Постанова від 14.09.2017 по справі 529/766/17

Справа № 529/766/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(в порядку скороченого провадження)

14 вересня 2017 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Новака Д. І. у приміщенні Диканського районного суду в смт. Диканька, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Решетилівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Полтавської області про визнання протиправними дії, зобов'язання здійснити донарахування та виплату пенсії державного службовця, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, посилаючись на те, що вона отримує пенсію державного службовця з 27 січня 2005 року в розмірі 90 % від середнього заробітку за останніх 24 календарних місяці роботи. 30 травня 2017 року вона звернулася до відповідача із заявою про врахування при перерахунку пенсії довідки Державної фінансової інспекції в Полтавській області № 16-11-3-14/3763 від 21.07.2016 року та донарахування до розміру призначеної їй пенсії з 27.01.2005 року сум премії, надбавки за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність праці, надбавки за особливі умови праці, із збереженням відсотка нарахування на момент виходу на пенсію відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" в розмірі 90 %.

Однак, листом Решетилівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області за № 40/К-02 від 08.06.2017 року їй було відмовлено в перерахунку пенсії у зв'язку із відсутністю на те підстав, так як Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а саме виключено п. 4 цієї постанови про перерахунок пенсій державним службовцям.

Вважаючи дану відмову неправомірною та такою, що порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення, адже вона зверталася до відповідача не про призначення чи перерахунок пенсії, а про донарахування до вже призначеної їй пенсії сум вищевказаних надбавок, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, позивачка просить суд зобов'язати відповідача приєднати до матеріалів пенсійної справи при перерахунку пенсії станом на 01 грудня 2016 року довідку Державної фінансової інспекції в Полтавській області № 16-11-3-14/3763 від 21 липня 2016 року та провести донарахування пенсії з урахуванням визначених цією довідкою премій, надбавки за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність праці, надбавки за особливі умови праці, із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент виходу на пенсію відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" в розмірі 90 % від суми заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи перед виходом на пенсію та з урахуванням виплат на підставі постанови Диканського районного суду № 529/1212/16-а від 09 грудня 2016 року та ухвали Диканського районного суду від 19 грудня 2016 року про виправлення описки, починаючи з дати винесення вказаної постанови суду, тобто з 09 грудня 2016 року, здійснити виплату заборгованості, яка виникне внаслідок донарахування та стягнути на її користь судові витрати у розмірі 640,00 грн.

Як вбачається із матеріалів справи відповідач після отримання копії ухвали про відкриття скороченого провадження надіслав до канцелярії суду 11 вересня 2017 року свої письмові заперечення проти позову, де вказується, що порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2010 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" і матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода по Постанові Кабінету Міністрів України № 212 та індексація заробітної плати, вказані у довідці Державної фінансової інспекції в Полтавській області про складові заробітної плати № 16-11-3-14/3763 від 21.07.2016 року не є складовими заробітної плати у розумінні ст. 33 ЗУ "Про державну службу" і тому не можуть враховуватися при обчисленні пенсії позивачки. Крім цього, Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року затверджено зміни, що були внесені, зокрема до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а саме пункт 4 (щодо проведення перерахунків пенсій непрацюючим державним службовцям) скасовано. Згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213, з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу". У зв'язку із цим, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ "Про державну службу" не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Також відповідач вказує, що позивачці вже проведено донарахування пенсії з урахуванням довідки Державної фінансової інспекції в Полтавській області № 16-11-3-14/3763 від 21.07.2016 року відповідно до постанови Диканського районного суду від 09.12.2016 року № 529/1212/16-а, якою було зобов'язано управління здійснити донарахування пенсії державного службовця у розмірі 90 % від суми заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди по Постанові Кабінету Міністрів України № 212 та індексації заробітної плати. З огляду на зазначені підстави, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Вивчивши та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, приходжу до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що позивачці ОСОБА_1 Управлінням Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області з 27 січня 2005 року було призначено пенсію згідно ЗУ "Про державну службу" у розмірі 90 % від суми середнього заробітку за останніх 24 календарних місяці роботи.

Постановою Диканського районного суду Полтавської області від 01 грудня 2016 року було визнано неправомірними дії Решетилівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано відповідача здійснити їй перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу" у редакції, чинній на час призначення пенсії, у розмірі 90 % від суми заробітної плати у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та на підставі довідки Державної фінансової інспекції в Полтавській області, починаючи з 02 вересня 2016 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням проведених виплат.

