10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
іменем України
"14" вересня 2017 р. Справа № 817/2345/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Іваненко Т.В.
Франовської К.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "26" квітня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною бездіяльність відповідача, зобов'язання вчинити певні дії ,
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Рівненській області, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393" затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 з урахуванням набуття чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року №268"; зобов'язати відповідача надіслати інформацію про зміни у грошовому забезпеченні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області для здійснення перерахунку пенсії позивачу відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393" затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 з урахуванням набуття чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року №268"; просив встановити судовий контроль за виконання рішення суду шляхом зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України подати у двотижневий строк з моменту набрання судовим рішенням законної сили подати звіт про виконання рішення суду.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2017 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо несвоєчасного повідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_3.
В задоволенні решти вимог відмовлено.
Присуджено на користь позивача - ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Міністерства внутрішніх справ України судовий збір у сумі 276 (двісті сімдесят шість) коп. 60 коп.
Не погоджуючись з ухваленою постановою, Міністерство внутрішніх справ України подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову в задоволені позову.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_3 з 01.11.2005 року призначено пенсію за вислугу років у відповідності до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII) (а.с. 14-18).
28.10.2016 позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з приводу не проведення йому перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988, просив надати відомості стосовно повідомлення відповідачем Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії відповідно до вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, а у разі не повідомлення - терміново його здійснити (а.с. 23-25).
Листом від 10.11.2016 року №22/6-Ц-1820 Міністерство внутрішніх справ України повідомило позивача про відсутність законних підстав для перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, оскільки положення частини 3 статті 63 Закону №2262-XII, з урахуванням внесених Законом України від 23.12.2015 року №900-VІІІ змін, застосовуються виключно до правовідносин, що виникли після набрання ними чинності, тобто після 29.12.2015 року. Крім того, Постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988 набрала чинності 02.12.2015, отже до прийняття і набрання чинності Законом України №900-VІІІ, а факт її прийняття не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. При цьому, вказана постанова не є актом, яким змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, за змістом норми статті 63 Закону, оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше (а.с. 26).
Позивач звернувся із заявою від 27.10.2016 року аналогічного змісту також до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, на яку отримав відповідь від 09.11.2016 року №Ц-430/07.1-15 про те, що з 01.01.2016 будь-яких повідомлень про проведення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону №2262-XII не надходило (а.с. 19-22).
Вирішуючи спір та задовольняючи позов частково, суд першої інстанції дійшов висновків, що дії Міністерства внутрішніх справ України є протиправними, так як не відповідають вимогам чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, зазначена норма визначає, що підставою для проведення перерахунку пенсій є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно з Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
У свою чергу, Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988 було внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року №580-VIII (надалі - Закон №580-VIII) (з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону №580-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року №900-VIII, який набрав чинності 29.12.2015 року, (надалі - Закон №900-VIII) статтю 63 Закону №2262-XII було доповнено новою частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
З аналізу наведених норм випливає, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988.
Стосовно посилання відповідача на ту обставину, що Закон №900-VIII набрав чинності після прийняття (набрання чинності) даною Постановою Кабінету Міністрів України, то колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що вказана обставина жодним чином не впливає на виникнення підстав для перерахунку позивачу пенсії, оскільки, мало місце встановлення нових щомісячних видів грошового забезпечення.
Зокрема, у Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988 діяла та є чинною по цей час.
Крім того, Конституційний Суд України в рішенні від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас чи відставку.
В силу вимог ч. 18 ст. 43 Закону №2262-XII (з урахуванням змін, внесених Законом №900-VIII), у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Таким чином, після набрання чинності змінами, внесеними Законом №900-VIII до Закону №2262-XII та з огляду на встановлення для поліцейських на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988 грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, більших за грошове забезпечення працівників органів внутрішніх справ, призначена таким працівникам пенсія підлягала негайному перерахунку.
Відтак, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру призначеної йому пенсії на підставі вказаної Постанови Кабінету Міністрів України.
Згідно з п. 2 Порядку №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Частина 2 статті 19 Конституції України гарантує, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає, що обов'язок направлення до Пенсійного фонду України інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, покладено саме на Міністерство внутрішніх справ України.
Порядком №45 визначено чіткий строк - п'ять днів з моменту прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення, що відповідачем у справі дотримано не було.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Міністерство внутрішніх справ України направило до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій за вих. №1461/05/22-2017 від 03.02.2017 року, в якому, керуючись п. 2 Порядку 45, зазначило про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь ПФУ в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та терміни, визначені законодавством (а.с. 152-154).
Крім того, як вбачається з відомостей з офіційного веб-сайту МВС України, Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з листом №4133/02-23 від 14.02.2017 року, в якому, вказуючи на необхідність додержання законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та належної реалізації власних функцій, просив надати відповіді на ряд питань, зокрема, щодо того: до яких саме уповноважених структурних підрозділів необхідно подавати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; чи затверджена МВС України схема прирівняння посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до посад в Національній поліції; який саме нормативно-правовий акт МВС України вважає підставою для проведення перерахунку пенсій, оскільки від цього залежить на яку саме дату необхідно сформувати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Листом №4019/02/22-2017 від 22.03.2017 року Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про розгляд листа №4133/02-23 від 14.02.2017 року та роз'яснило, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) повинен здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських", з 01.01.2016 року; на даний час повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві; 15.03.2017 року за №348/30216 у Міністерстві юстиції України зареєстрований наказ МВС України від 17.02.2017 року №138 "Про затвердження Переліку посад начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських", що дозволить у належний спосіб оформляти довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій; станом на січень 2016 року показники середніх розмірів грошового забезпечення поліцейських, визначені з урахуванням поділу за спеціальними званнями, передбаченими ст. 80 Закону України "Про Національну поліцію", становлять 3851,57 грн. за спеціальним званням молодшого складу поліцейських та 6039,51 грн. за спеціальним званням середнього офіцерського складу поліцейських.
Враховуючи, що на час розгляду справи повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсії вже направлено Міністерством внутрішніх справ України до Пенсійного фонду України, то суд першої інстанції дійшов правильних висновків, що порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо несвоєчасного повідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_3.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду - без змін.
Відповідно до ст.200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "26" квітня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Т.В. Іваненко
К.С. Франовська
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,35501
3- відповідачу/відповідачам: Міністерство внутрішніх справ України вул. Богомольця, 10,м.Київ,01024
4-третій особі: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області - вул. Короленка, 7,м. Рівне,33028,