увазі, що забезпечення адміністративного позову у спосіб не передбачений Законом є неприпустимим, оскільки це є вихід за межі підстав забезпечення позову, передбачених частиною першою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 1 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що державними реєстраторами юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців протягом 2013-2016 років неодноразово вчинялись реєстраційні дії із необґрунтованого та безпідставного внесення змін до відомостей про Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Дарниця» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Невідповідність вчинення таких реєстраційних дій вимогам закону та їх необґрунтованість встановлені рішеннями господарських судів у справах № 910/11716/16 та № 910/13186/15, які набрали законної сили.
Внесення змін до відомостей про позивача до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань сприяло втраті контролю Компанією «ФЕЛІНДАКО ЛТД», яка виступала власником частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Дарниця», над підприємством Позивача.
З огляду на вищезазначене, спосіб забезпечення позову співвідноситься з предметом і обставинами позову, а отже існує конкретний зв'язок між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги, а тому вжитий судом захід забезпечення позову спроможний забезпечити фактичне виконання судового рішення у разі задоволення позову.
З сукупності наведених обставин суд погоджується з твердженнями Компанії «ФЕЛІНДАКО ЛТД» щодо існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі без вжиття заходів забезпечення позову, що є підставою для вжиття відповідних заходів забезпечення адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладені обставини справи та положення законодавства, керуючись пунктом 17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ», частинами 1, 2, 4 статті 117, частиною 1 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, -
Заяву Компанії «ФЕЛІНДАКО ЛТД» про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову - задовольнити.
Заборонити державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій, акредитованих підприємств, Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження щодо внесення будь-яких відомостей та/або змін з будь-яких питань до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань: проводити реєстраційні дії у відношенні Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Дарниця» (49000, місто Дніпро, Набережна Перемоги, будинок 108, офіс 106, ідентифікаційний номер 16285594), в тому числі щодо державної реєстрації створення або припинення юридичної особи, скасування реєстраційних дій, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про юридичну особу, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених законом до набрання законної сили рішенням у справі №804/9078/16.
Ухвала підлягає негайному виконанню. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання та не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_7