Постановою Диканського районного суду Полтавської області від 09 грудня 2016 року було зобов'язано Решетилівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області з 02 вересня 2016 року здійснити ОСОБА_1 донарахування пенсії державного службовця у розмірі 90 % від суми заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди по Постанові Кабінету Міністрів України № 212 та індексації заробітної плати, на підставі довідки про складові заробітної плати № 16-11-3-14/3763 від 21.07.2016 року, виданої Державною фінансовою інспекцією в Полтавській області та зобов'язано здійснити виплату донарахованої пенсії.

30 травня 2017 року позивачка звернулася із письмовою заявою до Решетилівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, як до територіального управління Пенсійного фонду України за місцем її проживання, про врахування при перерахунку пенсії довідки Державної фінансової інспекції в Полтавській області № 16-11-3-14/3763 від 21.07.2016 року та донарахування до розміру призначеної їй пенсії з 27.01.2005 року сум премій, надбавки за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність праці, надбавки за особливі умови праці, надбавки за високі досягнення у праці із збереженням відсотка нарахування на момент виходу на пенсію відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" в розмірі 90 %.

Як вбачається з матеріалів справи листом Решетилівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області за № 40/К-02 від 08.06.2017 року позивачці було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2010 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" і матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода по Постанові Кабінету Міністрів України № 212 та індексація заробітної плати, вказані у довідці Державної фінансової інспекції в Полтавській області про складові заробітної плати № 16-11-3-14/3763 від 21.07.2016 року не є складовими заробітної плати у розумінні ст. 33 ЗУ "Про державну службу" і тому не можуть враховуватися при обчисленні пенсії позивачки. Крім цього, Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року затверджено зміни, що були внесені, зокрема до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а саме пункт 4 (щодо проведення перерахунків пенсій непрацюючим державним службовцям) скасовано. Згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213, з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу". У зв'язку із цим, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ "Про державну службу" не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім цього, позивачці було повідомлено про проведення донарахування пенсії відповідно до постанови Диканського районного суду від 09.12.2016 року № 529/1212/16-а та постанови Диканського районного суду від 01.12.2016 року № 529/1178/16-а.

Відповідно до ч.ч. 2, 5 ст. 37 ЗУ "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення позивачці пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до вимог ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення позивачці пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 2 ЗУ "Про оплату праці" (у редакції, чинній як на час призначення позивачці пенсії, так і на час розгляду справи судом) структура заробітної плати складається з основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно ч. 2 ст. 2 ЗУ "Про оплату праці" (у редакції, чинній як на час призначення позивачці пенсії, так і на час розгляду справи судом) додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Згідно ст. 33 ЗУ "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення позивачці пенсії) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.

Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що премії, надбавки за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність праці, надбавки за особливі умови праці, входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім цього, відповідно до ч. 1 ст. 66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" (у редакції, чинній як на час призначення позивачці пенсії, так і на час розгляду справи судом) до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній як на час призначення позивачці пенсії, так і на час розгляду справи судом) до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, зокрема належать: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Виходячи з аналізу вищевказаних правових норм, суд дійшов висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Такі висновки суду взаємоузгоджуються з правовими позиціями, викладеними у постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року (справа № 21-430-а11), 28 травня 2013 року (справа № 21-97а13).

Як вбачається із наявної у матеріалах справи копії довідки Державної фінансової інспекції в Полтавській області № 16-11-3-14/3763 від 21.07.2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", виданої позивачці ОСОБА_1, на всі виплати, включені до довідки, нараховані і сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи, що суми, призначених позивачці премій, надбавки за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність праці, надбавки за особливі умови праці, на які нараховувалися та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця і враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням ЗУ "Про державну службу", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії - статті 41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити донарахування пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що станом на момент звернення позивачки із заявою про врахування при обчисленні пенсії інших складових заробітної плати, норми, що регулюють порядок перерахунку пенсії державним службовцям було скасовано, так як у даному випадку спірним є питання не про право позивачки на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а про право на виплату пенсії, обчислену з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які було нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Суд зауважує, що право на виплату пенсії з урахуванням спірних складових заробітної плати надано позивачці з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Також суд зауважує, що з боку відповідача раніше вже були допущені порушення щодо недонарахування позивачці пенсії з урахуванням певних складових заробітної плати згідно довідки Державної фінансової інспекції в Полтавській області № 16-11-3-14/3763 від 21 липня 2016 року, вказані дії відповідача було визнано протиправними та зобов'язано його здійснити відповідне донарахування, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією постанови Диканського районного суду від 09 грудня 2016 року, однак відповідач, незважаючи на це, продовжив порушувати права позивачки на належне донарахування пенсії.

Крім цього, суд зауважує, що як у своїй відповіді позивачці від 08 червня 2017 року на її заяву щодо перерахунку пенсії від 30 травня 2017 року, так і у письмовому запереченні проти позову відповідач вказував, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода та індексація заробітної плати не включаються до заробітку для обчислення пенсії державному службовцю, хоча позивачка просила донарахувати їй пенсію з урахуванням зовсім інших складових заробітної плати, а саме премій, надбавки за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність праці, надбавки за особливі умови праці, що свідчить про те, що відповідач неуважно ознайомився як із заявою позивачки, так і з позовом, та підготував формальні відповіді, які не мали відношення до вирішуваного нині питання, а навпаки, стосувалися вже вирішеного судом спору.

Згідно ч. 4 ст. 45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 і ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи те, що позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок /донарахування/ пенсії 30 травня 2017 року, що не заперечувалося сторонами, то суд дійшов висновку, що донарахування (перерахунок) пенсії з урахуванням спірних складових заробітної плати позивачці повинен здійснюватися з 01 червня 2017 року, а не з 09 грудня 2016 року, як просила у позові ОСОБА_1

Беручи до уваги відсутність підстав для проведення донарахування (перерахунку) пенсії з 09 грудня 2016 року по 31 травня 2017 року, суд дійшов висноку, що в цій частині позовних вимог необхідно відмовити.

Враховуючи те, що позивачка має право на донарахування призначеної їй пенсії з урахуванням спірних складових заробітної плати, так як на них були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню та вважає за необхідне зобов'язати відповідача приєднати до матеріалів пенсійної справи позивачки довідку Державної фінансової інспекції в Полтавській області № 16-11-3-14/3763 від 21 липня 2016 року про складові заробітної плати, здійснити їй донарахування призначеної пенсії з урахуванням виплат, які входили до складу заробітної плати згідно вказаної довідки - премій, надбавки за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність праці, надбавки за особливі умови праці, зі збереженням відсотка нарахування пенсії на час її призначення відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 90 %, та здійснити відповідні виплати, починаючи з 01 червня 2017 року з урахуванням проведених раніше виплат та відмовити у задоволенні позовних вимог в частині здійснення донарахування пенсії з 09 грудня 2016 року по 31 травня 2017 року за безпідставністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань підлягає стягненню на користь позивачки ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір по справі у розмірі 640 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, ст. ст. 33, 37 ч.ч. 2, 5, 37-1 ЗУ "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення позивачці пенсії), ст. 2 ЗУ "Про оплату праці", ст. 41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч. 1 ст. 66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 20 лютого 2012 року (справа № 21-430-а11), 28 травня 2013 року (справа № 21-97а13) та керуючись ст.ст. 6, 10, 11 ч. 2, 14, 18 ч. 1 п. 4, 70, 71, 94 ч. 1, 104-106, 122 ч. 4, 128, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково. Зобов'язати Решетилівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області приєднати до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 довідку Державної фінансової інспекції в Полтавській області № 16-11-3-14/3763 від 21 липня 2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", та здійснити їй донарахування призначеної пенсії з урахуванням виплат, які входили до складу заробітної плати згідно вказаної довідки - премій, надбавки за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність праці, надбавки за особливі умови праці, зі збереженням відсотка нарахування пенсії на час її призначення відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 90 %, та здійснити відповідні виплати, починаючи з 01 червня 2017 року з урахуванням проведених виплат.

У решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Решетилівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області судовий збір на користь ОСОБА_1 у розмірі 640 /шістсот сорок/ грн. 00 коп.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Диканський районний суд Полтавської області, шляхом подання апеляційної скарги в 10-ти денний строк з моменту отримання копії постанови.

Головуючий: